MODA - TASARIMCILAR

Karl Lagerfeld'in tasarladığı 252 Chanel haute couture parça açık artırmaya çıkıyor

Efsane modacı Kral Lagerfeld’in imzasını taşıyan tam 252 haute couture tasarım, 20 Kasım Pazartesi günü açık artırmayla satılacak. Kıyafetlerin şu anki sahibi olan Fransız iş kadını Mouna Ayoub, tasarımları açık artırmaya çıkarmasının nedenini artık kendisine olmamaları ve genç neslin de Lagerfeld giyme şansına sahip olmasını istemesi olarak açıklıyor

profil
BT Ekip
17.11.2023
Karl Lagerfeld'in tasarladığı 252 Chanel haute couture parça açık artırmaya çıkıyor

Fransız iş kadını Mouna Ayoub, yaklaşık 2.500 parçadan oluşan ve sayıları giderek artan devasa bir haute couture tasarım koleksiyonuna sahip. Ayoub; 20 Kasım Pazartesi günü, Karl Lagerfeld tarafından tasarlanan 252 parçayı müzayedeye çıkararak, geniş Chanel haute couture koleksiyonunun çoğuna veda edecek.

WWD ile yaptığı bir röportajda Ayoub, koleksiyonunu açık artırmaya çıkarma nedenlerini şöyle açıkladı: “Bunu aslında iki nedenden dolayı yapıyorum. Birincisi, artık bana uymuyorlar. İkincisi, Karl'ı tanımayan ve Karl'ın herhangi bir haute couture parçasına sahip olma şansı bulamayan genç neslin; onlara sahip olmasını, onları giymesini ve benim sevdiğim gibi sevmesini sağlamak istiyorum. Özellikle de elbiselerin çoğunun hiç giyilmediğini de söylemeliyim."

Daha önce milyarder danışman Nasser Al-Rashid ile evli olan Ayoub'un, evlilikleri sırasında kollarını, bacaklarını veya yakasını açıkta bırakan giysiler giymesine izin verilmiyormuş. Bu nedenle sahip olduğu birçok couture tasarımı, Riyad'daki ofisindeki cam kaplı dolaptan hayranlıkla izlemek zorunda kalmış.

Ayoub'un Chanel haute couture tasarımları önümüzdeki hafta Pavillon Gabriel'de Maurice Auction aracılığıyla açık artırmaya çıkacak. Koleksiyonda; Milano'daki La Scala operası ve Lagerfeld ile Monte Carlo'daki Bal de la Rolse Galası gibi etkinliklere katılmak için giyilen süslü gece kabanları ve altın dantelli elbiseler de var.

Açık artırmaya dahil edilen giysilerin çoğunun üretimi 800 saatten fazla sürmüş. Ayoub'un koleksiyonunda palto ve elbiselerin yanı sıra takım elbise, ayakkabı, takı, kemer ve Shalom Harlow'un daha önce Chanel podyumunda giydiği peruk da yer alıyor ve bunların tamamı 1990 ile 2014 yılları arasında yaratılmış.

Açık artırma, 20 Kasım Pazartesi günü saat 18.30'da gerçekleştirilecek. Teklifler çevrimiçi olarak da kabul edilecek.

Önceki ve Sonraki
Haberler