İYİ HİSSET - FITNESS

Stretching (esneme) rehberi

Esneme hareketleri vücudun esnekliğini ve mobilitesini geliştirdiği gibi spor ve günlük aktivitelerde sakatlanmayı önler ve aynı zamanda gücümüzde devamlılığı sağlar. Bu nedenle Kişisel Antrenör Cem Sarpay, bu önemli konuyu bir yazı dizisi şeklinde kaleme aldı. Bu hafta esneme hareketlerinin faydalarını ve zamanlamasını detaylı şekilde ele alıp önümüzdeki hafta esneme tiplerini örnek egzersizler ile inceleyeceğiz

Stretching (esneme) rehberi

Antrenman yaparken eklemlerimizin hareket kabiliyeti ve yapacağımız hareketlerdeki eklem esnekliği, hareket açıklığı (range of motion) sayesinde hareketlerimiz mükemmel forma ulaşır. Esneme, hareket açıklığını artırarak verimli ve güvenli antrenman yapmamız için gereklidir. Esneklik ve mobilite (hareketlilik) kabiliyetlerimizi stretching yani esneme hareketleri ile artırdığımızda antrenman dışında günlük hayattaki aktivitelerimizde de hareket kısıtlılığımız azalır ve kaslarımızı dengeli kullanarak olası ortopedik problemlerin önüne geçmiş oluruz. Sakatlıkların birçoğu doğru güç dağılımı ve buna orantılı yeterli esnekliğin oluşmamasından kaynaklanır. Basit görünen bir bel tutulmasının bile temelinde yatan neden çok büyük olasılıkla budur. Esneme hareketleri sadece esnekliği artırmaz, aynı zamanda doğru güç dağılımını da korumamıza yardımcı olur. Bu sayede sadece antrenman yaparken kendimizi korumakla kalmayıp temizlik yapmak ya da aniden ağır bir şey kaldırmak gibi günlük işlerde de sakatlanma riskimiz en aza iner.


Bir sonraki yazımızda da değineceğimiz esneme tiplerine göre esneme yapmak için üç mükemmel zaman; antrenmandan önce, antrenmandan sonra ve belli bir pozisyonda uzun süre sabit kalınan durumların hemen sonrasıdır. Antrenman öncesi yapacağımız 10 dakikalık bir esneme ile ısınmış, aynı zamanda kas ve eklemlerimizi antrenmana hazırlamış oluruz.  Antrenman sonrasında yapacağımız esneme ise kaslarımızda biriken asidi dağıtarak kısalan kasları tekrar uzatmamızı sağlar. Sabit kalınan pozisyonlarda da kaslar antrenmandaki gibi kısalır ve kasılır. Bu şekilde esnek ve rahat hareket edemeyen kaslar olası sakatlıkların nedenidir. Burada yapacağımız esneme hareketleri ile kasları rahat ve esnek olan formuna geri getirerek ağrı ve sakatlık yaşamadan günlük hayatımıza devam edebiliriz.


Önceki ve Sonraki
Haberler