GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Cildinizi sonbahara hazırlayın

Yaz aylarında güneş ışınlarının etkisiyle bronzlaşan, hassaslaşan ve lekelenen cildimiz sonbahara yaklaşırken hava koşullarının değişimiyle alarm veriyor. Çağla Meknuze Kırant, sonbaharda sağlıklı ve enerjik bir ışıltı vadeden bakım ipuçlarını bir araya getirdi.

profil
BT Ekip
18.09.2021
Cildinizi sonbahara hazırlayın

Yaz aylarında güneş ışınlarının etkisiyle önce bronzlaşan ardından da hassaslaşan ve belki de lekelenen cildimiz sonbahara yaklaşırken hava koşullarının değişimiyle alarm veriyor. Pul pul dökülmeye varan aşırı kuruluk, hassasiyet, gerginlik, yaz sıcaklarında cilt üzerinde biriken ölü derinin etkisiyle ortaya çıkan mat ve donuk görünüm gibi şikayetleriniz varsa, sonbahar bakım dosyamız tam size göre! Sağlıklı ve enerjik bir ışıltı vadeden bakım ipuçları için okumaya devam edin. Öne çıkan sorununuz leke ise bu dosyadan başlayabilirsiniz. 


Yaz aylarında terlemenin etkisiyle ciltte biriken yağ tabakası, gözenekleri tıkayarak hem sivilce oluşumuna hem de donuk ve mat bir görünüme neden oluyor. Güneş ışınlarının yoğun etkisinden uzaklaştığımız bu dönemde cildimiz biraz olsun dinlenmiş ve sıcak yaz günlerindeki hassasiyeti hafiflemişken, peeling için ideal günlerdeyiz. Haftada iki gün peeling etkili bir maske uygulayarak, havalar iyice soğumadan cildinizdeki ölü deriden kurtulabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünün kimyasal birleşimler yerine doğal içerikler barındırması tahriş riskini de ortadan kaldıracaktır.

Mutlaka okuyun: Peeling etkili 5 yüz maskesi


Bedenimizi hem içten hem dıştan arındırmak, detoks ile yenilenmek için ideal bir dönemdeyiz. Bir beslenme uzmanına danışarak, kan değerleriniz sonucunda ortaya çıkan ihtiyaçlarınıza göre size özel bir diyet programı uygulayabilirsiniz. Karaciğer, bağırsak ve böbreklerin arınmasını ve yenilenmesini sağlayan, eksik olan vitaminlerin takviyesi ile tamamlanan bu süreç, mevsim geçişinde yaşadığınız halsizliği de ortadan kaldırabilir. Bedeninizin içten arınması dışarıdan da etkisini göstererek cildinizi bir miktar rahatlatacaktır. Detoks etkili özel bir serum ise toksinlerden arınıp yorgun görünümden kurtulmanız için anahtar çözüm!

Mutlaka okuyun: Detoks hakkında bilmeniz gerekenler


Bir önceki adımda detoks öncesinde bir beslenme uzmanına danışmanız gerektiğini hatırlatmıştık. Böyle bir danışmanlık alma imkanınız yoksa, en azından semtinizdeki Aile Sağlık Merkezi'ne gidip rutin kontrollerinizi yaptırmayı ve kan değerlerinize baktırmayı ihmal etmeyin. Böylece demir ve B12 başta olmak üzere kadınlarda sıkça rastlanan bazı vitamin eksiklerinizi kış öncesinde tespit edip, kolayca yerine koyabilirsiniz. Cildiniz için ise antioksidan etkili ve vitamin içerikli serumlar ile özlediğiniz sağlıklı ışıltıyı yakalayabilirsiniz. Bu serumlar hem yorgun görünüm hem de yaşlanma belirtilerine karşı etkili! 


Sonbahar öncesinde cilt bakımında yapılan en yaygın hatalardan biri, UV ışınlarından korunmayı sağlayan güneş koruyucularını kullanmayı bir anda bırakmak! Bu durum, cildinizi savunmasız bırakarak yaşlanma etkilerine açık hale getirebilir. Sadece yaz aylarında değil, dört mevsim güneşten koruyucu ürünleri kullanmalısınız. Kompleks formüllü özel nemlendiriciler ise cildi UV ışınlarından, kızılötesinden, mavi ışıktan, serbest radikallerden, kirden hatta toz ve polenden koruyarak ince çizgileri ve kırışıklıkların görünümünü gözle görünür derecede azaltmayı vadediyor. Mutlaka inceleyin!


Uyku saatleri hem bedenimizin hem de cildimizin yenilenmesi için sihirli bir zaman dilimi! Son yıllarda kozmetik dünyası da yorgunluk ve yaşlanma etkilerine karşı uyku bakımı tanımıyla pek çok maske ve serum sundu. Günlük rutin temizleme ve nemlendirme adımlarınıza ek olarak haftada iki kez uygulayacağınız bir gece maskesi, mevsim geçişinde en büyük yardımcılarınızdan biri olacak. Gece boyunca onarıcı etki sunan Yorgunluk Karşıtı Gece Maskeleri, yoğun nemlendirici ve vitamin içerikleri ile pürüzsüzleştirici bir deneyim ve aydınlık bir görünüm sunuyor.

Bonus: Yaz sonrası cilt bakımı için 10 serum


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog