İYİ HİSSET - FITNESS

Spor için nasıl motive olunur?

Canınız istemediğinde ya da uzun ara sonrası tekrar spora başlamak için motivasyon, ilk marşa basmak için önemlidir. Ancak motivasyon, gelmesi için beklenen bir durum değil karar verip başladıktan sonra korunması gereken bir ruh halidir. Kişisel Antrenör Cem Sarpay, karar verip spora başlayanlar için kendilerini motive etmelerine yardımcı olacak bazı bilgiler paylaştı

Spor için nasıl motive olunur?

Yapacağınız egzersiz türüne göre bulunacağınız ortamı sevmek ve kişiselleştirmek, size çok daha fazla istek ve keyif verecektir. Eğer bir spor salonuna gidecekseniz, size en uygun olan seçeneği seçmeniz önemlidir. Eğer evde egzersiz yapacaksanız, egzersiz odanızı zevkinize göre düzenleyin. Dış alan için sevdiğiniz rotaları ya da parkurları seçmek, başlangıçta size ait olduğunuz ve bulunmak istediğiniz ortamda olduğunuz duygusunu vererek ciddi bir motivasyon sağlayabilir.

Basit her zaman iyidir. Büyük hedeflere ulaşmak için önce emeklemek, sonra yürümek, sonra koşmak en iyisidir. Eğer uzun zaman spora ara verdiyseniz ve bir an önce eski formunuzla spora dönmek istiyorsanız, programlama yapmak ve küçük hedefler ile başlamak her anlamda daha verimli olacaktır. Bir önceki sene günde 10 kilometre koşuyordunuz diyelim; şimdi ise ilk gün bir yürüyüş yapın, rotanızı ve yapacaklarınızı belirleyin, sonra belki küçük koşular ekleyip birkaç kilometre koşarak duruma bakabilirsiniz. Birkaç hafta içinde doğru planlama ile tekrar form tutmaya başlayabilirsiniz. Bu sistem sakatlıkları önlediği gibi, yaptığınız işte başarı duygusu yaratarak sizi motive eder ve devamlılık konusunda itici güç oluşturur.

Egzersiz programınızı yaptıktan sonra bu programı tıpkı diğer önemli randevu ya da işlerinizde yaptığınız gibi takviminize işleyin. Bu program, radikal değişiklikler yapmaya çalışarak değil, kendinize ve performansınıza göre hazırlanmalı. Beş günlük bir egzersizi amaçladıysanız ve diyelim ki üç ya da dört gün uygulayabildiyseniz, bu size başarısızlık gibi görünebilir. O yüzden, en azından başlangıç olarak haftada üç gün şeklinde planlayabilir ve bu planlamaya sadık kalabilirsiniz. 

Diyelim ki egzersiz programınız parkta ya da deniz kenarında yapılan bir koşu veya yürüyüş, ancak hava şartları o gün için uygun değil. Bu durum sizdeki istek ve motivasyonu düşürebilir. O yüzden her zaman bir B planınız olsun ki olumlu düşüncelerinizi ve tavrınızı koruyabilin. Hava şartları ve yorgunluk gibi sizi caydırabilecek koşullarda, bir spor salonu deneyimi ya da evde yapabileceğiniz verimli ve eğlenceli bir çalışma, motivasyonunuzu yükseltebilir ve gününüzü renklendirebilir.

Önceki ve Sonraki
Haberler