YAŞAM - TEKNOLOJİ

Twitter'da Dünya Emoji Günü

Bugün internette insanların nasıl hissettiklerini gösteren evrensel dili kutladığımız Dünya Emoji Günü. Özellikle bu yıl insanların dijital kanallara olan güveninin daha çok artmasıyla Twitter'da trend olan emojiler dünyada neler olup bittiğini ve insanların neler konuştuğunu yansıtmayı sürdürdü.

profil
BT Ekip
17.07.2020
Twitter'da Dünya Emoji Günü

İşte bu yıl dünya çapında en çok Tweetlenen emojiler:

Gülen yüz emojilerinin global kullanımı en üst seviyede kalmaya devam ediyor, ancak bu yıl bazı değişiklikler oldu. 3 yeni emoji Top 10 listesine girdi:

Endişeli yüz emojisinin Twitter kullanımı yıldan yıla %415 oranında büyüyerek bu yılki listede 16. sıradan 3. sıraya yükseldi.

Yangın emojisinin Twitter kullanımı yıldan yıla %290 büyüyerek bu yılki listede 28. sıradan 7. sıraya yükseldi.

Kalpli gülen yüzün Twitter kullanımı, 14. sıradan 8. sıraya yükselerek %119 büyüdü.


2020 yılında dünyanın dört bir yanında insanlar evde kaldıkları süre boyunca Twitter'ı COVID-19 hakkında en son bilgileri öğrenmek, birbirleriyle bağlantı kurmak ve birbirlerini desteklemek ve neşeli anlar paylaşmak için kullanıyorlar. Bu sohbetlerde en çok kullanılan emojiler arasında 'ev', 'alkış' ve 'endişeli' emojileri yer alıyor. 

COVID-19'un sohbetlerimiz ve davranışlarımız üzerindeki etkisi geçen yıla göre emoji kullanım trendlerinde belirginleşiyor: alışveriş sepeti, yüz maskesi ve tuvalet kağıdı emojilerinin kullanımında ani yükseliş olurken seyahat, etkinliklere katılım ve saç kesimiyle ilgili emojilerde düşüş oldu.


Birçok kişi Twitter'ı son aylarda sağlık çalışanlarına, market çalışanlarına, temizlik görevlilerine, ailelerine ve arkadaşlarına minnettarlıklarını ifade etmek için de kullandı. Bu emoji kullanımına da yansıyor: 'teşekkür ederim'. Bu duruma karşılık vermek ve pozitif terimleri kullanan milyonlarca Tweet’e dikkat çekmek için Twitter, yeni bir emoji  piyasaya sürdü  Bu emoji, #minnettar #teşekkürler hashtaglerinin ve bu kelimelerin birkaç varyasyonunun kullanımıyla aktive oluyor.

Son zamanlarda Twitter'da piyasaya sürülen diğer özel emojiler arasında WHO ile ortaklaşa geliştirilen ve tüm dünyada kullanılan #WashYourHands ve #StayHome yer alıyor.

Bonus: Twitter'da sesli tweet dönemi


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog