İYİ HİSSET - BESLENME

İyi bir uyku için yenmesi ve kaçınılması gereken gıdalar

Birçoğumuz iyi bir gece uykusunun kıymetini biliriz. Ancak iyi bir uykunun sadece dinlendirici olmanın ötesinde birçok sağlık yararı bulunmaktadır. İyi bir uykunun kalp sağlığı, zihinsel sağlık ve genel yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkileri vardır. Ancak ne yazık ki, birçok insan uyku bozuklukları ile mücadele etmektedir ve genellikle bunun altında yatan nedenlerden biri de beslenme alışkanlıklarımızdır. Diyetisyen Esra Akar, iyi bir uyku için tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken gıdaları yazdı

İyi bir uyku için yenmesi ve kaçınılması gereken gıdalar

1. Bütün tahıllar

Yulaf, kahverengi pirinç ve tam buğday ekmeği gibi tam tahıllı gıdalar, uykuyu düzenleyen serotonin hormonunun üretimini teşvik eder. Serotonin, vücutta doğal olarak bulunan bir nörotransmitterdir ve genellikle ‘mutluluk hormonu’ olarak adlandırılır. Ancak serotonin, aynı zamanda melatonin adı verilen ve uykuyu düzenleyen bir hormonun öncüsüdür.

2. Kabak çekirdeği

Kabak çekirdekleri; hem magnezyum, hem de triptofan açısından zengindir. Magnezyum, vücutta birçok önemli işlevi olan bir mineraldir, bunlardan biri sinir sistemi işlevleridir. Triptofan ise vücutta doğal olarak bulunan bir amino asittir ve serotonin üretiminde önemli bir role sahiptir.

3. Muz

Muz; hem magnezyum, hem de potasyum açısından zengindir. Bu iki mineral kas gevşemesini teşvik eder, bu da uykuya geçişi kolaylaştırır. Ayrıca muz, triptofan adı verilen ve vücutta doğal olarak uykuyu teşvik eden bir amino asit içerir.

4. Badem

Bademler; hem magnezyum, hem de melatonin açısından zengindir. Melatonin, vücutta doğal olarak bulunan ve uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen bir hormondur.

5. Süt

Süt, triptofan adlı uyku teşvik edici bir amino asit içerir. Sütte bulunan kalsiyum, triptofanın beyne ulaşmasına ve serotonin üretimine yardımcı olur.


1. Kafeinli içecekler

Kafein, uyarıcı bir madde olup uykunuzu olumsuz etkileyebilir. Kafein, uykuya geçişi geciktirebilir ve uyku süresini kısaltabilir.

2. Alkol

Alkolün hızlı bir şekilde uykuya geçiş sağladığı doğru olsa da, aslında REM uykusunu keser ve uykunuzun kalitesini düşürür.

3. Yağlı ve baharatlı yiyecekler

Yağlı ve baharatlı yiyecekler mide rahatsızlıklarına ve gece reflüsüne neden olabilir, bu da uykunuzu rahatsız edebilir.

4. Şekerli gıdalar

Şeker, kan şekerini hızla yükseltir ve düşürür, bu da uykunuzu bölüp uyanmanıza neden olabilir.

5. Ağır yemekler

Yatmadan hemen önce ağır bir yemek yemek, mide ve sindirim sisteminiz üzerinde ekstra bir yük oluşturabilir. Bu, uyku sırasında rahatsızlık ve mide ekşimesine neden olabilir, bu da uykunuzun kalitesini düşürür.


İyi bir gece uykusu için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmek önemlidir. Diyetinize, belirtilen uyku teşvik edici gıdaları dahil etmek, uykunuzun kalitesini ve süresini artırabilir. Aynı zamanda, uykunuzu bozan gıdaları azaltmak veya onlardan kaçınmak, gece boyunca daha derin ve daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Ancak her zaman olduğu gibi, herhangi bir beslenme ve yaşam tarzı değişikliğinden önce bir sağlık profesyoneli ile konuşmayı unutmayın.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog