EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Çok konuşulan 5 Netflix psikolojik gerilim yapımı

Sürpriz sonları, zekice kurgulanmış senaryoları ile nefes kesen popüler dizi ve filmleri bir araya getirdik...

profil
Mert Uzbay
27.02.2021
Çok konuşulan 5 Netflix psikolojik gerilim yapımı

Oyuncular: Veerle Baetens, Stijn Van Opstal, Jeroen Perceval
IMDb puanı: 8,1

Netflix'in belki de en kaliteli psikolojik gerilim yapımlarından biri olan Tabula Rasa geçirdiği trafik kazası sonucunda hafızasını kaybeden Annemie D’Haeze’in (Veerle Baetens) hikayesini anlatıyor. Ortadan kaybolan Thomas’ın (Jeroen Perceval) yanında görülen son kişinin Annemie olması dedektif Wolkers’ın (Gene Berovets) ilgisini çeker. Kendisini birden bire bir soruşturmanın kilit ismi olarak bulan Annemie’nin tek bir çaresi vardır: kayıp anılarını zihninde tekrar inşa ederek kendisini aklamak.


Oyuncular: Simona Brown, Eve Hewson, Tom Bateman
IMDb:7,3

Bekar bir anne olan ve bir psikiyatri merkezinde yarı zamanlı olarak çalışan Louise (Simona Brown) asistanlığını yaptığını David (Tom Bateman) ile yasak bir ilişki yaşamaya başlar. Tesadüfler üst üste gelirken Louise, David’in eşi Adele (Eve Hewson) ile beklenmedik bir arkadaşlık kurar. Bir süre sonra Louise, Adele ve David’in sorunlu ilişkilerinin arasındaki sır perdesini aralamak ister. Sarah Pinborough’un aynı isimli romanından uyarlanan mini dizi izleyicisine sıkı bir psikolojik gerilim ziyafeti sunuyor.
 


Yönetmen:  Mike Flanagan
Oyuncular: John Gallagher Jr., Kate Siegel, Michael Trucco
IMDb: 6,6

Çocukken geçirdiği bir kaza sonucu sağır ve dilsiz olan yazar Maddie (Kate Siegel), yalnız ve sakin bir hayat yaşamak için ormanlık alandaki evine çekilir. Burada Maddie’yi bekleyen korkunç bir sürpriz vardır. Penceresinde maskeli bir psikopat belirince Maddie için ölüm kalım savaşı başlar. Daha önce Absentia ve Oculus gibi filmlere dikkat çeken Mike Flanagan Hush'ta izleyicisine muazzam bir gerilim sunuyor.  
 


Yönetmen: Neil Jordan
Oyuncular: Isabelle Huppert, Chloë Grace Moretz, Maika Monroe
IMDb: 6,0

Manhattan’a henüz yeni taşınmış olan Frances (Chloë Grace Moretz) metroda yeşil bir çanta bulur ve bunu sahibine ulaştırır. Yakın arkadaşının bütün uyarılarına rağmen Greta (Isabelle Huppert) ile arkadaşlağını sürdüren Frances, Greta’nın kendisi hakkındaki karanlık ve ölümcül planlarından habersizdir… 
 


Yönetmen: Olivier Abbou
Oyuncular: Adama Niane, Stéphane Caillard, Paul Hamy 
IMDb: 5,6


Fransa yapımı olan bu filmde Paul (Adama Niane) ve ailesi tatilden döndükten sonra evlerini “işgal” edilmiş olarak bulurlar. Evlerini tatile gitmeden önce çocuklarının bakıcısına ve onun kocasına emanet eden Paul, bakıcının ve eşinin evin artık kendilerine ait olduğunu söylemesiyle şoke olur. Yönetmen Oliver Abbou devlet sistemine eleştirilerde bulunurken ırkçılık, ayrımcılık gibi konulara da ince göndermeler yapmaktan geri durmuyor.

Bonus: Sonu sürprizli 5 film
 


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog