İYİ HİSSET - FITNESS

Spor sonrası kas ağrılarından kurtulun

Kimimizin çalışmayı onunla özdeşleştirdiği, kimimizin sevdiği, kimimizin hiç sevmediği kas ağrıları aslında egzersiz sonrası oluştuğunda kas dokularına zarar verdiğimizin bir göstergesidir. Vücudumuzun tedavi sürecinin bir parçası olan ağrılar, kısa süreli ve orta şiddette olduğunda normaldir; ancak kronik bir ağrı probleminiz varsa, bu başka rahatsızlıkların habercisi olabilir ve izlenmelidir. Eğer tedavi süresince vücudunuza mevcut hasarları tedavi etmesi için destek olursanız ve ağrılı dönemi kontrol altında tutarsanız, sonunda eskisinden daha güçlü ve dayanıklı kaslar ile bu süreci yönetmiş olursunuz. Kişisel Antrenör Cem Sarpay, bu süreci daha iyi yönetmeniz için, onarım sürecini destekleme yollarını anlattı

Spor sonrası kas ağrılarından kurtulun

Antrenman sonrası kaslarda oluşan atıkların hızla uzaklaştırılması için su tüketimi oldukça önemlidir. Özellikle yoğun antrenmanların sonunda oluşan laktik asit vücuttan hızla uzaklaştırılmadığında, ağrı hissi oldukça fazla olur. Bu sebeple egzersiz sırasında yudum yudum su içmek ve sonrasında da vücudun ihtiyacı olan miktarda su tüketmek, her zaman herkes için çok önemlidir.


Kaslardaki gerilimi azaltan ve tetik noktaları rahatlatan masaj silindirleri, kas ağrılarını çözmede ve biriken asidi dağıtmada etkilidir. Birçok farklı masaj aleti kullanılacağı gibi uzman ellerde yapılacak ve tetik noktaları açacak profesyonel bir masaj da tabii ki kas ağrılarınızı azaltıp tedavi sürecini destekleyecektir.


Yıpranan kasları tekrar onarma sürecinde amino asitler büyük önem taşır. Bu yüzden protein alımı, tedavi sürecini direkt destekler. Öte yandan karbonhidratlar da egzersiz sırasında boşalan yakıt depolarını tekrar doldurmada önemli bir rol oynar ve etkin bir yenilenme süreci ancak bu besinler tam olduğunda tamamlanır. Bu yüzden antrenman sonrası bir saat içinde yaptığınız antrenman yoğunluğuna uygun bir beslenme içeriği ile tedavi süreci desteklenmelidir.


Kaslarımız yeterli sıvı ve besinlerin alımı ile kendini toparlasa da, uyku çok kritik bir rol oynar. Tedavide etkili hormonların aktif şekilde protein sentezini artırması ve zarar görmüş dokuları tedavi etmesi için kaliteli bir uyku, alternatifi olmayan bir süreçtir. Ama eğer imkanınız varsa, kaliteli gece uykusu dışında antrenman sonraları yapılan küçük şekerlemeler de tedavi ve yenilenme sürecinize katkıda bulunacaktır.


Kaslarınız çok ağrıdığında hiçbir şey yapmadan yatmak size daha mantıklı geliyor olabilir ama bu sırada hafif tempolu yapacağınız egzersizler sizi daha çabuk toparlayabilir. Hafif bir yürüyüş, sadece esneme üzerine bir çalışma, yoga ya da benzeri aktiviteler ile ağrılı kaslarda kan dolaşımını sağladığınızda; bu bölgelerde toparlanma ve tedavi süreci hızlanacak ve ağrılarınız da daha çabuk geçecektir.


Önceki ve Sonraki
Haberler