YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Sömestirde çocuklara özel etkinlikler

2023-2024 öğretim döneminin sömestr tatili yarın başlıyor. Bu 15 günlük tatilde çocuklar bol bol dinlenme ve diledikleri gibi vakit geçirme imkanı bulacak. Minikler için İstanbul’da düzenlenen ve bu tatili en verimli, eğlenceli şekilde geçirmelerini sağlayacak etkinlikleri sizler için derledik

profil
BT Ekip
18.01.2024
Sömestirde çocuklara özel etkinlikler

Pera Öğrenme yarıyıl tatilinde farklı programlar sunuyor. Pera Müzesi’ndeki sergiler paralelinde düzenlenen atölye ve sergi turları 23 Ocak - 4 Şubat arasında müzede gerçekleşecek. İşte Pera Müzesi’nde gerçekleşecek 15 farklı yaratıcı sanat atölyesi.

 

4-6 yaş
Renkli Katmanlar: Şeffaf Tablom: 23 Ocak Salı, 10.30 - 26 Ocak Cuma, 10.30 - 2 Şubat Cuma, 10.30

Ahşap Baskı: Tek Motif, Çok Desen!: 24 Ocak Çarşamba, 10.30 - 27 Ocak Cumartesi, 10.30

Panoramadan Düşsel Heykele: 25 Ocak Perşembe, 10.30 -
30 Ocak Salı, 10.30

Evvel Zaman Dışında: Geleceğin Masalı: 27 Ocak Cumartesi, 13.30

 

7-12 yaş
Parçadan Bütüne: Kolektif Yaratım: 24 Ocak Çarşamba, 13.30

Çivi Yazısıyla Kil Tablet: 24 Ocak Çarşamba, 15.30 - 4 Şubat Pazar, 12.30

Stop-Motion: Konuşan Resimler: 30 Ocak Salı, 13.30 

Manzaranın Hissi: Kent Heykeli Tasarımı: 1 Şubat Perşembe, 10.30

‘Küçük Sarı Daire’: Ebeveyn-Çocuk Müze Deneyimi: 3 Şubat Cumartesi, 15.30

 

9-12 yaş
Kintsugi: Kırık Parçaları Dönüştür!: 25 Ocak Perşembe, 13.30 - 1 Şubat Perşembe, 15.30

Fenakistiskop: Döndür Canlansın!: 1 Şubat Perşembe, 13.30 

Kağıt Hamurundan Kase: 23 Ocak Salı, 13.30 - 4 Şubat Pazar, 15.00


Borusan Contemporary, bu ara tatilde de farklı yaş gruplarındaki çocuklar için tasarlanmış eğlenceli ve öğretici atölye etkinliklerine devam ediyor. Ocak ayı atölyelerinde çocuklar; minimalizmle tanışacak, doğa, biyoçeşitlilik ve genetik mutasyon kavramları üzerine sohbet edecek, ana ve ara renklerin yanı sıra sıcak ve soğuk renkleri keşfedecek, bilim, sanat ve tasarımı bir araya getirecekler.

Pandora’nın Kutusu (4-6 yaş): 13 Ocak Cumartesi, 11.00

Duyguların Renkleri (7-10 yaş): 13 Ocak Cumartesi, 13.00

Çizginin Gücü (6-9 yaş): 20 Ocak Cumartesi, 11.00

Kafesten Kaçış (7-10 yaş): 21 Ocak Pazar, 11.00

Karanlıkta Gizlenen Renkler (6-8 yaş): 28 Ocak Pazar, 11.00

Meraklı Gözler (8-12 yaş): 28 Ocak Pazar, 13.00


İstanbul Modern Sanat Müzesi yarıyıl tatilinde çocuklara sanat dolu bir program sunuyor. 7–10 yaş aralığındaki çocuklar, 22 Ocak–2 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşen bu program kapsamında müze eğitimcileriyle birlikte sanatı yorumluyor ve sanatsal üretimler gerçekleştirecekleri atölye çalışmalarına katılıyor. Çocuklar İçin Yarıyıl Sanat Okulu atölye çalışmaları, müzenin koleksiyon sergisinde yer alan bazı sanat çalışmalarının incelenmesi ile başlıyor. Ardından atölyede sanat tarihinden örnekleri keşfeden çocuklar sanat çalışmaları üreterek programı tamamlıyor.

