MODA - TASARIMCILAR

Hermes Birkin dijital dünyada Metabirkins oldu

Sanatçı Mason Rothschild, Hermes’in ikonik çantası Birkin’i, MetaBirkins adıyla dijital dünyada satışa çıkardı. Hermes ise Rothschil’i, metaverse’de sahte Hermes ürünleri satmakla suçluyor

Hermes Birkin dijital dünyada Metabirkins oldu

Moda dünyasının ikonik çantası Hermes de metaverse dünyasına düştü! Dijital modanın yükselişe geçmesiyle birlikte Hermes'in ikonik çantası da bu durumdan payını aldı ve 100 adet MetaBirkins NFT Serisi dijital dünyada tüketiciyle buluştu. Sanatçı Mason Rothschild, hazırladığı ve MetaBirkins adını verdiği koleksiyonu, bu ayın başında Art Basel Miami Beach 2021'de tanıttı.

MetaBirkins projesi aslında, Mason Rothschild ile Eric Ramirez’in ortak projesi Baby Birkin NFT’nin devamı niteliğinde. ‘Bebek Birkin’ NFT, Hermes Birkin çantasında büyüyen bir bebeğin animasyonuydu. İki sanatçı, ‘Bebek Birkin’ NFT’yi, çantanın pop kültüründe rağbet görmesine gönderme yapan bir oyun olarak yarattı. Ama girişim ticari olarak da başarılı oldu ve 23.500 dolara satıldı. Böylelikle gerçek Birkin çantanın yaklaşık 9500 dolarlık ücretini gölgede bırakmış oldu.

Mason Rothschild daha sonra, grafik uygulamalarla simüle edilmiş, suni kürklü, her biri 0,1 ETH’e satılan 100 ayrı Birkin çanta NFT'sinden oluşan bir koleksiyon yarattı. Kendisi bu koleksiyonu, Hermes'in en ünlü çantasına yürekten bir övgü olarak nitelendirdi.

Hermes ise Rothschild’in çıkardığı koleksiyonu net bir dille kınayıp kabul edilemez olduğunu açıkladı ve sanatçıyı metaverse’de sahte Hermes ürünleri satmakla suçladı.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog