YAŞAM - TEKNOLOJİ

29 Eylül Dünya Kalp Günü’nde Apple Watch’un kalp sağlığına katkıları

Dünyada ve Türkiye’de yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp ve damar hastalıklarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalığı sağlamak amacıyla her yıl 29 Eylül’de Dünya Kalp Günü kutluyor. Apple Watch da kalp sağlığına katkılarıyla kullanıcılarının sağlıklarını düzenli olarak takip etmelerine yardımcı oluyor. Apple'ın amacı, tüketicilerin sağlıkları hakkında bilgi edinmelerini ve sağlıklarının kontrolünü ellerine almalarını sağlamak. Bunu, Apple Watch ve iPhone'da eyleme dönüştürerek, bilime dayalı bilgiler sunan kişisel sağlık ve fitness özellikleri oluşturarak yapıyor

29 Eylül Dünya Kalp Günü’nde Apple Watch’un kalp sağlığına katkıları

Apple Watch, kalp sağlığına odaklanan kapsamlı birçok özellik sunuyor. Zaman içinde Apple Watch, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıları potansiyel Atriyal Fibrilasyon belirtileri (AFib) konusunda uyardı ve birçok kişinin kalplerini uzun vadede sağlıklı tutmak için günlük alışkanlıklar oluşturmasına yardımcı oldu. İşte Apple Watch’un kalp sağlığıyla ilgili sunduğu hizmetler

 • Apple Watch, arka planda, altta yatan ciddi bir durumun belirtileri olabilecek olağandışı yüksek veya düşük kalp atış hızlarını kontrol eder. Bu, kullanıcıların daha fazla değerlendirme gerektirebilecek durumları belirlemelerine yardımcı olabilir.
 • Bir kullanıcının kalp atış hızı, 10 dakika boyunca hareketsiz görünürken 120 bpm'nin üzerinde veya 40 bpm'nin altındaysa, o kullanıcı bir bildirim alır. Kullanıcılar, bpm eşiğini ayarlayabilir veya bu bildirimleri açıp kapatabilir. Tüm kalp atış hızı bildirimleri -tarih, saat ve kalp atış hızı ile birlikte- iPhone'daki Sağlık uygulamasında görüntülenebilir.
 • Apple Watch'unuzdaki düzensiz ritim bildirimi özelliği, atriyal fibrilasyonu (AFib) düşündürebilecek düzensiz bir ritmi kontrol etmek için zaman zaman kalp atışınıza bakar.
 • Düzensiz ritim bildirimleri, bilekten nabzı algılamak için optik kalp sensörünü kullanır ve kullanıcı dinlenirken kalp atımından atım aralıklarındaki değişkenliği arar. Algoritma art arda AFib'i düşündüren düzensiz bir ritim tespit ederse, bir bildirim alırsınız ve tarih, saat ve kalp atış hızı Sağlık uygulamasına kaydedilir.
 • AFib, kalbin üst odacıklarının alt odacıklarla senkronize olmadığı bir tür düzensiz kalp ritmidir.
 • AFib'li bazı kişilerde herhangi bir semptom görülmez. Diğerleri, hızlı kalp atışı, çarpıntı, yorgunluk veya nefes darlığı gibi semptomlar yaşar.
 • Referans cihaz olarak FDA onaylı patch EKG'sinin kullanıldığı bir klinik çalışmada, en son düzensiz ritim bildirim özelliği yüzde 88.6 duyarlılık ve yüzde 99.3 saptama niteliği göstermiştir.
 • EKG uygulamasıyla, hızlı veya atlanmış kalp atışı gibi semptomlar yaşayan kullanıcılar bir EKG yakalayabilir ve semptomlarını kaydedebilir.
 • EKG uygulaması, tek elektrotlu bir EKG kaydetmek için Digital Crown'a yerleşik elektrikli kalp sensörünü ve arka kristali kullanır. EKG uygulaması daha sonra sinüs ritmi, atriyal fibrilasyon, yüksek nabızlı atriyal fibrilasyon, sonuçsuz veya zayıf kayıt sonucu sağlar ve kullanıcıdan hızlı veya çarpıntı kalp atışı, baş dönmesi veya yorgunluk gibi semptomları girmesini ister.
 • Kaydedilen dalga formu, sonuçlar, tarih, saat ve herhangi bir semptom kaydedilir ve bir klinik uzman ile paylaşmak üzere Sağlık uygulamasından PDF olarak dışa aktarılabilir.
 • Referans cihaz olarak 12 derivasyonlu EKG kullanan bir klinik çalışmada, EKG uygulaması, sınıflandırılabilir sonuçlar için sinüs ritmini sınıflandırmada yüzde 99.3 nitelik ve AFib'i sınıflandırmada yüzde 98.5 duyarlılık göstermiştir.
 • Cardio Fitness, bir VO2 Max tahmini veya vücudunuzun egzersiz sırasında oksijen alma yeteneğini sağlar.
 • Geçmişte, bu tipik olarak yalnızca dayanıklılık sporcuları veya -yelpazenin diğer tarafında- kalp yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıkları olan kişiler için ölçülüyordu. Bu testler tipik olarak klinikte yapılır ve ortalama bir kişi için oldukça yoğun olabilir.
 • Ancak Amerikan Kalp Derneği, VO2 Max'in genel sağlığın güçlü bir göstergesi olduğunu kabul ediyor ve Apple bu teknolojiyi tüm kullanıcılarına sunmaktan heyecan duyuyor. Apple Watch, genel sağlık durumunuz hakkında bilgi edinmek için daha düşük egzersiz seviyelerinde bile size bilimsel olarak doğrulanmış bir VO2 Max tahmini verebilir.
 • Kullanıcılar, sınıflandırmaları ciddi uzun vadeli sağlık koşulları riskleriyle bağlantılı olarak ‘düşük’e düşerse bildirim almayı bile seçebilirler. Neyse ki bu, daha sık veya daha sıkı egzersiz yaparak geliştirebileceğiniz ve yol boyunca kolayca takip edebileceğiniz bir şeydir.
 • Cardio Fitness teknik incelemesini burada bulabilirsiniz.
 • Apple, yakın zamanda, kalbinizin AFib belirtileri gösterdiği süreyi size tahmin eden AFib Geçmişi'ni duyurdu. Bu oldukça önemli çünkü araştırmalar AFib'de harcanan zamanın, semptomların şiddeti, yaşam kalitesi sorunları ve komplikasyon riski ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.
 • AFib Geçmişi ayrıca kullanıcıların uyku, egzersiz ve ağırlık gibi AFib için harcanan süreyi etkileyebilecek belirli yaşam faktörlerini izlemesine olanak tanır.
 • Tarihsel olarak, AFib fazla mesaisini izlemenin veya bunları önemli yaşam faktörleriyle karşılaştırmanın kolay bir yolu olmamıştır. Artık bunu sadece bir Apple Watch takarak yapabilirsiniz.
 • AFib Geçmişi; hem Apple Watch, hem de FDA onaylı bir referans cihazı takan katılımcılarla yapılan bir klinik çalışmada doğrulandı. Bu çalışma, Apple Watch ile referans cihaz arasındaki haftalık ölçümlerdeki ortalama farkın yüzde 1'den az olduğunu gösterdi.
 • Bu özellik şu anda ABD, Avustralya, Kanada, Avrupa, Hong Kong, Meksika, Güney Afrika, Birleşik Krallık ve daha fazlası dahil olmak üzere 100'den fazla ülke ve bölgede kullanılabilir.
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog