YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Güçlü bir aile olmak için ipuçları

Birlikte gülmek, birlikte vakit geçirmek, birbirini dinlemek ve hayatın zor evrelerinde bile bir arada kalmak; aile içerisinde mutluluğu yaratan şeylerdir. Özellikle çocukluk döneminde, aile içindeki bağ, miniklerin gelişmesi için belirleyicidir. Aile uyumu, ebeveyn refahı için de biçimlendiricidir. Çocuk Gelişimci Günseli Arı güçlü aile olmanın ipuçlarını yazdı

Güçlü bir aile olmak için ipuçları

Aile uyumu, zor ve olağandışı zamanlarda özellikle önemlidir. En önemli şey eğlenmektir. Çünkü birlikte gülmek, tüm endişeleri uzaklaştırır ve günlük aile hayatına hafiflik getirir. Zamanı, birbirinizi daha iyi tanımak için kullanabilirsiniz. Birlikte zaman geçirmek, her bir aile üyesinin özgürlüğünü tanımak ve ona saygı duymak her zaman önemlidir. Bu şekilde, birbirinize olan duyarlılığınız ve empatiniz gelişecektir. Birlikte daha güzel günleri umut etmek, gelecek planlamaları yapmak için birbirinize güç ve destek verebilirsiniz. 


Günlük aile hayatında yapılması gereken ama o kadar da eğlenceli olmayan birçok görev vardır. Birlikte bulaşık makinesini boşaltın, toplayın, çöpü çıkarın veya çamaşırları asın. Herkes birbirine yardım ederse ve her aile üyesinin sabit görevleri olursa; bu sadece güvenliği sağlamakla kalmaz, aynı zamanda aile uyumunu da güçlendirir. Gerekirse ekipler de oluşturulabilirsiniz, böylece kimse işi tek başına yapmak zorunda kalmaz.

Çocuklar, yaşlarına bağlı olarak evdeki bazı görevleri üstlenebilirler. Özellikle küçük çocuklar, anne ve babalarına yardım edebildiklerinde genellikle mutlu olurlar. Sofrayı kurmak, bulaşık makinesini boşaltmak, bahçe işlerine yardım etmek gibi yaşlarına uygun işler çocukları çok gururlandırır ve onlara önemli bir katkı yaptıkları hissini verir.


Bilinçli olarak birbirinize zaman ayırmanız önemlidir. Çünkü birlikte geçirilen zaman, iyi bir aile uyumunun temelidir.

Bu arada, birlikte geçirilen zaman sadece birlikte özel gezilere çıkmak anlamına gelmez. Zaten beklemede olan görevleri birlikte tamamlamanız, günlük yaşamda da birlikte daha fazla zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Birlikte yemek pişirebilir, bahçe işlerini ve haftalık temizliği birlikte yapabilirsiniz. Ödül olarak da pizza ısmarlayabilirsiniz ya da bahçede birlikte eğlenceli açık hava oyunları oynayabilirsiniz.

Her gün birlikte yemek yerken bile, bir ritüel olarak sofrada birbirinize zaman ayırabilir, birbirinizi dinleyebilirsiniz ve bu sayede birbirinizden aklınızdan geçenlerden, günlük yaşadığınız şeylerden haberdar olabilirsiniz. Birbirinize zaman ayırmak, aynı zamanda iletişim halinde olmak demektir.


Ailedeki herkesin kendini rahat hissetmesi için herkesin ihtiyaçlarına dikkat edilmesi önemlidir. Bir ailede sadece farklı roller ve görevler değil, aynı zamanda farklı arzular da vardır.

Bununla birlikte, herkesin ihtiyaçlarına saygı duymak, aynı zamanda işler çok stresli bir hal aldığında ebeveynlerin de mola vermesi anlamına gelir. Özellikle de artık birçok ailede çocuk bakımı tek kişiye bırakıldığı için…


Bireysel aile ritüelleri bir araya geldiğinde olumlu anlar yaratır. Belki çocukluğunuzdan hatırladığınız bazı ritüelleri yeniden canlandırabilirsiniz. Ya da dahil olmaktan mutlu olacakları ritüelleri çocuklarınıza sorabilirsiniz. Bu şekilde, kendi bireysel aile ritüelinizi geliştirebilirsiniz.

Aile ritüellerini günlük yaşamın içine yerleştirebilirsiniz.  Pazar günü birlikte kahvaltı yapmak, hafta sonu düzenli oyun geceleri düzenlemek gibi belirli akşam ritüelleri oluşturabilirsiniz.


Önceki ve Sonraki
Haberler