MODA - TASARIMCILAR

Alexander McQueen’in yeni kreatif direktörü Seán McGirr oldu

Daha önce birçok ünlü markayla çalışan ve son olarak JW Anderson'da hazır giyimin başında olan Seán McGirr; Alexander McQueen’de Sarah Burton'dan boşalan kreatif direktörlük koltuğuna oturacak isim oldu. İngiliz moda evi, McGirr’den, Alexander McQueen'in eşsiz mirasını geliştirirken ona güçlü bir yaratıcı dil getirmesini beklediklerini söyledi

Alexander McQueen’in yeni kreatif direktörü Seán McGirr oldu

Sarah Burton'ın Alexander McQueen için son koleksiyonunu sunmasından tam üç gün sonra, Kering'in sahibi olduğu marka, saygın tasarımcının halefini açıkladı. Daha önce JW Anderson'da hazır giyimin başında olan Seán McGirr, markanın en üst koltuğuna oturacak ve meşaleyi Burton'dan devralarak İngiliz moda evini bir sonraki aşamaya taşıyacak.

Geçtiğimiz ay markadan ayrılacağını açıklayan Sarah Burton,  hazırladığı son koleksiyon olan İlkbahar/Yaz 2024 koleksiyonunu geçtiğimiz cumartesi günü Paris Moda Haftası'nda sunmuştu. Central Saint Martins'te eğitim gören Burton, 1996 yılında McQueen'de çalışmaya başladı. Stajın ardından McQueen'in kişisel asistanı oldu ve 2000 yılında kadın giyim bölümünün başına terfi etti. 10 yıl sonra Burton, markanın kreatif direktörü seçildi. Şimdi McGirr, Burton'ın, özellikle kadınsılığıyla övülen etiket tanımlayıcı kodlarını geliştirmekle görevlendirilecek.

Kariyerine Burberry ve Vogue Hommes Japonya'da asistan olarak başlayan ve bir başka Central Saint Martins mezunu olan McGirr, Burton'dan devraldığı koltuğu doldurmasına yardımcı olacak etkileyici bir özgeçmişe sahip. Tasarımcı, JW Anderson'daki çalışmalarının yanı sıra, daha önce 2018 ile 2020 yılları arasında Dries Van Noten’ın kadın giyim bölümüne liderlik etmişti. Bundan önce McGirr, 2014'ten 2018'e kadar Christophe Lemaire'in yönetimi altında Uniqlo'nun Tokyo ve Paris'teki yaratıcı ofislerinin bir parçası olarak görev yaptı.

Alexander McQueen CEO'su Gianfilippo Testa, "Seán McGirr'i kreatif direktör olarak aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz" deyip sözlerine şöyle devam etti: "Tecrübesi, kişiliği ve yaratıcı enerjisiyle; Alexander McQueen'in eşsiz mirasını geliştirirken ona güçlü bir yaratıcı dil getirecek."

Kering'in başkanı ve CEO'su Fraçois-Henri Pinault ise şunları ekledi: "Alexander McQueen tutkulu olduğumuz bir markamız ve Seán McGirr'in yolculuğuna yeni bir yaratıcı ivme ile devam edeceğinden eminiz. Bu eşsiz markanın tarihinde yeni bir sayfa açmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Önceki ve Sonraki
Haberler