Atölye tarihleri: 22 Ocak–2 Şubat 2024 arası hafta içi her gün

Sabah atölyeleri: 10.30–12.30

Öğle atölyeleri: 13.30–15.30


İstanbul Eminönü’nde bulunan Türkiye İş Bankası Müzesi, atölye çalışmaları ile öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirmelerini, yeni beceriler kazanmalarını ve tatil boyunca eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayacak. 5-6 yaş grubunun katılabileceği ‘Yaşasın Cumhuriyet’ atölyesi, çocukları Cumhuriyet’in ilk 15 yılını kapsayan bir zaman yolculuğuna çıkartıyor ve kendi Cumhuriyet Bayramı kutlama taçlarını hazırlamalarını sağlıyor.

7-9 yaş grubunun katılabileceği Robotik Kodlama ‘Üretim Bandı’ atölyesinde ise katılımcılar üretim bandının işlevini ve günlük kullanımdaki yerini keşfederek özel motorize yapı taşlı Lego kitler ile kendi 3 boyutlu üretim bandı modellerini inşa ediyor.

Daha birçok ücretsiz atölyeye ev sahipliği yapan Müze’nin diğer atölyeleri, yaş grupları ve kontenjanları hakkında bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tibm.atolye@issanat.com.tr  adresine e-posta gönderebilirsiniz.


Rita Çiftlik bu ara tatilde Aile Çocuk Çadır Kampı’na ev sahipliği yapacak. Bu kampta, şömineli çadırlarda, lezzetli yemekler ve keyifli aktivitelerle dolu bir deneyimsunulacak. Bal mumundan mum atölyesi, geri dönüşüm kuş yemliği yapımı, ekim dikim atölyesi gibi atölyeler, gece ise kestane, mısır ve marshmallow eşliğinde ateş başı sohbetleri; kamp boyunca sizi bekliyor.

Kamp tarihleri:

22 – 21 Ocak

27 – 28 Şubat


Odadaki Sihirbaz

3+ yaş grubu çocuklar ve yetişkinler için keyifli bir deneyim sunacak 50 dakikalık temsil, dünya genelinde 16 yıldır sergilenen Kubilay QB Tunçer’in havada uçuşan sihirleri ve rengarenk görsel şölen ile dolu.

21 Ocak 14.00 ve 16.00 / 30 Ocak 14.00 ve 16.00 - AKM Çok Amaçlı Salon

 

 

Enstrümanları Tanıyalım ‘Üflemeliler’

Enstrümanları Tanıyalım ‘Üflemeliler’ etkinliğinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrasının sanatçıları ile minik sanatseverler bir araya gelecek. Nefesli sazların tanıtımı ile başlayacak etkinlikte, çocuklar flüt, obua, klarnet, fagot ve korno gibi enstrümanlarla tanışacak ve ardından sanatçılar performanslarını sergileyecek.

23 Ocak, 13.00 - AKM Tiyatro Salonu Fuaye Alanı

 

 

Anadolu Ateşi ‘Kıvılcım’ Çocuk Müzikali

Her yaştan izleyiciye hitap eden, çocukların küçük yaşta sanatla tanışmalarını sağlayan Anadolu Ateşi ‘Kıvılcım’ çocuk grubu gösterisi; Anadolu topraklarının zenginliklerinden derlenen koreografisi, etnik, modern ve dünya dansları kurgusu ile sahneye taşınacak.

25 Ocak, 15.30 ve 18.00 - AKM Tiyatro Salonu

 

Kırmızı Küre

İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen, Pınar Akkuzu’nun kaleme aldığı ‘Kırmızı Küre’ oyunu, Güray Dinçol’un yönetiminde minik sanatseverler ile buluşacak. Oyuncu kadrosu Çiğdem Aygün, Cansın Işık, Demet Ergün, Özen Çağla, Yasemin Taş Sal, Adem Yıldırım, Ferhat Işıktaş’tan oluşuyor.

27 Ocak, 12.00 ve 15.00 - AKM Tiyatro Salonu

 

Hayal

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği ‘Hayal’, çocuklara hayal gücünü kullanma ve hedeflerine ulaşma konularında ilham veriyor. Çağrı Kökten’in yazıp yönettiği oyun ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, Çocuk Korosu ve Çocuk Balesi katılımıyla seyirciyle buluşacak.

28 Ocak, 11.00 - AKM Tiyatro Salonu

 

Bir Zebra Müzikali

Barış Can Çelik’in yazdığı, Alim Dedei’nin yönettiği, Burak Aydın, Tarkan Demirtaş, Nihal Arslan, Fatma Doyuk, Özlem Gönül ve Elif Atalay’ın rol aldığı ‘Bir Zebra Müzikali’; Kharo Çölü’nde yaşayan zebraların macerasını konu alıyor. Oyun, müzik, dans ve macera dolu bir atmosfer sunacak.

