Sağlık bilgilerinizin gizliliği Apple ile güvende

Apple, iPhone'daki Sağlık uygulamasında ve HealthKit'te depolanan verileri korumaya yardımcı olma yöntemlerine genel bir bakış sunan bir teknik inceleme ve sağlık verilerinin gizliliğinin önemini vurgulayan yeni bir kampanya başlattı

Sağlık bilgilerinizin gizliliği Apple ile güvende

İnsanlar hayatlarının çoğunu çevrimiçi yaşarken, her zamankinden daha fazla kişisel veri paylaşıyorlar. Apple, gizliliğin temel bir insan hakkı olduğuna inanıyor, ürün ve hizmetlerinin her birinde gizlilik korumaları oluşturuyor ve verilerinin denetimini kullanıcıya veriyor.

Sağlık uygulaması ve HealthKit, en başından itibaren gizlilik ön planda tutularak tasarlandı ve kullanıcılara veri minimizasyonu, cihaz üzerinde işleme, şeffaflık ve kontrol ve güvenlik gibi korumalar sağlıyor:

Bir kullanıcının iPhone'u bir parola, Touch ID veya Face ID ile kilitlendiğinde, Sağlık uygulamasındaki Medical ID dışındaki tüm sağlık ve fitness verileri şifrelenir. iCloud'a yedeklenen tüm Sağlık verileri hem aktarım sırasında, hem de Apple sunucularında şifrelenir. Varsayılan iki faktörlü kimlik doğrulama ve parola etkinleştirilmiş yeni bir watchOS ve iOS sürümüne sahip kullanıcılar için sağlık ve etkinlik verileri, Apple'ın verilerin şifresini çözemeyeceği ve bu nedenle okuyamayacağı şekilde yedeklenir. Ağustos 2022 itibariyle, etkin iCloud kullanıcılarının %95'inden fazlası iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmiştir.


Sağlık uygulamasındaki ve HealthKit'teki veriler, kullanıcının açık izni olmadan asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz ve kullanıcılar sağlık verilerini paylaşmaya karar verirse Sağlık uygulaması, kullanıcılara paylaştıkları veri türleri ve kimlerle paylaştıkları üzerinde ayrıntılı kontrol sağlar. İzinleri istedikleri zaman inceleyebilir, yönetebilir ve geri alabilirler.

Sağlık verileri gizliliğinin önemini vurgulamak için hazırlanan yeni komedi reklamı, sağlık verileri üçüncü bir tarafça rızaları olmadan paylaşılan kişilerin hikayesini anlatıyor. Reklamın yönetmenliğini, diğer filmlerin yanı sıra ‘I, Tonya ve Cruella’yı da yöneten ödüllü Craig Gillespie üstleniyor.

Kampanya, bu yaz dünya çapında 24 bölgede yayınlarda, sosyal medyada ve reklam panolarında yayınlanacak.


Apple.com'da yayınlanan tanıtım belgesi, Sağlık uygulaması ve HealthKit'in kullanıcı gizliliğini nasıl koruduğuna dair kullanışlı ve erişimi kolay bir genel bakış sunarak iPhone ve Apple Watch kullanıcılarını sağlık verilerini kimlerin görebileceği konusunda sahip oldukları şeffaflık ve kontrol konusunda eğitiyor.


Sağlık Paylaşımını kullanarak sevdiğiniz birine sağlık verilerinizi güvenli bir şekilde görünür kılmayı seçebilirsiniz. Sağlık uygulamasında ekranın alt kısmındaki Paylaşma'ya dokunarak birisiyle paylaşımı ayarlayabilir ve hangi verileri kiminle paylaşacağınız üzerinde tam kontrole sahip olursunuz.

Sevdiklerinizle paylaştığınız sağlık verilerini gözden geçirmek için:

  1. Ekranın altındaki Paylaşım'a dokunun.
  2. Bir kişinin adına dokunun.
  3. Aşağı kaydırın, ardından Paylaşılan Verileri Görüntüle'ye dokunun.
  4. İstediğiniz değişiklikleri yapın ve ardından Bitti'ye dokunun.

Diğer uygulamalara sağlık ve fitness verilerini Sağlık uygulamasıyla paylaşma izni verebilirsiniz. Örneğin, bir egzersiz uygulaması yükler ve izin verirseniz egzersiz verileri Sağlık'ta görünebilir. Antrenman uygulaması izninizle diğer cihazlar ve uygulamalar tarafından paylaşılan verileri (kalp atış hızınız ve kilonuz gibi) okuyabilir ve bunlardan yararlanabilir.

Uygulamayı kurarken bir uygulamaya Sağlık ile veri paylaşma izni vermediyseniz daha sonra izin verebilirsiniz. Ayrıca bir uygulamadan izinleri kaldırabilirsiniz.

Uygulamalar ve cihazlarla paylaştığınız tüm sağlık verilerini incelemek için:

  1. Sağlık uygulamasında, sağ üstteki resminize veya baş harflerinize dokunun. Resminizi veya baş harflerinizi görmüyorsanız, ekranın altındaki Özet veya Göz At'a dokunun, ardından ekranın en üstüne gidin.
  2. Gizlilik altında, Uygulamalar veya Cihazlar'a dokunun. Ekran, Sağlık verilerine erişim talep eden öğeleri listeler.
  3. Bir öğeye erişimi değiştirmek için öğeye dokunun, ardından Sağlık'a veri yazma veya Sağlık'tan veri okuma iznini açın veya kapatın.

Önceki ve Sonraki
Haberler