İYİ HİSSET - FITNESS

Yılbaşı akşamı diyetinizi bozmaktan korkmayın!

Bazı zamanlar, iyi hissetmek ve tekrar motive olabilmek için kaçamaklar doğal ve gereklidir. Doyasıya yiyip eğlenmek istediğimiz yılbaşı gecesinde de kaçamak yapmaktan korkmamak gerekir. Kişisel antrenör Cem Sarpay, yeni bir yıla başlamayı kutladığımız ve doyasıya yiyip içtiğimiz bu özel gecede kilo alımını önlemek için ipuçlarını paylaştı

profil
BT Ekip
24.12.2021
Yılbaşı akşamı diyetinizi bozmaktan korkmayın!

Herkes yılbaşı akşamı doyasıya eğlenirken, doyasıya da yemek ister. Ancak doyasıya yiyip içelim derken bazen dozu kaçırdığımız da oluyor. Bu, form tutan ve bozmak istemeyen insanlarda kaygı yaratır ve insan kaygılıyken gerçekten gönlünce eğlenemez. ‘Diyeti bozdum’ kaygısı ile hem diyetinizi, hem de gecenizi kendinize zehir etmemeniz için bu hafta; özel günlerde formunuzu bozmadan yola nasıl devam edebileceğinizi ve bu konuda yapılan yanlışları anlatmak istedim…

Bu, olabilecek en kötü stratejilerden biri. Zaten tek gecelik bir yüksek kalori alımında yağlanmanız çok olası değil. Her ne kadar vücudumuz matematiksel çalışmasa da, bunu teknik olarak açıklamak daha anlaşılır olacak. Şöyle ki; 1 gram yağ 9 kaloridir yani 1 kilo yağ alabilmeniz için 9000 kalori tüketmeniz gerekir. Ortalama bir insanın günde kabaca 2000 kalori aldığını düşünürsek, yılbaşı gecesi 1 kilo yağlanması için bunun üstüne 9000 kalori daha alması gerekir. Oysa bir günde 11000 kalori alabilmek çok zordur. Yani tek gecede yağlanmak çok olası değil. Yine de bunun olabileceğini düşünüp vücudumuzu birkaç gün aç bırakırsak; bedenimiz kıtlık alarmı verip metabolik sistemleri değiştirmek suretiyle, tek gecede aldığımız kalorinin büyük kısmını yağ olarak stoklayabilir. Bu yüzden diyet bozma gününe kadar yaptığımız beslenmede radikal bir değişiklik yapmamak gerekir.


Birçok sporcu formunu korurken belli periyotlarda diyetlerini bozar; forma göre bu haftada bir ya da farklı sıklıkta olabilir. Özel bir günü diyet bozma zamanına denk getirmek hem çok keyifli, hem de periyodun bir parçası olacaktır! Yani özel günleri ‘kaçamak günü’ olarak belirlemek; mevcut durumun tadını çıkarırken bunu formunuzu korumaya hizmet eden bir hale dönüştürür! Bence bu, en güzel stratejidir. Böyle özel günleri programınıza adapte edin ve tek gecede yağ yüzdenizde ciddi bir değişiklik olmayacağını, alınabilecek kilonun yağ olmadığını unutmayın.


Özel durumlarda sıkça uygulanan bir teknik vardır: Örneğin akşam bir davet var ve bolca kalori alacaksınız; çoğu kişi gün içinde yediklerinden kısar ve bu büyük ölçüde işe yarar çünkü uzun açlık tepkileri için bu süre yeterli değildir. Bu sayede gün boyu alınan düşük kalori, akşam fazladan gelen kalorinin bir kısmını telafi edebilir. Vücudumuz günlük enerji bazında çalışır ve siz çok yüksek kaloriyi bir anda almış olsanız bile günlük ihtiyaç bakımından kalori eşiğinizi çok aşmamış olursunuz.


Diyeti bozdunuz ve gerçekten çok kalori aldınız; daha da kötüsü ertesi gün tartıda 3 kilo artış gördünüz. Burada durum tamamen kontrol altında, bunu unutmayın! Bu kilo büyük oranda vücudunuzda değişen su dengesi olduğu gibi boşaltım sistemindeki fazla yük bile olabiliyor. Dengeyi tekrar yakalamak için özellikle su tüketimine birkaç gün dikkat etmek, kardiyo egzersizlerine yönelmek ve tekrar düzenli beslenme planımıza dönmek kesin çözüm! Birkaç gün içinde vücudunuz tekrar dengeye gelecek ve eski kilosuna dönecektir.


Önceki ve Sonraki
Haberler