1 Şubat, 15.00 - AKM Tiyatro Salonu

 

Wolfie Harikalar Operasında

‘Wolfie Harikalar Operasında’, zamanı olmayan bir mekana düşen Yönetmen’in, opera eserini hayata geçirme serüvenini konu alınıyor. Operayı tanımaya çalışan Yönetmen’in seçmeler sırasında Mozart’ın küçüklüğü Wolfie’yi görmesi ile macera başlıyor. Besteci Şef Umut Kosman’ın yönettiği eserin yapımcılığını Duende Global, rejisörlüğü Caner Akın üstleniyor.

3 Şubat, 12.00 ve 15.00 - AKM Tiyatro Salonu

 

Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği bu çocuk oyununda sevgi, dostluk, paylaşım, umut ve samimiyet konu alıyor. Elif Erdal’ın yönettiği oyunda Tolga Kortunay, Asena Hotamış, Berk Yaparel, Zeynep Kızıltan Şıkyıldız, Su Lara Aslan, Tuğba Ülgen, Cihan Akyürek, Pelin Köksal, Onur Camcı, Dinçer Simsar rol alıyor.

4 Şubat, 12.00 ve 15.00 - AKM Tiyatro Salonu


İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi de yarıyıl tatilinde birbirinden renkli atölyeleri ile öğrencileri bekliyor.

3-5 yaş grubunun katılabileceği ‘Benim Hayvan Dostlarım’ atölyesinde Türk Resmini İzlemek Sergisi’nde yer alan ‘Hayvanlar Âlemi’ odasında sergilenen resimler ve heykeller ebeveyn ve çocuklarla birlikte incelenecek. Daha sonra kendilerine bir habitat seçen çocuklar farklı malzemeler kullanarak seçtikleri habitatta yaşayabilecek bir hayvanın heykelini yapacaklar.

6-9 yaş grubunun katılabileceği ‘Kat Kat Duygular’ atölyesinde ise çocuklar Türk Resmini İzlemek Sergisi’nde yer alan soyut eserler aracılığıyla kavramlar dünyası ile tanışacak. Sanatçıların hayal dünyalarının ve ilham kaynaklarının keşfedileceği bu atölyenin sonunda her çocuk kendi yaptığı soyut sanat çalışmasını özel bir katlama tekniği ile akordiyon kitap tasarımına dönüştürecek.

Beyoğlu’nda bulunan Resim Heykel Müzesi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek atölyeler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve rezervasyon yaptırmak için rhm.atolye@issanat.com.tr adresiyle iletişime geçebilirsiniz.


İlk kez İstanbul’da minik sanatseverlerle buluşacak olan 'Hay Aksi Beethoven', çocuklara yönelik klasik müzik konseri olmasının yanı sıra teatral özellikleriyle de öne çıkıyor. 'Hay Aksi Beethoven'da minik izleyiciler, bir yandan bestecinin insanlığa armağan ettiği eşsiz müziklerin tadına varırken diğer taraftan onun sıra dışı, eğlenceli ve şaşırtıcı yönleriyle karşı karşıya kalarak bir anda kendilerini eserin içinde bulacaklar. Minik sanatseverler ve aileler bu konseri kaçırmasın. Yaş sınırı +4.

27 Ocak, 14:00

Maximum UNIQ Hall


Brooklyn, New York’taki tarihi Kings Theatre’da biletleri tükenen dünya prömiyerinin ardından Birleşik Krallık turnesine çıkan ‘Spider-Man: Into the Spider-Verse Live in Concert’, ilk kez BKM ve Zorlu PSM iş birliğiyle Türkiye’ye geliyor. Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek ‘Spider-Man: Into the Spider-Verse Live in Concert’; etkileyici hikayesi ve göz alıcı sahneleriyle, dev bir perdede seyirciyle buluşurken, filmin büyüleyici müzikleri de canlı orkestra eşliğinde hem miniklere, hem de ailelere çok özel bir müzik deneyimi sunacak.

3 Şubat, 15:00 ve 20.00 / 4 Şubat, 19:00 - Zorlu PSM Turkcell Sahnesi


Kelimelerle dans edecek, kelimelerle öğrenecek, kelimelerle hayal kuracak ve çok eğleneceksiniz. Oyun; arkadaşlığın, umut etmenin, özgürce hayal kurmanın ve tüm bunları yaparken, ifade ve doğru iletişimin önemini kelimelerle pekiştirecek.  Kelimeler Adası’nda sizi; Begüm, Kuklacı ve Çuçu’yla interaktif bir oyun bekliyor. Yaş sınırı 4+

28 Ocak, 12:00 - Maximum UNIQ Lounge

31 Ocak, 12:00 - KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi

4 Şubat, 13:00 - Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu


The Illusionist ile büyülenmeye hazır mısınız? Ailece izleyebileceğiniz nefes kesici, büyüleyici ve kahkaha dolu bir gösteri... Kimi zaman sahnede uçan bir insan görecek, kimi zaman da bir anda ortadan kaybolan nesneler… Akıl ve hayal gücü sınırlarının zorlandığı bu gösteride, eğer isterseniz sahneye çıkma şansı bulup sihirli gösterinin bir parçası olabileceksiniz. Küçük büyük herkesin şaşkınlık ve büyük keyifle izleyebileceği, İllüzyonist Enver Ertaş ’ın gözlerinize inanamayacağınız ‘The Illusionist’ adlı gösterisini kaçırmayın. Yaş sınırı +3

24 Ocak, 13:00 ve 15:00 - Maximum UNIQ Box


‘Nasreddin Hoca’ kukla oyunu yarı yıl tatilinde minik izleyiciler ile buluşacak. Serkan Keskin, Taner Ölmez, Nilüfer Alptekin ve Sibel Altan’ın oynadığı, Işıl Kasapoğlu’nun yazıp yönettiği kukla oyunu Nasreddin Hoca; ülkemizde yaşayan insanının pratik zekasını, espri anlayışını, hazır cevaplığını kısaca aklının işleyiş yollarını temsil eden keyifli bir halk kahramanını anlatıyor. Nasreddin Hoca; el kuklası, ipli kukla, gölge kuklası, gibi birçok kukla türünün ve kukla tekniğinin aynı mekânda kullanıldığı bir kukla gösterisi. Yaş Sınırı: 5+

23 Ocak, 12:00 - Maximum UNIQ Lounge


Seksen Günde Dünya Turu adlı çocuk oyunu, minik seyircileriyle buluşuyor… Phileas Fogg  dünya turunu tamamlayan kişinin çok önemli bir bilgi öğreneceğini bilir. Bir gün bu bilgiyi öğrenmek için uşağı Passeportaut ile dünya turuna çıkar. Yolculuk sırasında tren yolculuklarından gemi seferlerine, vahşi yaşamdan yamyamalara ve hatta sirke bile dahil olan Fogg ve Passeportaut büyük bir maceraya atılır. Bu serüvende dostluğu, sevgiyi, birlikte olmayı, başarmak için mücadele etmeyi öğrenirler ve birçok kazanımlar elde ederler. Acaba seksen günde dünya turunu tamamlayabilecekler mi? Dünya Turunu engellemek için Dedektif Fix'in planları işe yaracak mı? Dünya turunu tamamlayanın kazanacağı bilgiyi öğrenebilecek mi? Bu büyük maceraya hazır mıyız?

21 Ocak, 13:00 ve 15:00 - Maximum UNIQ Lounge


Bu, pedagog onaylı müzikli çocuk tiyatrosunda Oliver Twist, yetimhanede büyüyen kimsesiz bir çocuktur. Yetimhanede Oliver için işler pek de yolunda gitmemektedir. Bu sebeple oradan ayrılır ve yola koyulur. Hırsız çetesi ile yolu kesişen Oliver, yeni bir maceraya atılır. Yeni bir hayat kurduğunu düşünen Oliver, kötü kalpli insanların arasına düştüğünden habersizdir. Hırsızlık gibi ağır bir suçla mahkemeye çıkan Oliver, Bay Brownlow yardımı ile oradan kurtulur. Bay ve Bayan Brownlow’un evinde yaşamaya başlayan Oliver, aradığı mutluluğu bulmuştur. Oliver, asıl önemli olanın aile, sevgi ve dostluk olduğunu anlar.

20 Ocak, 13:00 ve 15:00 - Maximum UNIQ Lounge


Güldüy Güldüy Show Çocuk, geri dönüyor! Birbirinden renkli karakterle dolu bir tiyatro kumpanyasında provalar, kostümler, metinler ve oradan oraya koşan, 14 heyecanlı mı heyecanlı mı heyecanlı oyuncu var. Güldüy Güldüy Show’un sevilen skeçlerini sahneye taşıyan ekip, kek yapmaya çalışan acemi bir aşçıdan okulundaki büyük bir gizemi çözmeye uğraşan muhabir Acar’a, yaramazlıklarını annesinden gizlemek için kıvranan Emre’den çocuklarının ödevlerine yardım etmek için birbiriyle yarışan ebeveynlere uzanan hikayesiyle seyircisine kahkaha vadediyor.

13 Ocak, 16:00 / 22 Ocak, 13:00 ve 16:30 / 26 Ocak, 13:00 ve 16:30 - Maximum UNIQ Hall

20 Ocak, 15:00 – Bostancı Gösteri Merkezi


Haldun Dormen'in tecrübelerini aktardığı yetişkin ve çocukların keyif alarak izleyeceği Taş Devri sizlerle... Çocukların eşlik edeceği birbirinden eğlenceli şarkılar, danslar ve esprileri ile Taş Devri Maceraları; sevgi, aile, dostluk, çalışkanlık ve hayvan sevgisi kavramlarıyla öğretici tarafını kullanarak çocuklarımızın kişisel gelişimini ve sosyalleşmesini amaçlayan pedagog onaylı maskotsuz bir çocuk oyunu.

20 Ocak, 12:00 ve 14:00 - Duru Tiyatro - Watergarden Performans Merkezi

22 Ocak, 13:00 ve 15:00 - Kadıköy Eğitim Sahnesi

23 Ocak, 13:00 ve 15:00 - Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi

24 Ocak, 14:00 - Mall of İstanbul MOİ Sahne

4 Şubat, 13:00 ve 15:00 - Hilltown Seyirlik Sahne


Sanat Eğitmeni Emelito, küçüklere ünlü sanatçıların eserlerinin hikayelerini müze müze gezdirerek anlatıyor. Emelito’nun bu sömestir için hazırladığı program şöyle:

21, 30 Ocak: Erdil Yaşaroğlu’nun yeni dönem heykel çalışmalarının sergilendiği eğlenceli Transatlantik Sergisi gezilecek ve sonrasında resim çalışması yapılacak. (1. seans: 11.00/12.30 - 2. seans: 13.00/14.30)

22, 29 Ocak: İstanbul Arkeoloji Müzesi gezilecek, müzedeki eserler hikayeli bir şekilde anlatılacak, sonra hep birlikte resim çalışması yapılacak. (1. seans: 11.00/12.30 - 2. seans: 13.00/14.30)

26, 28 Ocak: İstanbul Resim Heykel Müzesi gezilecek. Cumhuriyet öncesi, Cumhuriyet dönemi ve sonrasından eserleri hikayeli dinledikten sonra resim çalışması yapılacak.

1 Şubat: Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki, Cumhuriyet dönemi kadın ressamlardan Melek Celal’in sergisi gezilecek, klasik dönem eserleri hikayeli bir şekilde anlatılacak. Ardından resim çalışması yapılacak.


Sömestir tatilindeki çocuklar, Kalyon Kültür’ün Nişantaşı’ndaki yerleşkesi Taş Konak’ta eğlendirirken öğreten programlar sayesinde keyifli zaman geçirebilecekler. Değerli eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilecek ücretsiz atölyelere katılmak için https://www.kalyonkultur.org/etkinlikler/  adresinden kayıt yaptırmak yeterli. Atölyeler ve tarihleri şöyle:

21 Ocak 2024 Pazar, 14.00 - Pop-Art Özgün Baskı Atölyesi

23 Ocak 2024 Salı, 14.00 - Biyomimikri Atölyesi 2

24 Ocak 2024 Çarşamba, 14.00 - Emojilerle Popart Mesajlaşalım mı? Atölyesi

25 Ocak 2024 Perşembe, 14.00 - Çocuklarla Seramik Atölyesi

26 Ocak 2024 Cuma, 14.00 - Bir Sanatçı Nasıl Düşünüyor Olabilir?

27 Ocak 2023 Cumartesi, 14.00 - Ebru Atölyesi


Kadıköy Belediyesi’nin Kalamış Atatürk Parkı’nda düzenlediği BuzzFest, 10 Mart 2024 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Geçen yıllarda 100 binin üzerinde katılımcının ziyaret ettiği festival; 360 metrekare buz pisti alanı, 75 metre kayma yolu ve 30 metre buz kaydırağı ile her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında 4 yaş üstü her kullanıcıya açık.


Önceki ve Sonraki
Haberler