YAŞAM - SEYAHAT

5 günde Vietnam turu

Doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek, egzotik ve macera dolu Vietnam'ı keşfetmeye ne dersiniz? Seyahat yazarımız Selin Semerci, sizler için özel bir rehber hazırladı.

profil
BT Ekip
18.11.2018
5 günde Vietnam turu

İlk Durak:Şehir Gezisi

Saygon’un yeni adı Ho Chi Minh City. Her iki adı da hala kullanıldığı için bu durum zaman zaman kafa karışıklığına neden olabiliyor.  Ho Chi Minh, Vietnam bağımsızlık hareketinin önderi ve Vietnam Demokratik Cumhuriyeti'nin ilk başkanı. Bu nedenle Saygon şehrinin adı Ho Chi Minh City olarak değiştirilmiş.

Şehirden Manzaralar

Vietnam’da insanlar çok saygılı, dükkanlarda çalışanlar alışveriş yapmanız için ısrar etmiyor, sizi kazıklamaya çalışmıyor, bahşiş koparmak için uğraşmıyor ve pazarlık yapmıyorlar. Fiyatlar hemen hemen her yerde aynı. Tüm dükkanların kapılarında kuş kafesleri aslı ve sokaklar sürekli çok kalabalık.

Mağazalara girerken ayakkabılarınız çıkarın!

Bazı mağazalara ayakkabı ile girmenize izin vermiyorlar. Mağazaların önünde sıra sıra ayakkabı görürseniz bilin ki komşu teyzeye misafirliğe gitmişsiniz gibi ayakkabılarınızı çıkarmanız ve dükkan sahibinin size verdiği terlikleri giymeniz gerekecektir.

Vietnam’da kaldırımların ev gibi kullanılması bir yaşam tarzı! Kaldırımların üzeri özellikle akşamları taburelerle dolu, kaldırımda tavuk kesip, yemek pişiriyorlar. Kaldırımlarda saç kesen berberleri de görmek  mümkün. Kaldırımlar sürekli dolu olduğu için yürümek bir hayli güç ama yine de kimse kimseye zarar vermiyor.

Ülkede arabadan çok motor kullanılıyor. Vietnam trafiğinde 8,5 milyon motosiklet var ve trafik tuhaf bir şekilde kazasız bir şekilde akıyor. Motora, motor demek yerine hepsine markadan bağımsız olarak ‘Honda’ diyorlar. Ülkede ÜBER kullanmak mümkün bununla birlikte ÜBER’den sizi alması için motor da isteyebiliyorsunuz. Şehirde akşamları motor turları düzenleniyor. Bir Vietnam’lının arkasına atlayıp şehri gezebilirsiniz. Bu tur için kaldığınız otelle veya yerel seyahat firmaları ile görüşebilirsiniz.

2. Durak: Ben Thanh Night Market

Saygon’da yemek yemek için ilk gitmeniz gereken yer Ben Thanh Night Market. Burada yanyana dizilmiş yemek standları var. Sokağın girişinde amatör Vietnamlı gruplar şarkı söylüyor. Son derece hareketli ve kalabalık olan bu sokakta zevkinize göre bir tabak yapıp dans eden insanlar arasında takılabilirsiniz.

5 günde Vietnam turu
5 günde Vietnam turu
5 günde Vietnam turu
5 günde Vietnam turu
5 günde Vietnam turu
5 günde Vietnam turu
5 günde Vietnam turu
5 günde Vietnam turu

İlk Durak: Mekong Delta Turu

Saygon’dan günü birlik bir turlarla Mekong deltasını keşfedebilirsiniz. Bu turu kaldığınız otel aracılığıyla ayarlayabilirsiniz. Tur ilk olarak sizi küçük bir kasaba olan My Tho kasabasına ve Coconut adasına götürüyor. My Tho kasabasında bir Budha tapınağını ziyaret edip Toi Son kasabasına devam ediyorsunuz. Nehir kenarındaki aktiviteler biraz turistik, fotoğraf çekmek için; elinize  arı kaplı bir kovan veriyorlar veya bir piton yılanını boynunuza sarabiliyorlar. Coconut adasında ise hindistan cevizinden şeker yapımını gösteren bir atölyeye katılabiliyorsunuz.

Bütün gezinin en eğlenceli yeri geleneksel Vietnam kayıkları ile nehirde kürek çektiğimiz kısım. Nehir üzerinde Vietnamlı kayıkçılarla birlikte yaklaşık 30 dakika boyunca gezebilirsiniz.

İkinci Durak: Şehir Gezisi

-Ben Nghe Caddesi

Ben Nghe Caddesi akşam üstü yürüyebileceğiniz son derece hareketli bir cadde, etrafta pek çok dükkan, kafe ve restoran var. Gözleriniz yukarlarda olsun, yol boyunca binaların üst katlarına konuşlanmış pek çok enteresan mekan görecesiniz.

-Saigon Garden Pasajı

Ben Nghe Caddesini sonuna kadar yürüdüğünüzde karşınıza Saigon Garden Pasajı çıkacak. Bu pasajın içinde de yine irili ufaklı dükkanlar ve kafelere rastlayacaksınız.

Üçüncü Durak: Akşam Yemeği

Vietnam House Saigon

Hem Vietnam hem de dünya mutfaklarından lezzetli yemekleri bu restoranda tadabilirsiniz. Restoranın geleneksel dekorasyonuna hayran kalacaksınız.

Lemon Grass Restoran

Geleneksel Vietnam mutfağını tadabileceğiniz başka bir restoran daha, yerel halkın gittiği son derece şık ve sevimli bu restorana mutlaka uğrayın.

5 günde Vietnam turu
5 günde Vietnam turu

UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan Ha Long körfezi yemyeşil bir körfez. Buraya geldiğinizde kendinizi cennete gelmiş gibi hissedeceksiniz. Ha Long Bay’i cruise gemileri ile gezmeniz gerekiyor. Cruise yolcuğu son derece keyifli bir yolculuk. Bu yolcuk sırasında sizi körfezde kano keyfi, bambu teknelerle mağara ve köy ziyaretleri, yemek atölyeleri ve gün doğumunda güvertede tai chi gibi aktiviteler bekliyor.

Ha Long Bay bir körfez ve buraya ulaşmak için öncelikle Hanoi şehrine gitmeniz gerekiyor. Hanoi’den körfeze araba ile 3 saatlik bir yolculuk ile ulaşabiliyorsunuz. Ardından tekneler ile 1 veya 2 gecelik körfez turlarına çıkıyorsunuz. Hanoi’deki oteller cruiselerle birlikte çalışıyor. Önceden otelden turu alarak tüm transfer ve crusie konaklamanızı ayarlayabilirsiniz. Böyle yapmazsanız oteli, ulaşımı, cruise’i ve döndüğünüzde tekrar oteli ayrı ayrı rezerve etmeniz gerekir. Turu otel üzerinden ayarladığınızda ilk gün Hanoi’de konaklıyor sonra ikinci gün sabah otelin transferi ile Ha Long’da tekneye bineceğiniz limana gidiyorsunuz. Ardından tekne turunuz başlıyor ve gece teknede konaklıyorsunuz. Ertesi gün tekrar transfer ile Hanoi’ye dönüyorsunuz.

5 günde Vietnam turu

İlk Durak: Hoan Kiem Gölü

Ha Long Bay’den döndükten sonra Hanoi şehrini keşfedebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Hoan Kiem gölünün kıyısında yürüyerek başlayın, bu gölün hem doğal manzarası hem etrafındaki tarihi yapılar gerçekten çok etkileyici. Gölün etrafı parkla kaplı sabahları parkta tai chi yapan Vietnamlıları görebilir ve onlara katılabilirsiniz

Göle gittiğinizde gölün tam ortasındaki Turtle Tower size uzaktan göz kırpacak. Yolun sonunda ise Ngoc Son Temple’ı göreceksiniz. Bu tapınağa kırmızı bir köprü üzerinden ulaşacaksınız.

İkinci Durak : Dong Xuan Market

Bu market Vietnam’la ilgili her şeyi bulabileceğiniz son derece eğlenceli bir market.

5 günde Vietnam turu
5 günde Vietnam turu

İlk Durak: Bat Trang (Porselen köyü)

Hanoi’nin biraz dışında bir porselen köyü bulunuyor. İçinde el boyamasından biblolar, tabaklar, lambalar ve mobilyalar var. Bunun dışında yine el yapımı bakır egzotik çiçekler ve dekorasyon malzemeleri var.

İkinci Durak: Tren yolu

Hanoi’de çok dar bir sokağın ortasından geçen bir tren yolu bulunuyor. Sokağın sağında solunda evler ve bu evlerde devam eden bir hayat var. Sokağın sakinleri rayların üzerinde oturup yemek yiyor, çamaşır yıkıyor ve yemek pişiriyorlar. Tren geleceği zaman ise toparlanıyorlar. Bu sokağı mutlaka ziyaret edin. Sokak Le Duan ve Kham Tiem sokakları arasında yer alıyor.

Üçüncü Durak

Old Quarter, Hoan Kiem gölü, Bia Hoi Junction civarı geceleri son derece hareketli oluyor. Bu bölgelerde güvenle gezebilirsiniz. Gençler yoğun bir şekilde Bia Hoi Junction’de yer alan barlarda takılıyor. Özelikle bir mekan önermiyorum zira hepsi birbirine benziyor ve hepsi çok eğlenceli görünüyor.

5 günde Vietnam turu
5 günde Vietnam turu
5 günde Vietnam turu
5 günde Vietnam turu
5 günde Vietnam turu
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog