YAŞAM - EV

Rüya gibi çarpıcı bir ev

Homify ile bu yazımızın konusu nefes kesici villalardan bir tanesi. Yalın, akıcı, berrak ama bir o kadar da çarpıcı ve etkileyici bir tarzı yansıtan bu villa yalnızca mimarisi ile değil aynı zamanda dekorasyonu ve bahçesiyle de büyüleyici.

profil
BT Ekip
05.02.2017
Rüya gibi çarpıcı bir ev

Ülkemizde inşa edilen villalarda kimi zaman alan sıkıntısından ama bazen de yalnızca tasarım yoksunluğundan ötürü düşülen en temel yanlışlardan biri, yapının olabildiğince dikine yapılmasıdır. Öyle ki toplam dört yatak odası ve bir salonu bulunan bir villanın dört katlı olduğu durumlarla bile karşılaşıyoruz. Oysa insanın bir villada yaşamak için en temel motivasyonlarından biri gereksiz çok katlı binalardan kaçmak değil midir? Ayrıca zemine yayılmış ve yatay olarak uzanan bir villanın vereceği derinlik ve ferahlık hissini, toplam kullanım alanı aynı olan ama üç ya da dört katlı inşa edilmiş bir villada asla bulamazsınız. Yatay mimari aslında maddi bir zenginliğin değil zihinsel bir zenginliğin ve ufuk açıklığının göstergesidir. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Rüya gibi çarpıcı bir ev

Nasıl ki apartmanlar insan doğasına aykırı ve yoğun nüfusu küçük şehirlere sığdırmak için sonradan icat edilmiş konut tipleriyse, iç ve dış mekân kavramı da aslında doğada yeri olmayan ve üretilmiş bir kavramdır. Doğada iç ve dış mekân yoktur, yalnızca mekânlar vardır. Bu doğal ilkeden yola çıkarak iç ve dış mekân ayrımının son derece silikleştirildiği ve neredeyse görünmez hale getirildiği bu villada genel olarak bölme ve parçalama yerine birleştirme ve büyütme eğilimi olduğunu görüyoruz. 

Rüya gibi çarpıcı bir ev

Kendinize ait bir havuz, hele de yaşadığınız evin hemen önünde bulunuyorsa, başka hiçbir şeyle kıyaslanamayacak bir keyfin bir adım uzağında yaşıyorsunuz demektir. Doğruadan geniş alt salona açılan ve uzunlamasına yerleşimiyle dikkat çeken bu havuz, çevre düzenlemesi ile de dikkatleri üzerine çekiyor. 

Rüya gibi çarpıcı bir ev

Yer yer endüstriyel izler de taşıyan yalın ve minimal bir tarzın hakim olduğu iç dekorasyondaki tercihler ortaya son derece konforlu ve keyifli bir ev çıkmasını sağlamış. Zeminlerden duvarlara, oturma grubu ve diğer mobilyalardan salondaki televizyonun konumlanışına kadar her detay üzerinde dikkatle durulmuş ve olabilecek en konforlu düzenleme yaratılmış. 

Rüya gibi çarpıcı bir ev

Bu villayı karakterize eden özelliklerin başında yoğun ahşap kullanımı yer alıyor. Dış cepheden başlayan ve iç mekânlarda da çeşitli formlarda devam eden bu ahşap kullanımı oldukça rafine bir zevki yansıtıyor. 

Rüya gibi çarpıcı bir ev

Bu villada yalnızca en çok görünen odalara değil, evin öncelikli olsun olmasın tüm bölümlerine büyük bir emek harcanmış. Yüzünüzü hangi tarafa çevirseniz bunun başka bir örneğini daha görüyorsunuz. Örneğin üst kata çıkan merdivenlerin sonundaki bu kitaplığı ele alalım. Sıradan bir evin salonunu bile son derece şık hale getirebilecek nitelikteki bu mobilya, bu evde basit bir koridor düzenlemesi olarak yer alıyor. Bu örnekten de villanın dekoratif düzeyini daha iyi anlamak mümkün.

 Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Rüya gibi çarpıcı bir ev
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog