YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocuklara kişisel sorumluluğu öğretmenin 8 yolu

Herkes çocuğunun sorumluk sahibi ve bağımsız bir şekilde büyümesini ister. Bunun için sorumluluk duygusunu ona çok küçük yaşlarda aşılamaya başlamalı ve böylece onu yetişkinlik dönemi için hazırlamanız gerekir. Bağımsızlık ve kendi başının çaresine bakabilme yeteneği, çocukların öz saygısını büyük ölçüde artırır. Ayrıca bağımsız çocuklar, günlük yaşamda ebeveynlerini de rahatlatır. Çocuk Gelişimci Günseli Arı, çocuğunuza erken yaşta kişisel sorumluluğu öğretmenize yardımcı olacak 8 ipucunu anlattı

Çocuklara kişisel sorumluluğu öğretmenin 8 yolu

İdeal olarak, sadece çocuk odasında değil, tüm evinizde her parçanın sabit bir yeri olmalıdır. Çocuklar yeni eşyalar için yer olup olmadığını sorgulamayı çabucak öğrenirler. Yeni bir oyuncağa yer açmak için bir eşyadan ayrılmalarını veya onu bağışlamalarını önerebilirsiniz.

İster oyuncak, ister giysi olsun; çocuk odası ne kadar kalabalıksa kargaşa da o kadar kaçınılmazdır. Tamamen minimalist olmanıza gerek yok ama çocuklarınızın odalarını düzenli tutmasını kolaylaştırmak için fazladan daha azına sahip olmak daha kolaydır.

Birçok ebeveyn, çocukların her şeyi çabucak bozacağını düşünür. Ama genellikle düşük kaliteli ve ucuz şeyler çocuklarda şu izlenimi uyandırıyor: Ucuzmuş, kırılsa da önemli değil. Bu, sadece güzel ve pahalı ürünlerin değerli olduğunu düşünmelerine yol açabilir. Oysa amaç, çocuğa sahip olduğu tüm eşyalardan sorumlu olmayı öğretmek olmalıdır.

Çocuğunuzun, eşyalara iyi davranılması ve iyi bakılması gerektiğini anlaması önemlidir (pahalı olsun veya olmasın). Örneğin, çocuğunuz başka bir çocuğun kum kalıplarıyla oynuyorsa, ona özellikle dikkatli olması ve kendisinin olmadığı için geri vermesi gerektiğini açıklayabilirsiniz. Başkalarının malına saygı duymayı bu şekilde öğrenir. Çocukların kendilerine ve eşyalarına saygı duyulduğunu hissetmeleri de önemlidir. Yani çocuğunuzun odasına girip oyuncakları tek başınıza toplamayın. Bunun yerine, çocuğunuzu bu tür faaliyetlere dahil edin. Bu aynı zamanda kişisel sorumluluk alma yeteneğini de geliştirir.

Hemen her çocuk bir evcil hayvan ister. Temel olarak bu, çocuklarda sorumluluk duygusunu teşvik eder. Ancak söz konusu hayvanın çocuk için de uygun olduğuna dikkat etmek çok önemlidir. Özellikle ilk evcil hayvanınızı alırken, daha ilk andan itibaren çocuğunuzun sorumluluk almasına özen göstermelisiniz. Örneğin, bir okul çocuğu her gün balığını beslemekten veya günde bir kez köpeği parka götürmekten sorumlu olmalıdır.

Rutinleri organize etmek, çocuğunuza okula başlamadan önce nasıl organize ve derli toplu olacağını öğretmenin harika bir yoludur. Bu, çocuğunuz bunları kendi başına yapabilecek kadar büyüyene kadar başlangıçta birlikte yapabileceğiniz sabit görevler anlamına gelir. Bunun için günün veya haftanın günlerinin sabit saatlerini planlamaya çalışın; asıl önemli olan bunun düzenli bir şekilde gerçekleşmesidir. Örneğin, öğle yemeğinden sonra sofrayı ya da ortalığı toplayabilirsiniz.

Çocukları ortalığı toplamaya motive etmek oldukça yorucu olabilir. Güzel saklama kutuları veya sepetler bu konuda yardımınıza koşabilir. Tahtadan, kumaştan veya plastikten yapılmış olması fark etmez; önemli olan tek şey, çocuklar için kolayca erişilebilir olmaları. Bu, oyuncakları her gün toplamayı daha kolay hale getirir. 

Fransa'da çocuklarla birlikte kek pişirme, genellikle çok erken başlar. Bu aktivite, belirgin bir kişisel sorumluluk duygusu için özellikle cesaret verici olabilir. Çocuğunuzla pasta yapmak, elbette daha fazla zaman ve sabır gerektirir. Ancak, pasta hazır olduğunda çocuğunuzun ne kadar gurur duyduğunu gördüğünüzde sabır meyvesini verir. İlerleyen zamanlarda sadece orada olmanız yeterli olacak ve yavaş yavaş kendi yemeklerini hazırlayıp pişirebilecek hale geleceklerdir.

Son olarak, çocuğunuza kişisel sorumluluk almayı öğretebileceğiniz birçok başka yol vardır. Önemli olan tek şey, onları övmeyi unutmamanızdır. Ayrıca sınırlarına ulaştıklarında sizden yardım isteyebileceklerini gösterin. Bu durum onları güçlendirir.

Önceki ve Sonraki
Haberler