YAŞAM - YEME - İÇME

Balkabaklı beyaz çikolatalı kurabiye

Sıcak fırından çıktıkları o ilk an, buz gibi bir bardak sütle tadına doyabilmek ne mümkün!

Balkabaklı beyaz çikolatalı kurabiye
Balkabaklı beyaz çikolatalı kurabiye
Beyaz çikolata parçaları, tarçın ve balkabağıyla dolup taşan, dışı kıtır içi yumuşacık, mükemmel sonbahar kurabiyeleri pişirdim. Lezzeti ve evi sarıp sarmalayan kokusuyla tadan ev ahalisini büyüledi.

Balkabağı bir kurabiyeye ancak bu kadar yakışır dedirten bir tarif. Az miktarda kullandığımız için baskın değil fakat kendisini hissettiriyor. Balkabağı kullandığımız için bu tarif çoğu kurabiye tariflerinin aksine yumurta içermiyor. Her tarif gibi bu kurabiyelerin de dikkat edilmesi gereken püf noktalarından bahsetmek istiyorum;

1- En önemlisi ve en en en dikkat edilmesi gereken; hamuru pişirmeden önce MUTLAKA buzdolabında soğutmak. Eğer tepsinize yayılan incecik kurabiyeler istemiyorsanız bu kurala uymalısınız. Hamuru oldukça yumuşak oluyor, en az yarım saat buzdolabında soğutmanız hamurun fırında kendini bırakmasını engelliyor.

2- Pişme süresi. Genelde herkes tarifte yazan sürede pişirdikten sonra kurabiyelerin çok yumuşak olduğunu gördükten sonra ekstra pişiriyor ve bu da sert kıtır kıtır kurabiyeler elde etmenize sebep oluyor. Bilinki fırından ilk çıktıkları yumuşaklığa soğuyunca sahip olmuyorlar, dolayısıyla dakikalar çok önem taşıyor.

Bu kurabiyeleri harika yapan faktörlerden bir tanesi de fırına girmeden yuvarladığınız hamurları toz şeker&tarçına bulamanız oluyor. Böylece hep istediğimiz dışı kıtır, içi yumuşacık kıvam elde edebiliyoruz.

Serin sonbahar günlerinde balkabaklı baharatlı mis gibi kurabiyeleri pişirerek hem kendinizi hem de küçük bir kutuda hediye ettiğiniz yakınlarınızı mutlu edebilirsiniz.


Önceki ve Sonraki
Haberler