YAŞAM - EV

Evimin dekorasyonuna uygun halıyı nasıl seçerim?

Ev dekorasyonunda çoğu zaman en zor karar verilen parçalardan birisi de halı. Aslında sebebi çok açık: Mekandaki diğer tüm mobilya ve tekstillerle uyum içinde ve bağlayıcı unsur olmasını beklememiz. İç mimar yazarımız Serra Özbay "Evde serip, denemeden halı alınmaz" tezinin ne kadar doğru olduğunu kanıtlayacak bir yazı hazırladı. Halı çeşitlerini yakından incelemek, trend halı modellerine göz atmak ve halı satın alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrenmek için yazımıza göz atın.

profil
Serra Özbay
04.01.2018
Evimin dekorasyonuna uygun halıyı nasıl seçerim?

Birçoğumuzun bildiği gibi halılar el dokuma halı ve makine halısı olarak ikiye ayrılır. Makine halıları sadece kaliteleri ile sınıflandırılırken, el dokuması halıların değerini belirleyen birden fazla etmen vardır. Hammaddesi, yaşı, ilmek sayısı, menşei gibi… Yün, polyester, akrilik, naylon, poliporiplen gibi farklı maddelerden üretilen halılar hakkında detaylı bilgi almadan satın alma yapmayın!

Evimin dekorasyonuna uygun halıyı nasıl seçerim?

Halı seçerken kullanım odaklı bir eleme yaparak başlayabiliriz. Örneğin; evde küçük çocuğunuz var. Toz tutmayan, kolay temizlenen bir halı ihtiyacınız var. Kısa ve yumuşak tüylü silinebilir özellikte bir makine halısı sizin için uygun olacaktır.  Evinizde etkili bir değişiklik yapmak istiyorsunuz. Modern kanepeleriniz ve ahşap mobilyalarınız var. Canlı renkte eskitme bir halı kullanarak mekanı bambaşka bir görüntüye ulaştırabilirsiniz.

Evimin dekorasyonuna uygun halıyı nasıl seçerim?

İskandinav stili şu sıralar tüm dekorasyon dünyasını etkisi altına almış gibi gözüküyor. Doğal doku ve renklerdeki geometrik desenli halılar, kilimler mekana kesinlikle sıcaklık katıyor. "Vintage halı" olarak piyasada adlandırılan, eski halıların traşlanıp, tekrar boyanması sonucu ortaya çıkan halılar da kesinlikle revaçta! Özellikle kırmızı, bordo, turkuaz gibi canlı renkleri denemeniz şiddetle tavsiye edilir. "Patchwork" olarak adlandırılan parça halılar kullanılarak üretilen modeller ise düşüşte. 

Evimin dekorasyonuna uygun halıyı nasıl seçerim?

Sıra geldi eleme yöntemiyle finale kalan son birkaç halıyı evinizde görmeye. Satın alacağınız mağazaya halıları evde görmek istediğinizi söyleyin ve talebinizi iletin. Zaten birçok halı mağazasının bu tip bir hizmeti var. İşte final! Kullanım amacınıza uygun belirlediğiniz halı tipi ve mekanda görmek istediğiniz renk ve dokudaki halıyı seçtiniz. 

Evimin dekorasyonuna uygun halıyı nasıl seçerim?
Önceki ve Sonraki
Haberler