MODA - TASARIMCILAR

Hubert de Givenchy'e veda

"Küçük Siyah Elbise"yi (Little Black Dress) moda dünyasına sunan Givenchy'nin kurucusu Hubert de Givenchy 91 yaşında hayatını kaybetti.

profil
BT Ekip
13.03.2018
Hubert de Givenchy'e veda

20. yüzyılın en ikonik tasarımlarına imza atan Fransız tasarımcı Hubert de Givenchy hayatını kaybetti. Henüz 25 yaşında kendi adını taşıyan modaevi Givenchy'i kuran Hubert, Cristóbal Balenciaga ve Elsa Schiaparelli gibi ünlü tasarımcıların yanında yetişti.

Haute couture tasarımlarıyla moda dünyasında yer edinmeye başlayan Hubert de Givency, dünya çapında ününe Audrey Hepburn ile tanışınca kavuştu. Hepburn'ün 1953 yapımı "Sabrina" filminin çekimlerinde tanışan ikili dostluklarını bir ömür boyu sürdürdü. "Breakfast at Tiffany's" filminde Hepburn'ün giydiği ünlü "Küçük Siyah Elbise" (Little Black Dress) Hubert de Givenchy'nin tasarımıydı. "Love in the Afternoon", "Funny Face" ve "Charade" filmlerinde de birlikte çalışan ikilinin ilişkisi için Audrey Hepburn, "Givenchy'e bağımlıyım" ifadesini kullanıyordu.

Hubert de Givenchy, Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor, Greta Garbo, Grace Kelly ve Jackie Kennedy gibi '50 ve '60'ların ünlü isimlerini de giydirdi. Givenchy'nin dönemin modellerinden esinlenerek tasarladığı "Bettina" adlı dik yakalı, siyah işlemeli fırfırlı geniş kollu gömleği bir başka ikonik tasarımı arasında yer alıyor. 

1995 yılında son koleksiyonunu sunan Givenchy, baş tasarımcılık görevini John Galliano ve ardından Alexander McQueen'e bıraktı. 

 

 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog