MODA - TASARIMCILAR

Dior’un birlikte çalıştığı ilk Türk: Burçak Bingöl

Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen ‘Dior Lady Art’ projesi kapsamında ikonik çanta Lady Dior’a imza atan 11 kadın tasarımcı arasında Galeri Zilberman’ın tanınan sanatçısı Burçak Bingöl de yer alıyor.

profil
BT Ekip
14.01.2019
Dior’un birlikte çalıştığı ilk Türk: Burçak Bingöl

1995 yılında Lady Diana’nın bir Paris seyahatinde kullanması sonucu dikkat çeken çanta ‘Lady Dior’ moda dünyasının ikonik parçalarından… Markanın 2016 yılından beri görev yapan ilk kadın kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri, üç yıldır bu ikonik modeli dünyanın dört bir yanından kadın sanatçıların yorumuna sunuyor. Bu yıl seçilen isimler arasında Türkiye’den Burçak Bingöl de var. Sanatçı ‘Dior Lady Art’ projesi kapsamında Iznik Enchanted ve Cobalt Course adlı iki çanta tasarladı.  Bingöl her iki tasarımda da 16. yüzyıl İznik çini ve seramik sanatından ilham aldığını dile getiriyor.

Burçak Bingöl hakkında:

1976 Görele doğumlu olan sanatçı Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden mezun. Burçak Bingöl’ün çalışmaları aidiyet, kültürel miras, kimlik, dekorasyon ve yanlışlık gibi birbirinden farklı duran kavramları, aralarındaki sınırları bulanıklaştırarak yan yana getiriyor. Bingöl, emek-yoğun üretme biçimiyle kopyalama, iz sürme ve yeniden yapılandırma yöntemiyle, süsleme ve dekorasyon kavramlarına analitik bir açıdan yaklaşıyor. Bingöl’ün seramik, çizim, video, fotoğraf, enstelasyon gibi çeşitli malzemeler kullandığı işleri, malzeme, nesne ve imgeyi kullanarak yapma ve bozmanın birbirine karıştığı yeni kurgular oluşturur.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog