İYİ HİSSET - FITNESS

Dengeyi bulduran yoga duruşu

Yogada vrksasana yani ağaç pozu denge gücünüzü geliştirir. Ruhsal dengenizi korurken fiziksel olarak bedeninizde omurganızı, bacaklarınızı, bileklerinizi güçlendirir. Bacakların, kasıkların, göğüs kafesinin ve omuzların açılıp esnemesini sağlar. Bu pozun düzenli yapılması çok kısa sürede dengeyi geliştirir.

profil
Dünya Ulusoy
16.04.2016
Dengeyi bulduran yoga duruşu
Bu hafta sonu dengemizi buluyoruz

Ayakta, bacaklar yan yana kollar her iki yanda düz bir şekilde durun Bu poz sırasında nefesinizi düzenli bir şekilde alıp vermeye devam edin. Sağ ayak yerde sabit duruken, sol ayağınızı yerden kaldırıp ayak tabanını  sağ bacağınızın içine gelecek bir şekilde yerleştirin. Bükülü olan diziniz tam sol tarafa bakacak şekilde dursun. Elleriniz iki yana açık şekilde bacağın iki yanında, avuç içi birleşik iki göğüs arasında ya da yine avuç içi bitişik başın yukarısında olabilir. Gözler tek bir noktada sabit, derin nefeslerle birlikte dengede kalarak yere köklendiğinizi hayal edin. En az 5 nefes burada olmanın tadını çıkarın.

Dengeyi bulduran yoga duruşu
Dengeyi bulduran yoga duruşu

Bu harekette biraz daha ilerlemek istiyorsanız son olduğumuz pozdayken sol ayağınızın baş parmağını sol elinizin işaret ve orta parmağı ile tutarak ve bacağınızı ileri doğru uzatın. Sağ elinizi belinizin sağına yerleştirin ve burada 5 nefes boyunca kalın. Bu kez bacağınızı sola doğru açın, sağ kolunuzu sağ tarafa doğru uzatırken bakışlar da sağ tarafta olsun ve burada da 5 nefes alarak kalın.

Dengeyi bulduran yoga duruşu

Aynı etkileri, aynı hareketin farklı bir şekli ile hissetmek isterseniz birinci fotoğraftaki pozdan buraya geçebilirsiniz. İç bacağınıza dayalı olan ayak tabanını bacağınızdan ayırın ve sağ bacağınızın üzerinden kıvırın ve çöke bildiginiz kadar çökün. Bakışlar tek bir noktada ve nefesiniz rahat olsun. Hareketlerin tamamı bittikten sonra diğer taraf için de tekrarlayın. 

Dengeyi bulduran yoga duruşu
Dengeyi bulduran yoga duruşu
Önceki ve Sonraki
Haberler