YAŞAM - KEŞİF

Şubat ayında uğramanız gereken 3 mekan

Yazarımız Ahmet Faik Karanis, soğuk bir Şubat ayında midenizi şenlendirecek yepyeni mekan önerileriyle karşınızda. Bu ay lezzetli ve farklı bir tat arayışındaysanız bu 3 öneriye kulak verin.

profil
Ahmet Faik Karanis
01.02.2017
Şubat ayında uğramanız gereken 3 mekan

Dünyadaki tüm Soho House’larda yer alan Cecconi’s, bir buçuk yıl içerisinde İstanbul’un en iyi İtalyan restoranları arasında yerini alarak büyük bir başarıya imza attı. Ambiyansı, dekorasyonu, restoranın tam ortasında yer alan kocaman açık mutfağı ve İtalyan Şef Alessio Biangini koordinatörlüğünde, Şef Murat Cabalak’ın önderliğindeki o kocaman mutfaktan çıkan nefis lezzetleriyle daimi mekanlarım arasında çoktan yerini aldı bile. Başlangıçlardan Provolone peyniri ve füme et dolgulu Zeytin Kızartma, pizzalardan Siyah Trüf Mantarlı Pizza, ana yemeklerden Dana Bonfile ve tatlılardan Antep Fıstıklı Profiterol’ü gözünüz kapalı sipariş edebilirsiniz. Cecconi’s de kişi başı fiyat ortalaması 100-120 TL arası değişiyor.

Adres: Meşrutiyet Caddesi No:56 Beyoğlu/İstanbul

Şubat ayında uğramanız gereken 3 mekan
Şubat ayında uğramanız gereken 3 mekan

Yıllarca Anadolu Yakası’nda yaşayan biri olarak arkadaşlarım ve yakınlarımla birlikte en çok yakındığımız konu Bağdat Caddesi’nde her şeyiyle iyi olan bir mekan bulamamamız olmuştur. Zincir restoranlarla dolu Cadde’de, butik, kendi konseptini yaratan bir mekanla karşılaşmak neredeyse imkansız. Demek istediğim bir Karaköy, bir Arnavutköy ruhu hiç olmadı oraların. Hele ki şimdi yükselen kiralardan dolayı en kötü zamanını yaşıyor Suadiye, Şaşkınbakkal ve Caddebostan tarafları. Tüm bu karmaşa ve bilinmezlik içinde bundan iki ay önce açılan ve açıldığı günden beri tabiri caizse “full çeken” Suadiye Balık; kırk çeşit mezesi, her daim taze balıkları, keyifli dekorasyonu ve aynı zamanda iyi hizmetiyle ciddi bir açığı kapatıyor. Girit Ezmesi, Fava, Pilaki, Levrek Marin gibi mezelerini çok beğendiğim mekanın ara sıcaklarından Levrek Beğendi ve Tereyağlı Kaşarlı Karides en büyük favorilerim. Suadiye Balık’ta kişi başı fiyat ortalaması 110-120 TL arası değişiyor.

Şubat ayında uğramanız gereken 3 mekan
Şubat ayında uğramanız gereken 3 mekan

Akmerkez’in karşısındaki aradan girin, 50 metre ileride hemen solda Dirty Hands. Upuzun bir masa ve küçücük taburelerin sizi karşıladığı mekandan içeri girdiğinizde 3 tabela çarpıyor gözünüze. SIT, DOWN, PLEASE. İsminin Türkçe anlamından da (Kirli Eller) anlaşılacağı gibi burada her şey elle yenilen cinsten. Menünün genel konseptini sokak lezzetleri olarak tanımlayabiliriz hatta. İnanılmaz iyi tavuk kanadı yapıyorlar mesela. Onun dışında nachoslar, bun sandwichler, çıtır kızartma topları, közde mısırlar ve en önemlisi hot doglar havada uçuşuyor. İçeceklerden Gaye ismindeki kokteyllerine bayıldım. Benim gibi kokteylde acı seviyorsanız başka bir içecek söylemenize gerek yok. Mekanda akşam belli bir saatten sonra koltuklar duvara katlanıyor, masalar yerin altına giriyor ve eğlencenin düğmesine basılıyor. Dirty Hands’de kişi başı fiyat ortalaması 40-60 TL. 

Adres: Zeytinoğlu Caddesi Akatlar No:7 Beşiktaş/İstanbul

Şubat ayında uğramanız gereken 3 mekan
Önceki ve Sonraki
Haberler