YAŞAM - KEŞİF

Renk şifresi nedir? Nasıl uygulanır?

Renk Şifresi kişinin cilt, saç, göz, diş vb renklerinin ve birbiri arasında yarattığı dengenin en iyi bütünleştiği renk skalasını keşfetmeyi ve bu skalayı teknik olarak doğru tanımlamayı amaçlar. Bu tanımlamayı doğru yapabilen biri; en doğal haliyle bile renkler sayesinde güzel görünür, olumlu bir ifadeye sahip olur, doğru ve hedef odaklı imajı yakalar. Renk Şifresi kitabının yazarı Zeynep Tarhan Muslu anlattı.

profil
BT Ekip
19.05.2020
Renk şifresi nedir? Nasıl uygulanır?

Alışverişte kararsızlık yaşamaz ve hızlanırsınız. Az bütçeyle tutarlı ve sürdürülebilir bir gardrop yaratırsınız. Ve tüm gardrop kendi içinde çok iyi eşleşeceğinden günlük hazırlığınız da çok hızlanır. Renk Şifrenizi çözmek için öncelikle üç renk özelliğinizi tam olarak keşfetmeniz gerekiyor. Siz de Renk Şifresi  kitabım eşliğinde evde kitapla interaktif uygulamalı olarak kendiniz ev ortamında rahatlıkla bulabilirsiniz. Renk Şifreniz hayatınız boyunca değişmeyen bir renk özelliğidir ve tüm renklerin size uygun tonlarını içeren çok büyük bir skalayı keşfetmenizi sağlar. Bu skalayı, giyim, makyaj, dekorasyon ve kişisel renklerinizi kullandığınız tüm alanlara adapte edebilirsiniz.
 


1. Isı parametrenizi bulun

Soğuk mu, yoksa sıcak mı? Renk tonları arasında renk bileşkesinde mavilik baskın olan renklerde iyi görünüyorsanız “soğuk” , bileşkesinde sarı baskın renklerde iyi görünüyorsanız sıcak alt tonlusunuzdur. 


Koyu mu, yoksa açık mı? Koyu, yani bileşkesinde siyah ve koyu griler olan renklerde iyi görünüyor olabilirsiniz. Ya da açık, yani bileşkesinde açık griler veya beyaz olan renklerde iyi görünüyor olabilirsiniz. Kimileriyle hem en açık hem de en koyu renklerde aynı anda iyi görünebilirler. Burada sizin renkleriniz hangi koyuluk ayarında duruyor keşfedin.
 


Canlı mı, yoksa kırık mı? Netlik parametresi genellikle pas geçilen ama çok çok önemli olan bir renk özelliğidir. Sizi canlı, parlak, keskin renkler mi yoksa yumuşak, kırık, pastel renkler mi sizi daha iyi bütünlüyor bulmanız çok önemlidir. Bu özellik, materyal ve kumaş seçimleriniz, desen kullanımınız, saç modeliniz, size yapılabilecek saç rengi uygulama şekilleri ve makyaj stilinizle ilgili çok önemli bilgiler içerir. Ve doğru bir renk analizinde asla pas geçilmemesi gerekir.
 


Bu 3 parametre arasından biri kişide çok baskındır. Bu baskın renk özelliği tüm renk şifrenizin iskeletini oluşturur ve keşfetmeniz ne tür renk oyunları yapabileceğinizin ve stilinizin anahtarını bulmanızı sağlar.

Mutlaka okuyun: Renkler duygularımızı nasıl etkiliyor?


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog