İYİ HİSSET - SAĞLIK

Tüp bebek başarı oranınızı hesaplayın

Çiftler hamilelik elde etmede yardıma ihtiyaç duyduklarında, genellikle tüp bebek tedavisine başvururlar. Ancak, ne yazık ki, bir tüp bebek tedavisi döngüsü kesin başarıyı garanti etmez. Yeni araştırmalar, tüp bebek tedavisi söz konusu olduğunda, bazı faktörlerin kilit öneme sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, başarı şansını arttırmak biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, bir kadının yaşına bağlı olarak ve kaçıncı kez tedavi gördüğüne bağlı olarak bebek sahibi olma şansı ve oranlar oldukça farklıdır. Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek başarı şansınızı hesaplamanın yollarını anlattı.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
22.05.2020
Tüp bebek başarı oranınızı hesaplayın

Örneğin kendi yumurtaları kullanılan 40 yaşın altındaki kadınlar ilk tüp bebek tedavisinde %32 oranında başarı şansına sahiptir. 42 yaşına geldiklerinde bu oran %12’ye kadar düşebilir. Tüp bebek tedavisine başlayan bir çift, bunu nispeten uzun vadeli bir tedavi süreci olarak görmelidir. Tedavi uygulanan bir çiftin doğum oranları, doğal yolla hamilelik elde eden çiftlere benzerdir. Ayrıca, ilk tedavideki başarısız sonuçların ardından, daha sonraki tüp bebek döngülerinde başarı oranı da artmaktadır. Tüp bebek tedavisinin zamanla daha fazla işe yarayabileceğini bilmek güzel olsa da, süreç çiftler için stresli olabilir. Ayrıca, çok da ucuz bir prosedür değildir. Hem duygusal yönleri hem de maliyeti göz önünde bulundurulduğunda, bir tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmak önemlidir. Başarı şansını arttırdığı bilinen faktörleri gözden geçirmek, bir sonraki tedavi döngüsünde daha başarılı olmanızı sağlayabilir. Bununla birlikte, bir Tüp Bebek Başarı Şansı Hesaplama Aracı mevcut sağlık durumunuz ve sahip olduğunuz koşulları göz önünde bulundurarak, tedavi sonucunda canlı doğum elde etme şansınızı hesaplar. Bu sayede, bir bebek sahibi olmaya ne kadar yakın olduğunuzu görebilirsiniz. Tüp bebek başarı şansı hesaplama aracına şuradan ulaşabilirsiniz.


Tüp bebek tedavisinde başarı oranları, genellikle kadının yaşına bağlıdır. Çünkü, bir kadın yaşlandıkça, tüp bebekte başarı oranları düşer. 

•    35 yaşın altındaki kadınlarda yumurta toplama işlemi başına canlı doğum yüzdesi %54.4’tür. 
•    35 ile 37 yaş aralığındaki kadınlarda yumurta toplama işlemi başına canlı doğum yüzdesi %42’dir. 
•    38 ile 40 yaş aralığındaki kadınlarda yumurta toplama işlemi başına canlı doğum yüzdesi %26.6’ya düşmektedir. 
•    41-42 yaş aralığındaki kadınlarda yumurta toplama işlemi başına canlı doğum yüzdesi %13.3’tür. 
•    43 yaş ve üzerindeki kadınlarda yumurta toplama işlemi başına canlı doğum yüzdesi %3.9’a düşmektedir. 

Yukarıda da görebileceğiniz gibi, bir tüp bebek tedavisi döngüsünde canlı doğum elde edilmesi şansı, 40 yaşından sonra önemli ölçüde azalmaktadır. Bununla birlikte, tedavide sonucu ve başarı oranlarını etkileyen tek faktör kadının yaşı değildir. 
 


Tüp Bebek Başarı Şansı Hesaplama Aracı ile hesaplama, pek çok faktörün göz önünde bulundurulması ile yapılmaktadır. Bir kadının gebelik elde etmedeki başarı şansının anlaşılabilmesi için bireysel faktörleri temel alan bu hesaplama aracında yer alan bilgilere verilen cevaplar, bireysel başarı şansınızı etkileyecektir. Bununla birlikte, doğru değerlendirme, tanı ve tedavinin ardından, Tüp Bebek Başarı Şansı Hesaplama Aracı’ndaki sonuçlar değiştirilebilir. Bu nedenle, sonuçlar umut kırıcı olmamalıdır. 


•    Kadının yaşı
•    Boy ve kilo oranı (Beden Kitle İndeksi)
•    Canlı doğum sayısı
•    Gebelik sayısı 
•    Erkeğe bağlı kısırlık faktörleri 
•    Endometriozis varlığı 
•    PKOS hastalığı gibi yumurtlama ile ilgili sorunlar
•    Yumurtalık rezervlerinde azalma olup olmadığı 
•    Rahimdeki miyomlar gibi bazı faktörlerin varlığı
•    Tüplere ait sorunların varlığı
•    Kanser hastalığı gibi bazı kronik hastalıkların varlığı 

Burada yer alan bilgilere verilecek cevaplar, bir doktor muayenesi ve yapılacak testlerin ardından, doğru bir şekilde verilmelidir. Aksi takdirde, sonuçlar yanıltıcı olabilir ve canlı doğum elde etme şansınızı gerçekçi bir şekilde öğrenemeyebilirsiniz. 
 


Hesaplama aracında yer alan bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurdunuz ve başarı şansınızın beklediğinizden düşük olduğunu öğrendiniz. Peki, şimdi ne yapacaksınız? Tüp bebek tedavisinde başarı şansını yükseltmek için yapabilecekleriniz nelerdir?

•    Sağlıklı bir kiloda olmak, doğurganlık ve tüp bebek tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilmesinde son derece önemlidir. Beden Kitle İndeksi’nin 35’in üzerinde olması, tedavi ile gebe kalma süresini 2-4 kat arttırabilir. ( Mutlaka okuyun: Tüp Bebek Diyeti)
•    Erkekte de optimal vücut ağırlığının korunması ve gerekli besin maddelerinin alınması, sperm kalitesini arttırmaya yardımcı olabilir. 
•    Stres, üreme sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Meditasyon ya da rahatlatıcı hobiler ile stresi azaltmaya çalışmak, tedavide başarı şansınızı arttırmaya yardımcı olacaktır. 
•    Sigara kullanan kadın ve erkeklerde, tüp bebek tedavisinde başarı şansı önemli ölçüde azalmaktadır. Böyle bir sürece girmeyi düşünüyorsanız, derhal bir uzman yardımıyla sigarayı bırakmayı düşünmelisiniz. 
•    D vitamini eksikliğiniz varsa, doktorunuza danışarak D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz. 
•    D vitamininin dışında, diğer temel makro ve mikro besinlerin de dengeli bir şekilde alınması önemlidir. 

Bir Tüp Bebekte Başarı Şansı Hesaplama Aracı, tedavide başarı şansınızın ne olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Yine de, en doğru planlama, olasılıklar, teşhis ve gerekli tedaviler için en doğrusu bir uzmana danışmanız olacaktır. 

Mutlaka okuyun: Yaşam tarzınızı değiştirerek doğurganlığı arttırabilirsiniz


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog