YAŞAM - EV

İç mekanlarda Hygge akımı

"Hygge" Danimarkalıların sıcak, samimi, rahat ve huzurlu bir ortama verdikleri isimdir. Soğuk İskandinav gecelerinde loş ışıkta, rahat koltuklarda yayılmış, birer bitki çayı eşliğinde sohbet edilen ortam aslında tam da "Hygge" nin kelime anlamı. Soğuk günler yaklaşırken, sıcacık evlerden ilham almak ve evinizde küçük değişiklikler yapmak için Serra Özbay'ın yazısına göz atın.

profil
Serra Özbay
11.10.2017
İç mekanlarda Hygge akımı

Kış aylarında karanlığın 17 saati bulabildiği gecelerde evlerde toplanıp mum ışığı eşliğinde saatlerce sohbet eden Danimarkalılar için konfor çok önemli. İskandinav evlerinin neredeyse tümünde gördüğümüz üzerinde bir sürü yastık olan o kocaman kanepelerin sebebi de böylece açıklığa kavuşmuş oldu sanırım. Danimarkalıların sıcak ve rahat bir ortamda gevşeme sanatı olarak da tanımladığı "Hygge" için kocaman bir kanepe, geniş bir yemek masası, loş ışık için alternatif lokal aydınlatma elemanları (lambader, abajur) olmazsa olmazlar arasında.

İç mekanlarda Hygge akımı

İskandinav evlerinin çoğunda şömine, kuzine vardır. Ama uzun kış gecelerinde kendilerini soğuktan korumak için iç mekanlarda mutlaka battaniyeler, peluş yastık ve postlar da kullanırlar. Siz de kış ayları için biraz hazırlık yapmak, "Hygge" bir ortam yakalamak, İskandinav tarzını evinize taşımak isterseniz kış öncesi küçük bir alışveriş turu yapmalısınız. Listede ise; koltuk şalları, örgü veya peluş yastık kılıfları, kilimler ve bolca mum var.

İç mekanlarda Hygge akımı

İskandinav evleri dediğimizde ilk olarak aklımıza bembeyaz duvarlar, kocaman pencereler, masif ahşap geniş ebatlı mobilyalar gelir. Duvarların beyaza boyanmasının sebebi, uzun süren kış geceleridir aslında. Gün ışığından faydalanabildikleri küçük zaman diliminde, ışığı evlerine maksimumda alabilmeyi hedeflerler. Bölgenin coğrafi koşulları nedeniyle ortaya çıkan İskandinav stilinin insanlar üzerindeki rahatlatıcı etkisi, dekorasyon dünyasındaki popülerliğinin başlıca sebeplerinden.

İç mekanlarda Hygge akımı
Önceki ve Sonraki
Haberler