İYİ HİSSET - FITNESS

Harmoni içinde yoga

Bu yoga seansını çocuğunuzla birlikte yapmaya ne dersiniz? Fitness uzmanı Dünya Ulusoy bu kez kızı Harmoni’yle, anne-çocuk birlikte yapılabilecek temel yoga hareketlerini anlatıyor.

profil
Dünya Ulusoy
05.03.2016
Harmoni içinde yoga

Yoga cocuklarda zihni geliştiren, zihin ve beden arasındaki bağı güçlendiren, özgüveni artıran ve büyümekte olan minik bedenin sağlıklı bir şekilde gelismesine yardımcı olan eğlenceli ve önemli bir aktivite.

Çocukların sağlıklı bir omurgaya sahip olabilmesi için gelişme cağında iki spora çok önem verilmeli: Yüzme ve/ veya jimnastik. Çocuğunuz başka bir sporla ilgileniyorsa, o zaman en azından haftada 1 gün omurgasını esnetmesini sağlayın, bunun da en eğlenceli yolu yoga! Bu kez 8 yaşındaki kızım Harmoni ile birlikte yoga yaptık ve çocuğunuzla birlikte en kolay yapabileceğiniz yoga duruşlarını fotoğrafladık.

Yoga matında çocuğunuzla karşılıklı iki uca yerleşin. Dizlerinizi olabildiğince düz tutmaya çalışın ve yavaşça eğlebildiğiniz kadar belden öne egilin.

Her nefes verişte biraz daha dizleri bükmeden derinlesmeyi ve daha çok eğilmeyi deneyin, nefes akışta kalsın. Kimine başlangıcta zor gelse de ilerleyen dönemlerde dinlenme duruşu olarak sevebileceğiniz en güzel hareketlerden biri.

Harmoni içinde yoga
Harmoni içinde yoga

Yine yoga matında karşılıklı yerleşin. Önce aşağı bakan köpek hareketine girin. Aşağı bakan köpek duruşuyla başladığımız bu harekette bir bacağımızı yukarı kaldırmayı deneyelim, ellerimizle yere köklenelim. Omuz, sırt ve bacaklarda gücü ve esnekliği bir arada hissedelim. Omurganın uzun ve rahat olmasını sağlayalım. Çocuğunuzun bu poza girmesini sağladıktan sonra ayağını kaldırmasını sağlayın. Maksat çok kaldırmak değil, dengede durabilmek.

Harmoni içinde yoga

Yoga matının ortasında sırt sırta vererek oturun. Yere bacaklarınızı öne düz uzatın. Kollar iki yana açık yavas yavas nefes verdikce belden omurgayı uzatarak öne eğilmeye baslayalım. Her nefes verişte daha ileri ve aşağıya inmeyi deneyelim. Sırtımız düz omuzlar kulaklardan uzakta ve nefes rahat…

Yaptığınız hareketlerde minimum 5 nefes kalmayı deneyin. (30 sn. kadar) Bu süreyi zaman geçtikçe uzatın.

Yoga yapmanın en güzel tarafı beden ve nefesle beraber akışta iken zihni de bosaltıp nefese kapılıp gitmek ve "hiçbir şeyi düşünmemeyi düşünmek”.  Siz en son bunu ne zaman yaptınız?

Harmoni içinde yoga
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog