MODA - TASARIMCILAR

Dior Men Pre Fall 2023 koleksiyonunun ilham kaynağı ‘Dune’ filmi ve uzay

Kreatif direktörlüğünü Kim Jones’un yaptığı Dior Men’in Pre Fall 2023 koleksiyonu, geçtiğimiz günlerde Mısır’daki Giza Piramidi’nin önünde yapılan bir defileyle tanıtıldı. Jones koleksiyonu hazırlarken ‘Dune’ filminden ve uzaydan ilham aldığını söyledi

Dior Men Pre Fall 2023 koleksiyonunun ilham kaynağı ‘Dune’ filmi ve uzay

Kim Jones’un başında bulunduğu Dior Men, geçtiğimiz hafta Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlediği defile ile Pre Fall 2023 koleksiyonunu tanıttı. Defileyi izleyenler, koleksiyonun esin kaynağının kum tepeleri ve astroloji olduğu görüşünde hemfikirdi.

Defileden bir gün önce konuklar, 2023'te halka açılması planlanan yeni Büyük Mısır Müzesi'nde konuk tasarımcı Tremaine Emory ile birlikte hazırlanan ‘Dior Tears’ kapsül koleksiyonunu görme şansına sahip oldu. Ertesi gece ise Dünya’nın Yedi Harikası'ndan en eskisi olan Büyük Giza Piramidi'nin önünde Pre Fall 2023 koleksiyonu tanıtıldı.

Defile sırasında Kim Jones'un, ‘Dune’ filmini anımsatan bir dizi giysiler ve siluetlere imza attığı dikkat çekti. Parisli moda evinin 75. yıl dönümünü simgeleyen 75 görünümden oluşan koleksiyon, büyük ölçüde fildişi ve uçuk gri renk paletine sahip. File dış katmanlar takım elbise, ceket ve kabanları öne çıkarırken, anvelop etek-pantolon hibritleri yüksek kesimli çizmelerle kombinlenmişti.

Kim Jones, Vogue verdiği röportajda, koleksiyonla ilgili “Gerçekten bilim kurgunun ilki olan ‘Dune'u her zaman sevmişimdir. Ve daha teknik baskıların bazılarında NASA ile birlikte çalıştık” dedi ve ‘Dune'a ek olarak yıldızlardan ve uzaydan ilham aldığını da söyledi: “Eski Mısır'a olan ilgim yıldızlar ve gökyüzü ile ilgili. Bu antik dünyaya olan hayranlık ve bugün baktığımızla paralellikler; onlardan miras aldığımız ve geçmişten hâlâ öğrendiğimiz şeyler. Koleksiyon; hayatı ve çalışmaları boyunca tekrar eden semboller ve batıl inançlara olan hayranlığı nedeniyle Christian Dior ile de bağlantı kuruyor."

Kim Jones’un bahsettiği etkiler, koleksiyondaki bilimkurgu benzeri başlıklarda olduğu kadar örgü kazaklara dikilmiş yıldızlar ve takımyıldızlarda da görülebiliyor.

Koleksiyon, geçmişteki derslere iyi çalışıldığını ve geleceğe hazırlanmak üzere bugün uygulandığını gözler önüne seriyor: Terzilik anlamında, feminen ve maskülen olan metamorfoza uğruyor; dış giyimdeki teknik pratiklik gerektiren detaylar ‘couture’ dokunuşlarla tamamlanıyor. Arşivlerden çıkan işlemeler fütüristik bir cephaneye dönüştürülüyor. Deri aksesuarlar yeni, organik kullanımlı yapılarıyla lüksü yeniden yorumluyor. Tarihi yeniden canlandırırcasına, geleneksel zanaatkarlığın temeli modern çağ kusursuzluğu ve teknik bilgiyle buluşuyor. Anahtar kelimelerse rahatlık ve akışkanlık… Transparan teknik jakarlar, tüm parçalarda titizlikle işlenen detayları gözler önüne seriyor. 1950’li yıllara ait, ‘Bonne fortune’ isimli bir Dior elbisenin ilham verdiği asimetrik pliseli eteklerse kiltleri andırıyor.

Koleksiyonda uzaydan görüntüleri yansıtan parçalar büyük ilgi gördü. Parçalar, James Webb teleskobunun uzaydan çektiği fotoğraflarla üretildi. Dior Kreatif Direktörü Kim Jones, bu görüntülerin teknik baskılarında NASA ile birlikte çalıştıklarını söyledi.


Önceki ve Sonraki
Haberler