YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Çocukların evde yapabilecekleri aktiviteler

Dışarıda koşup eğlenmeyi, sürekli hareket halinde olmayı seven çocuğunuzu evde nasıl oyalayacağınızı bilmiyor musunuz? Çocuk Gelişimci Günseli Arı, küçük enerji kaynaklarını evde meşgul etmenize yardımcı olacak, evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz aktivite önerilerinde bulundu

Çocukların evde yapabilecekleri aktiviteler

Hangi çocuk XXL bloklardan bir kulübe ya da bütün bir kale inşa etmeyi ve ardından onu tekrar yıkmayı sevmez ki? Bu nedenle, XXL yapı taşlarının evinizde bir hit olma olasılığı çok yüksek.

Dart oynamak sakinlik, konsantrasyon ve biraz beceri gerektirir. Bu da genellikle çocukların çok hoşuna gider. Ayrıca unutmayın; çocuklar için cırt cırtlı dartlar mevcut.

Evde yüksek sesli bir çalar saatiniz veya yumurta zamanlayıcınız var mı? Mükemmel! Bunlardan birini beş dakikaya ayarlayın (veya ne kadar isterseniz), ardından saklayın ve çocuğunuzdan aramasını isteyin. Bu oyunda tıkırtıları duymak için mümkün olduğunca sessiz olmaları ve zil çalmadan önce saklanan objeyi bulmaları gerekiyor.

Her oyuncunun bir çuvala girip başlangıçtan bitiş çizgisine kadar birbirlerine karşı zıpladığı ve bitişe ilk varanın kazandığı çuval yarışını biraz değiştirmeye ne dersiniz? Çocuklarınızın topluluk duygusunu güçlendirmek istiyorsanız, hep birlikte bir nevresimin kenarlarından tutmalarını ve bitişe birlikte varmalarını isteyin.

Bu oyunu evde oynadığımız için ortalığı kirletmek istemiyoruz. Bu yüzden plastik veya strafor yumurta, patates veya benzerlerini kullanabilirsiniz. Bu oyunun kuralı, başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar bir kaşığın üstüne koyduğumuz yumurtayı düşürmeden götürmek.

Bu oyun için ihtiyacınız olan tek şey bir demet balon. Ne kadar çok balon olursa, o kadar komik olur (çarpışmamaya dikkat!) Amaç, şişirilen tüm balonları havada bir arada tutmak; yere balon inemez!

Göz bağı, oynayan kişinin gözlerine bağlanır ve etrafında koşan diğer oyuncuları yakalaması istenir. Gözleri kapalı olan kişiye kim yakalanırsa, yerini o alır ve şimdi sıra ondadır.

Çocuğunuz biraz büyükse, hulahopları mümkün olduğunca uzun süre kalçasının etrafında döndürmesini isteyebilirsiniz. Daha küçük çocuklar için, hulahopları yere koymasını ve üzerinden zıplayarak geçmesini ya da sadece üzerinden yuvarlanıp size geri vermesini isteyebilirsiniz.

Çocuklar için saklambaç oynamak her zaman eğlencelidir. Biri sayar, diğerleri saklanır, sonra hepsinin bulunması gerekir. Oyunu saklambaç yakalamaları yaparak da genişletebilirsiniz. Burada saklanan insanlar, kendilerini kurtarmak için önceden kararlaştırılan bir hedefe ulaşmaya çalışmak zorundadır. Ebe tarafından yakalanmadan hedefe ulaşmayı başarırlarsa, kurtulurlar. 

Muhtemelen her gün yapılabilecek bir aktivite fikri değil ama çok kesinlikle denenmesi gerekiyor. Çocukların gözleri bağlı olarak, kırılana ve tüm tatlılar düşene kadar sırayla pinataya vurmalarına izin verebilirsiniz, değil mi?

Dans etmek, hareket etmek, etrafta koşmak… Müzik çalarken etrafta dolaşılır, dans edilir ancak sadece müzik çalarken... Müzik durduğunda kimsenin hareket etmesine izin verilmez. Müzik durduğunda hareket etmeye devam edenler elenir.

Müzikli hareket oyunlarından bahsetmişken, sandalye dansını da unutmamalıyız. Bu oyunda her zaman bir sandalye oyuncu sayısından daha azdır, yani iki oyuncu için sadece bir sandalye vardır. Sandalyeler, müzik çalarken oyuncuların etraflarında dans etmelerini sağlayacak şekilde yerleştirilir. Müzik durur durmaz boş bir sandalyeye oturmaya çalışmak zorundadırlar. Dışarıda kalan elenir. Her turdan sonra bir sandalye kaldırılır.

İnternette çocuklarla zumba dansı yapmak için harika fikirler var. Nasıl yapıldığını doğrudan görebilir, birlikte dans edebilir ve harika müzikler dinleyebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, bir A4 kağıda sol ve sağ ayak ile el izlerini çizmek. Daha sonra zemine farklı kombinasyonlarda üç yaprak kağıdı yan yana yapıştırın ve sol ayak, sağ ayak, sol el, sağ el gibi birçok farklı atlama kombinasyonundan oluşan bir sıra oluşturun.

Bu oyun için herhangi bir karmaşık ekipmana ihtiyacınız yok, sadece bir yün yumağı yeterli. Lazer görevi görecek yün iplikleri odanın her yerine çekin ve uçlarını bir yere bağlayın. Ninjalar, ajanlar ve casuslar artık lazerlere dokunmadan odanın bir ucundan diğer ucuna geçmek zorundalar. İsterseniz lazerleri küçük zillerle de donatabilirsiniz.

Çocuğunuz sizin ayakkabılarınızla yürümeyi seviyor mu? Bunu; küçüklerin büyüklerin ayakkabılarında yürüdüğü ve düşmeden hedefe ulaştığı bir oyuna dönüştürmeye ne dersiniz?

Ailecek yan yana oturursunuz. Bir çocuk, yanındakinin kulağına bir kelime veya cümle fısıldar. Bu çocuk, işittiği mesajı kulağına fısıldayarak diğer yanındakine iletir. Oyun, son kişiye kadar devam eder ve son olarak duyduğu kelimeyi veya cümleyi söyler. Genellikle, orijinal kelimeyle/cümleyle ilgisiz, farklı bir kelime/cümlenin çıkması herkesi güldürür.

Tam bir klasik! Nerede olursanız olun, çocuklar ne kadar küçük ya da büyük olursa olsun; sabun köpüğü o kadar çekici ki, üflemeye yetişemezsiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler