YAŞAM - KEŞİF

Bolonya’da gitmeniz gereken 5 leziz mekan

Canlı sokakları, her köşesinde büyüleyici binalara ev sahipliği yapan Bolonya şehri İtalya'nın en nefis lezzetlerine de ev sahipliği yapıyor. Yolu Bolonya'ya düşenler için Ahmet Faik Karanis mutlaka uğranması gereken lezzet duraklarını yazdı.

profil
Ahmet Faik Karanis
20.09.2017
Bolonya’da gitmeniz gereken 5 leziz mekan

Salumeria Simoni, Bolonya'nın en meşhur dükkanı. Nasıl bir talep varsa artık Pazar günü hemen hemen tüm dükkanları kapalı olan Şarkütericiler Sokağı'ndaki tek açık yer burası. Instagram’daki birçok takipçimin tavsiye ettiği mekanda et ve peynirin hemen hemen her çeşidi mevcut. Ahşap bar masalarıyla, kızıl şehrin ara bir sokağındaki Simoni'nin fiyatları da gayet uygun. Şarabınızla birlikte kişi başı ortalama 15 Euro’ya keyif yapabilirsiniz burada.

Bolonya’da gitmeniz gereken 5 leziz mekan

Bugüne kadar yediğim en iyi lazanyayı yedim burada. Trattoria Oberdan da Mario muhakkak uğramanız gereken keyifli mekanlardan biri. Benim rezervasyonsuz kendime zor yer edindiğim yere giderken siz rezervasyonunuzu yaptırın lütfen. Lazanyadan önce ortaya Pomodoro Mozzarella Basilico tabağı söylemeyi unutmayın. Kişi başı ortalama 25 Euro.

Bolonya’da gitmeniz gereken 5 leziz mekan

Bu mekan bana çocukluğumu hatırlatan yer oldu. Çünkü annem küçükken bize mahallede hep kruvasan arası gelato hazırlardı, biz de yerdik; dermişim. Şaka bir yana fotoğraftaki arkadaş sizce de rüya gibi bir şey değil mi? Yani dünyanın en güzel iki lezzetinin bir araya gelmesi resmen bir mucize! Kruvasan ve gelato! Dünya üzerindeki en sevdiğim tatlı ve en sevdiğim tuzlu yiyecek. Cremeria Santa Stefano, Bolonya'nın en iyi gelato (İtalyan dondurması) dükkanı. Benim mascarpone peynirli ve çikolatalı olarak tercih ettiğim bu üç toplu lezzete toplamda 4.50 Euro ödedim. En tatlı Bolonya tavsiyemdir.

Bolonya’da gitmeniz gereken 5 leziz mekan

Osteria dell'orsa’da mekan çalışanları bildiğiniz Birleşmiş Milletler temsilcileri gibi. Her milletten insan çalışıyor. Hepsi de genç ve enerjisi yüksek tipler. Bolonez soslu tagliatelle'leri ve Tiramisu'ları ise muhteşem. Fiyat/performans oranı en başarılı mekan burası. Her Bolonya mekanında olduğu gibi. Makarna 6 Euro, Tiramisu ise 4 Euro. Rezervasyona gerek yok.

 

Bolonya’da gitmeniz gereken 5 leziz mekan

Aslında Bolonya'da yediğim şeyleri “en iyisi burasıdır” diye sınıflandırmak hata çünkü hiçbir mekana haksızlık yapmamak gerek bu şehirde. Yediğim her şeyin damağımda bıraktığı iz kusursuzdu. En şık restoranında da durum aynı, öğrencilere hitap eden en salaş yerlerde de... Ama yine de birinin tavsiyesiyle gideceğimiz önceden deneyimlenmiş bir mekanı bilmek hepimiz için değerli bir bilgi. Her şeyi iyi mekanlardan biri Ristorante Pizzeria il Moro. Kremalı, cevizli Tortelloni’si ve başlangıçlardan Mortadella Bologna’sı enfes. Alkol dahil ortalama 30 Euro’ya tamamsınız burada.

Bolonya’da gitmeniz gereken 5 leziz mekan
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog