İYİ HİSSET - SAĞLIK

Revizyon burun ameliyatı nedir?

Daha önce burun ameliyatı geçirmiş ve bundan mutsuz olabilirsiniz. Bu durumun yeniden yapılacak bir ameliyatla düzelebileceğini unutmayın. Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, yeni yazısında revizyon burun ameliyatlarını anlatıyor.

profil
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
28.09.2018
Revizyon burun ameliyatı nedir?

Bu hafta siz okurlarımıza, hastaların korku ve endişe duymasına sebep olan ‘revizyon burun ameliyatları’ konusu ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum.

Bu durumu yaşayanların çok iyi bildiği gibi, revizyon burun ameliyatı, ameliyat öncesinde her hastanın korkulu rüyasıdır. Hemen her hasta ‘Acaba bu ameliyatı bir kez daha geçirmek zorunda kalacak mıyım?’ sorusunu haklı olarak kafasından geçirir.

Revizyon Nedeni Çok İyi Saptanmalı

Sağlık problemleri ya da estetik kaygılar nedeni ile burun ameliyatı olmuş hastaların, bu ameliyatlardan istediği sonucu elde edemeyerek mutsuz olması veya ameliyat sonrasında burun çökmesi, eğriliği problemleri yaşaması revizyon (düzeltici) burun ameliyatı ihtiyacını doğurabilir.

“Hasta, geçirdiği ilk ameliyatın sonucunda neden mutsuz oldu?” Bu sorunun cevabı, biz hekimler için çok önemlidir. Ameliyat sırasında veya sonrasında yaşanan problemler, şanssızlıklar, hastanın beklentisinin hekim tarafından yeterince karşılanmaması ya da hastaların gerçek dışı beklentilerinin var olması, hastaları ikinci kez burun ameliyatına yönlendiren nedenleri oluşturmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatlarının Yüzde 5-10’u Revizyona İhtiyaç Duyuyor

Literatürde gerçekleşen burun ameliyatlarının ortalama yüzde 5-10’u ikinci bir düzeltme ameliyatına ihtiyaç duyuyor. Burun kıkırdak yapılarında ilk ameliyat sırasında aşırı çıkarım yapılması sonucu, burun desteğinin tamamen bitmesi, burun ucu düşmesi veya burun çökmesi, burunda eğrilik ve yamulma oluşması ya da tam düzelmemesi, burun ucu ve kanatlarında oluşan asimetri, aşırı kalkık burun veya aşırı oyulmuş burun sırtı, revizyon burun ameliyatlarında en sık karşılaşılan nedenler olarak sayılabilir.

Revizyon burun ameliyatlarını ikiye ayırabiliriz. Bu ameliyatlardan bazıları 15-20 dakika süren, küçük dokunuşlar ile problemlerin ortadan kaldırıldığı minör ameliyatlar oluyor. Bunun dışında büyük revizyonların yapıldığı, 5-6 saat sürebilen, kulak ya da kaburgadan alınan ekstra kıkırdaklar sayesinde burnu yeniden şekillendirdiğimiz revizyon burun ameliyatları da oluyor.

Daha önce burun ameliyatı geçirmiş ve bundan mutsuz olabilirsiniz! Bu durumun yeniden yapılacak bir ameliyatla düzelebileceğini unutmayın ve içiniz rahat olsun…

Hastalar ilk ameliyatlarını olduktan sonra mutlu olmasalar da sabırla beklemeliler. 6-12 aylık iyileşme süreci sonrasında ortaya çıkacak olan sonuç halen kendilerini mutsuz ediyorsa, revizyon burun ameliyatı yöntemine başvurmalılar. Bu kararı alırken konuya korku ile yaklaşmamalı ve hekim seçiminin çok büyük bir önem taşıdığını unutmamalılar. Alanında uzman, hastası ile sağlıklı bir iletişim kurabilen, hastasını anlayan ve revizyon ameliyatları konusunda deneyimli hekimler, yaptıkları doğru analizler ve titizlikle planlanan cerrahiler sonucunda hastanın daha önce yaşadığı sorunları ve mutsuzluğu ortadan kaldırabilirler.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog