YAŞAM - TEKNOLOJİ

Apple, yeni teknolojisiyle, konuşma zorluğu çekenlere kendi seslerini oluşturuyor

Apple, sınırlı konuşma yeteneği olan veya hiç konuşamayan kişilerin erişilebilirliğini artırmak için yapay zekayı devreye soktu. Apple'nin yeni ‘Kişisel ses’ özelliği, 15 dakika içinde, konuşma güçlüğü çeken veya konuşamayan kişiler için ses oluşturuyor

Apple, yeni teknolojisiyle, konuşma zorluğu çekenlere kendi seslerini oluşturuyor

Apple, farklı ihtiyaçları olan bireyler için erişilebilirliği artırmayı amaçlayan bir dizi yeni yazılım özelliğini duyurdu. Şirket, yeni geliştirdiği teknolojiyle engelli yelpazesindeki kullanıcıların erişilebilirliğini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Apple CEO'su Tim Cook, kapsayıcı ve herkes için erişilebilir bir teknoloji yaratma konusundaki kararlılıklarını vurguladı. Geliştirilen yeni özellikler arasında, kullanıcıların telefon görüşmeleri veya FaceTime görüşmeleri sırasında mesaj yazmasına ve bunları yüksek sesle konuşmasına olanak tanıyan Canlı Konuşma yer alıyor.

Diğer bir özellik de ALS hastaları gibi konuşma güçlüğü çeken veya uzun süre konuşamayan kişiler için tasarlanmış, sentezlenmiş bir ses olan Kişisel Ses... Kişiselleştirilmiş bir ses oluşturmak için kullanıcılar, rastgele metin istemlerini okudukları ve bir yapay zekanın seslerinin sentetik bir versiyonunu oluşturduğu bir eğitim sürecinden geçiyor. Canlı Konuşma daha sonra metin mesajlarını kullanıcının kendi sesiyle okumak için bu sentezlenmiş sesi kullanıyor.

Apple, kullanıcılara seslerinin cihazlarında güvenli bir şekilde saklandığını ve gizliliklerinin korunduğunu garanti ediyor. Bu yeni erişilebilirlik özellikleri, şirketin kapsayıcı teknolojiye devam eden taahhüdünü yansıtarak bireyleri iletişim kurma, yaratma ve sevdikleri etkinliklere katılma konusunda güçlendiriyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi