YAŞAM - YEME - İÇME

Mini Noel Baba brownie ve çilekler

İki basit dokunuşla yılbaşı sofralarına en yakışacak detayları yapabilmek mümkün. Görümüyle misafirlerinizi büyüleyecek Noel Baba çilekleri ve pratik brownie bu yılbaşı sofranızın kurtarıcısı ve lezzetli tarifleri olacak.

Mini Noel Baba brownie ve çilekler
Mini Noel Baba brownie ve çilekler
Marketten çilek bulmanın sevinciyle önce bir kısmıyla minik Noel Baba’lar yaptım - ki gerçekten yemeye kıyamayacak kadar tatlı oluyorlar -, diğer kısmını ise pişirdiğim mini brownie keklerin tepesine kukuleta gibi kondurdum. Şimdi sıra sizde!

Minik Noel Baba çilekler için sadece çırpılmış kremşanti, çilek ve erimiş bitter çikolata gerekiyor. Çilekleri bir alt kısmından düz bir şekilde, bir de üst kısmından bir parça kesiyoruz. Kremayı sıkma torbasına koyup, oturttuğunuz çileğin üzerine biraz sıkıyoruz sonra şapkasını tepesine oturtup tepesine minik bir ponpon sıkıyoruz. Dilerseniz düğme de yapabilirsiniz ön kısmına.

Gözler için ise erimiş bitter çikolataya kürdan batırıp yapabilirsiniz. Hem eğlenceli hem tatlı bir fikir. Üstelik yaptığınız mini Noel Baba çileklerini herhangi bir tatlının üzerine dekoratif olarak da dizebilirsiniz.

Sıradaki tarif ise minik brownie yılbaşı kekleri! Sadece 5 ana malzeme ile yapılan çok çok lezzetli brownimsi bir kek. Genelde davetsiz misafirler için vaktimin kısıtlı olduğu zamanlarda imdadıma yetişen, acil tatlı krizlerime birebir olan, mutfağımda en çok pişen şey diyebilirim. Hazırlaması 5-10 dakika arası, pişmesi 9-10 dakika, yarım saatte tadına doyulmaz ağızda eriyen harika bir tat. Brownie ile kek arasında kalmış hafif bir kıvama sahip, kahve saatlerine veya bir kupa sütün yanına çok yakışıyor. Ben cheesecake tabanı olarak da kullanıyorum bu tarifi, enfes bir brownie cheesecake oluyor.

Küçük bir not: Not: Kekler piştikten sonra buzdolabında muhafaza edilmemesini şiddetle tavsiye ediyorum, soğukta fazla katılaşıp istenen kıvamdan uzaklaşıyorlar. Krema ile hazırlayacaksanız mutlaka servis etmeye yakın süsleyin ve oda sıcaklığında bekletin.

Hepimiz için sağlık, huzur, mutluluk dolu tatlı mı tatlı bir 2016 diliyorum!

Bon appétit!


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog