İYİ HİSSET - SAĞLIK

Uzmanlardan güneş kremi uyarısı

Yaz tatillerinin ufukta gözükmesiyle uzmanlar güneş kremleri konusunda uyardı: Suya dayanıklı güneş kremlerinize güvenmeyin!

profil
BT Ekip
28.05.2018
Uzmanlardan güneş kremi uyarısı

İngiltere’deki Kanser Araştırmaları merkezi, tatil sezonu öncesi suya dayanıklı etiketiyle satılan güneş kremlerinin suyla teması halinde etkisini kaybettiğini açıkladı.

Hiçbir güneş kreminin yüzde yüz güvenli olmadığının altını çizen merkez, suya dayanıklı olmasıyla güven veren kremlerin tuzlu suda 40 dakika içinde etkisini yüzde 59 kaybettiğini belirtti.

İngiltere’de güneş kremleri ikişer kere 20 dakikalık suyla temas halinde yüzde 50’ye kadar korumasını kaybediyorsa ‘suya dayanıklı’ testinden geçmiş sayılıyor. Ancak bu testler tatlı suyla yapılıyor, uzmanlar ise klorlu ve tuzlu suyun krem üzerindeki etkisinin daha farklı olduğunu söylüyor. Sudan gelen yansıma, terleme, sıcaklık, havluyla kurulanmanın da korumayı giderek düşürdüğünü de ekliyor.

ABD ve Avustralya’da ise kremlerin koruma faktörü suyla temasın ardından kalan etkiden baz alınarak yazılıyor.

Kanser Araştırmaları Merkezi bu nedenlerle tatilcilerin sadece güneş kremlerine güvenmemelerini söylüyor ve pratik birkaç öneride bulunuyor:

-Güneş kreminizi sık sık, aralıklarla yenileyin.

-Gölgede olun.

-Teninizi tişört ve şapkayla koruyun.

 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog