YAŞAM - EV

4 adımda kış bahçenizi tasarlayın

Hava sıcaklığının hızla düşüşe geçtiği şu günlerde, mevsimin keyfini evimizde çıkarabilmek için kış bahçesi tasarlıyoruz. İlham verici fotoğraflar ve şehir hayatına uyarlanmış bir kış bahçesi için İç Mimar yazarımız Serra Özbay'ın önerilerine göz atın.

profil
Serra Özbay
16.11.2016
4 adımda kış bahçenizi tasarlayın

Teras, veranda ya da balkonunuzu katlanır pencere veya çatı sistemleriyle kapatarak kış aylarında da kullanabileceğiniz sıcak ve samimi bir mekana dönüştürmeyi deneyin. Mekanı hangi durumlarda kullanacağınıza karar vererek tasarlamaya başlayabilirsiniz. Örneğin hobi odası olarak veya misafirlerinizi ağırlamak için kullanmayı planlıyor olabilirsiniz. 

4 adımda kış bahçenizi tasarlayın

Mekanının kullanım amacını belirledikten sonra, olabildiğince az mobilyayla yerleşimi planlıyoruz. Plana bağlı kalarak ihtiyacımız olan ebatları belirleyip alışveriş listesine ekleyebiliriz. Eğer kış bahçeniz için açılıp kapanabilen bir sistem düşünüyorsanız, mobilyaların dış mekana uygun olmasına özen gösterin. Örneğin; rattan bahçe koltuklarınızın minderleri üzerine pamuklu yumuşak kumaşlardan fermuarlı kılıf diktirip kış aylarında da aynı mobilyaları kullanabilirsiniz. 

4 adımda kış bahçenizi tasarlayın

Alışveriş listemizde, konforlu bir oturma grubu, mevsime uygun iç mekan bitkileri, mekana sıcaklık katacak aksesuarlar ve kilim var. Biraz detaya inecek olursak; battaniye olarak da kullanabileceğiniz örgü koltuk şalları, dergi ve gazetelik olarak kullanabileceğiniz tel sepetler, geniş seramik saksıları da listeye ekleyebiliriz.

4 adımda kış bahçenizi tasarlayın

Bahçe veya balkonunuzu kapatırken, çatı ve pencere sistemleri arasından mutlaka ısı izolasyon değerleri yüksek olan bir malzemeyi tercih edin. Bununla birlikte mekana giren direkt gün ışığının mobilya ve döşemelere zarar verebileceğini hesaba katın. Bu durumdan korunmak için karartma perdeleri kullanabilirsiniz. Eğer mekan şömine kullanmak için uygunsa, şömine ekleyebilirsiniz. Doğru noktalarda duvara monte edilen elektrikli ısıtıcılar da yeterli olacaktır.

4 adımda kış bahçenizi tasarlayın
Önceki ve Sonraki
Haberler