YAŞAM - YEME - İÇME

7 adımda puf puf kabaran poğaça tarifi

Puf puf kabaran poğaçanın bazı püf noktaları var. Lesaffre Türkiye Baking Center ve Inovasyon Direktörü Kerem Çetin, evdeki küçük büyük herkesin iştahını kabartacak puf puf mayalı poğaçalar yapmak için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı...

profil
BT Ekip
20.06.2021
7 adımda puf puf kabaran poğaça tarifi

Hamurun uygun kıvamı alması için gerekli parametrelerden biri malzemelerin sıcaklığı... Bu nedenle mayalı hamur yapımına başlanmadan önce tüm malzemeler buzdolabından çıkarılarak oda sıcaklığına uygun hale getirilmeli. 


İstenilen kıvamda bir poğaça yapmak için un, yumurta, süt, maya dahil tüm  malzemelerin kaliteli olması gerekir. Özellikle açık ve evde uzun süre beklemiş un ve maya kullanımından kaçınılmalı. 


Aktif kuru mayanın kullanıldığı durumlarda, ılık su ve mayanın bir miktar şeker ile 5 dakika bekletilmesi, hamurun kabarmasını olumlu yönde etkiler.


Poğaçaların piştikten sonra yumuşak olması için hamurun yeterli sürede mayalanması gerekir. Bunun için üzeri hafif nemli bir bezle örtülen hamur, ılık bir ortamda mayalanmaya bırakılır.


Şekil almaya ve fırına gitmeye hazır olduğundan emin olmak için hamuru parmağınızla ufak bir dokunuşla test edin. Parmağınız hamurda iz bırakmıyorsa hamur olmuş demektir.


Yumurta sarısı mayalanması tamamlanan hamura sürülmeli. Öncesinde sürülmesi hamurun yüzeyinde oluşabilecek kurumaya neden olur.  Bu şekilde pişmesi sonucunda da yüzeyi çatlak poğaçalar elde edilir.


Pişirme sırasında fırın kapağının çok kez açılması ve hamura çok fazla yağ koyulması poğaçanın kabarmasını olumsuz yönde etkiler.

Bonus: Patates mücver tarifi


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog