YAŞAM - TEKNOLOJİ

Apple Watch'un Döngü İzleme ve AFib Geçmişi özellikleri artık Türkiye'de de kullanılabiliyor

Apple Watch’un sağlığımıza daha yakından bakmamızı sağlayan yepyeni ‘Kadın Sağlığı için Bilekten Sıcaklık Algılama’ ve ‘AFib (Atriyal Fibrilasyon) Geçmişi’ özellikleri, Türkiye’deki Apple Watch kullanıcılarıyla buluştu. Bilekten sıcaklık algılama özelliği Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra modellerinde, AFib Geçmişi özelliği ise watchOS 9’u destekleyen tüm Apple Watch modellerinde bulunuyor

Apple Watch'un Döngü İzleme ve AFib Geçmişi özellikleri artık Türkiye'de de kullanılabiliyor

Kadınlar için adet döngüsü, sağlığın önemli bir göstergesidir ve birçok doktor bunu hayati bir işaret olarak kabul eder. Apple Watch Series 8’de; diğer tüm sağlık verileriyle aynı gizlilik özellikleri ile tasarlanmış, kadınlara sağlıkları hakkında daha fazla bilgi veren sıcaklık algılama özelliği bulunuyor. Apple Watch Series 8, siz uyurken dahi vücudunuzun sıcaklığını takip eden yenilikçi bir sensöre sahip, böylece zaman içindeki değişiklikleri görebiliyorsunuz.

Apple Watch dış ortamdan kaynaklanan sapmaları azaltan iki sensörlü bir tasarımla sıcaklık algılamaya da benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Sensörlerden biri saatin arka kısmında, tene en yakın bölgede, diğeriyse hemen ekranın altında bulunuyor. Gece ölçülen bilek sıcaklığı genel vücut sıcaklığı için iyi bir gösterge olabiliyor.

Apple Watch Series 8’deki sensörler, uyku sırasında bilek sıcaklığını her beş saniyede bir kontrol ediyor ve 0.1 °C kadar küçük değişimleri bile ölçebiliyor. Kullanıcılar; egzersiz, uçak yolculuğu sonrası yorgunluk, hatta hastalık gibi etkenlere bağlı olarak referans sıcaklıkta geceden geceye oluşabilecek değişimleri Sağlık uygulamasında görebiliyor.


Yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini bilmek aile planlaması için yardımcı olabilir. Apple Watch Series 8'deki yeni sıcaklık algılama özelliğinden yararlanan kullanıcılar, aile planlamasına yardımcı olabilecek geçmişe dönük yumurtlama tahminleri ve iyileştirilmiş adet döngüsü tahminleri alabiliyorlar. Kalp atış hızınız ve kayıtlı döngü verilerinizle birleştirildiğinde, adet döngünüzün ayrıntılı bir görünümünü elde edebilirsiniz. Sıcaklık algılama ayrıca gelişmiş döngü tahminleri de sağlıyor.


iOS 16 ve watchOS 9 ile, tüm Döngü İzleme kullanıcıları artık günlük döngü geçmişlerinde düzensiz, seyrek veya uzun süreli adet görme ve altta yatan sağlık sorunlarının belirtileri olabilecek sürekli lekelenme gibi olası bir sapmaya işaret eden durumlarda bunlarla ilgili bildirim alabiliyorlar.


AFib Geçmişi, kalbinizin AFib belirtileri gösterdiği sürenin tahmini miktarını veriyor. Yapılan araştırmalar, AFib durumunda geçirilen sürenin kişinin gösterdiği belirtileri, genel yaşam kalitesini ve komplikasyon riskini etkilediğini ortaya koyuyor.

Daha önce AFib sıklığını geniş bir süre zarfında ölçmenin veya kişinin durumunu etkileyebilecek yaşam tarzı etkenlerini kontrol etmenin kolay bir yolu bulunmuyordu. Artık bunu sadece bir Apple Watch takarak yapabilecekler.

AFib tanısı konulmuş kullanıcılar; FDA onaylı AFib Geçmişi özelliğini etkinleştirdiklerinde, kalp ritminin ne sıklıkta AFib belirtileri gösterdiğine dair tahminler gibi önemli bilgilere erişebiliyor, böylece kendi durumları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebiliyorlar.

AFib Geçmişi ayrıca kullanıcıların uyku, egzersiz ve kilo gibi AFib'de geçirilen süreyi etkileyebilecek belirli yaşam faktörlerini izlemesine olanak tanıyor.

AFib Geçmişi; hem Apple Watch, hem de FDA onaylı bir referans cihazı kullanan katılımcılarla yapılan bir klinik çalışmada doğrulanmış. Bu çalışma, Apple Watch ile referans cihaz arasındaki haftalık ölçümlerdeki ortalama farkın %1'den az olduğunu gösterdi.


Kullanıcılar ayrıca frekansı anlamalarını sağlayacak haftalık bildirimler de alıyor ve Sağlık uygulamasında veri geçmişini ayrıntılarıyla görebiliyor. Bu veriler arasında uyku, alkol tüketimi ve egzersiz gibi AFib’i etkileyebilen yaşam tarzı etkenleri de yer alıyor. Kullanıcılar AFib geçmişini ve yaşam tarzı etkenlerini detaylı bir şekilde gösteren bir PDF belgesini de indirerek daha bilinçli görüşmeler yapabilmek için doktorlar ve sağlık görevlileriyle kolayca paylaşabiliyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi