İYİ HİSSET - SAĞLIK

Hamilelik testi nasıl yapılır?

Hamilelik testleri nerede, nasıl uygulanır? Doğruluk yüzdesi nedir? Test ne zaman uygulanmalıdır? Tüm merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr Bülent Tıraş yeni yazısında yazdı.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
27.01.2018
Hamilelik testi nasıl yapılır?

Bir gebelik testi, bir kadının hamile olup olmadığını teyit edebilir. Test evde veya doktor muayenehanesinde yapılabilir. Hamilelik testi yüzde 99 civarında güvenilirdir. İnsan koryonik gonadotropin (HCG) olarak adlandırılan bir hormon seviyelerini ölçerek çalışır. HCG, hamile kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra kan ve idrarda bulunur.

Bir kadın adet dönemini kaçırdıysa veya diğer belirtiler onun hamile olabileceğine yönelikse, bir hamilelik testi yaptırmak iyi bir fikirdir. Bir kadın muhtemelen sağlığını daha dikkatli izlemesi gerekeceğinden; hamile ise elinden gelen en kısa sürede bu durumu bilmelidir ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapması gerekebilir.

· Hamilelik testleri, insan koryonik gonadotropinini (HCG) saptayarak çalışır.

· Bazı koşullar ve bazı ilaçlar gebelik testlerinde yanlış veya hatalı ölçümlere neden  olabilir.

· Markalara göre hamilelik testi biraz farklı işlemektedir, bu nedenle kullanımdan önce talimatları okumak önemlidir.

· Doğru kullanıldığında, gebelik testleri yüzde 99 doğru olabilir.

Hamilelik Testi Nasıl İşliyor?

Hamilelik testi, HCG hormonu miktarını ölçerek çalışır. Hamilelik döneminde HCG düzeyleri yükselir. HCG, plasentayı oluşturan hücreler tarafından üretilen ve büyüyen embriyoya besin sağlayan “hamilelik hormonu” olarak bilinir. Döllenmiş bir yumurta rahim ağzına kendiliğinden implante olduğundan (yerleştiğinde) serbest bırakılır.

HCG, gebe kaldıktan sonra yaklaşık 10 ila 14 gün içinde kan ve idrarda çıkabilir. Hamilelik haftası 8 ile 11 hafta arasında doruğa ulaşır. Negatif bir HCG sonucu, 5 mIU / ml'den (milli uluslararası birimler) daha düşük bir seviyedir. Hamilelik için pozitif bir sonuç ise HCG 25 mIU / ml'ye eşit veya daha büyükse gerçekleşir.

Nasıl Test Yapabilirsiniz?

Hamilelik testleri idrar veya kan testi içerir. Bir idrar testi anne adayının kendisi tarafından evde yapılabilir, ancak kan testini doktor yapmalıdır.

Evde İdrar Testi

Bir evde yapılan hamilelik testi idrarın bir kimyasal şerit üzerine dökülmesiyle yapılır. Farklı marka testlerin sonuç süreleri değişiklik gösterse de, sonuç genellikle 5 dakikada hazırdır.

Anne adayı idrarını bir kapta toplayıp gebelik testinin çubuğunu içine daldırabilir veya idrar örneğini test çubuğuna damlatmak için bir damlalık kullanabilir.

Alternatif olarak, evde hamilelik testinin çubuğu idrar yaparken altına da tutulabilir. Her bir test markası kendine özgü bir sonuç sistemine sahiptir, bu nedenle sonuçların nasıl anlaşılacağını öğrenmek için paketin kullanım talimatlarını okumak önemlidir.

Teste bağlı olarak, sonuç şu şekilde görünebilir:

· Renk değişikliği

· Bir çizgi şeklinde değişiklik

· Artı veya eksi gibi bir simge

Kan Testi

Kan kullanarak hamile olup olmadığınızı kontrol etmenin iki yolu vardır: Nicel HCG testi ve nitel HCG testi.

·Nicel kan testi, kandaki HCG miktarını ölçer.

·Niteliksel bir test, kanda HCG miktarının mevcut olup olmadığını tespit eder.

Kan testinin bazı avantajları vardır. Hamileliğin kolaylıkla ve net olarak belirlenmesine izin verir ve HCG konsantrasyonunu ölçebilir. Bununla birlikte, daha pahalıdır, sonuçlar zaman alabilir ve test bir hastanede veya klinikte yapılmalıdır.

Ne Zaman Test Yapabilirsiniz?

Bir evde idrar testi almak için en erken zaman, olası dönemden 14 gün sonra, ancak daha güvenilir bir sonuç almak için kaçırılmış bir adet döneminden sonra test yapmak daha güvenilir sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Piyasadaki bazı testler daha önce yapılabilir. Sonuçlar testin ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak değişecektir.

Test yapmanın en iyi ve en başarılı zamanını öğrenmek için test paketinin içeriğini okumak önemlidir. Bir idrar testi yapmak için günün en iyi zamanı uyandıktan sonra sabahın ilk saatleridir. Bunun nedeni, testi yapmadan önce gün boyunca çok sıvı tüketilmesinin, kadının hamileliğinin yanlış negatif çıkmasına sebep olabilecek olmasıdır.

Hamilelik Testi Sonuçlarından Sonra Ne Yapacaksınız?

Doğru kullanıldığında, bir idrarla yapılan gebelik testi yüzde 99 civarında doğru olmalıdır. Bununla birlikte, hatalı kullanımın yanlış bir sonuç vereceğini unutmayın. Evde hamilelik testi pozitif çıkarsa; idrarda HCG olduğu anlamına gelir. Negatif bir test sonucu ise çeşitli anlamlara gelebilir.

Negatif test sonuçları, hamile olmadığınızı veya hamilelik testinin HCG oranını tespit etmek için çok erken yapıldığı ya da doğru yapılmadığı anlamına gelebilir. Sonuç pozitif çıkarsa, anne adayının sonraki adımları hakkında kendisine rehberlik edebileceği bir doktoru görmek için randevu alması gerekebilir. Test sonucu negatifse, ancak kadında gebeliğin belirti ve semptomları varsa, 1 hafta sonra tekrar test edilmeli veya artık idrar testi yerine bir kan testi yapmak için doktora danışmalıdır.

Kullandığınız İlaçlar Test Sonucunu Etkileyebilir Mi?

Bazı ilaçlar gebelik testinin doğruluğunu etkileyebilir. Aşağıdaki test sonucunu etkileyebilecek ilaçları bulabilirsiniz:

·Prometazine, bazı alerjileri tedavi etmek için kullanılır

·Parkinson hastalığı ilaçları

·Uyku tabletleri

·Bazı antipsikotikler, klorpromazin dahil

·Opioidler, örneğin metadon

· Sakinleştiriciler

·Epilepsi tedavileri de dahil olmak üzere antikonvülsanlar

·İnfertilite ilaçları

· Diüretikler

Kan akışındaki alkol gebelik testini etkilemez, çünkü hormon seviyelerinin ölçülmesine müdahale etmez.

Bununla birlikte, hamile kalmak isteyen veya hamile kalmayı bekleyen herkes, fetal gelişimini etkileyebileceği için, alkolden kaçınmalıdır. Gebelik sırasında alkol içilmesi düşük, erken doğum ve düşük doğum kilosu riskini artırabilir.

Kandaki HCG Miktarını Etkileyen Diğer Faktörler

Bazen test sonucu pozitif çıkabilir, ancak hamilelik yoktur. Yüksek HCG seviyeleri, bazı sağlık durumlarının hormon seviyelerini arttırdığını da gösterebilir. Aşağıdaki durumlar hormon düzeylerini etkileyebilir:

·Bağışıklık fonksiyonunda önemli bir antikor olan immünoglobülin-A (IgA) eksikliği

·Gestasyonel trofoblastik hastalık (nadir, gebelikle ilişkili bir tümör)

·Gestasyonel trofoblastik neoplaziler (nadir bir uterin tümör)

·HCG, bazı kanser türlerinin bir sonucu olarak artabilir. Bunlar mesane ve üriner sistemin geçiş hücresi karsinoması, prostat kanseri, renal kanser ve gastrointestinal sistem kanserleridir. Bunları değerlendirmek için gebelik testi yapılabilir.

Gebelik testleri eczanelerde ve bazı sağlık marketlerinde mevcuttur. Evdeki gebelik testleri genel olarak ucuza satın alınabilir. 

Önceki ve Sonraki
Haberler