İYİ HİSSET - SAĞLIK

Hamilelerin Coronavirüs hakkında bilmesi gereken 8 konu

Coronavirus ailesinden gelen yeni bir virüs türünün neden olduğu COVID-19 hastalığı, küresel çapta büyük bir hızla yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yakın bir tarihte salgın olarak tanımlanan bu hastalıkla ilgili olarak, hamile hastaların çoğu hem kendileri hem de karınlarındaki bebeklerinin sağlıkları üzerindeki etkileri hakkında endişelerini dile getirdi. Bu yeni Coronavirus türü ve hamilelik hakkındaki soruları cevaplamak üzere, Prof. Dr. Bülent Tıraş kanıtlara dayalı yanıtları inceledi.

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
24.03.2020
Hamilelerin Coronavirüs hakkında bilmesi gereken 8 konu

Şu ana kadar, COVID-19 hastalığından korunmak için herhangi bir tedavi ya da aşı seçeneği piyasaya sunulmamıştır. Enfekte olmuş kişilerle temas ya da virüsün bulaştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun ya da gözlerle temas etmesi ile bulaşabilen bu virüs, çok hızla yayılabildiğinden ve yüzeylerde uzun süre yaşayabildiğinden, korunmak için kalabalık ortamlardan korunmak ve el hijyenine dikkat etmek büyük önem arz ediyor.  Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, gün içerisinde ellerinizi sık sık en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamaktır. Ayrıca, kalabalık ortamlardan ve insanlarla yakın temas kurmaktan da kaçınmalısınız. Sosyal ortamlardan izole olmak, virüsün yayılmasını sınırlandırmak adına koruyucu bir adımdır. Öksürüğünüz varsa ya da soğuk algınlığı semptomları ile karşı karşıya kalırsanız, evde kalmalı ve diğer insanlarla olan temasınızı sınırlandırmalısınız. Maske kullanmak, hastalığın diğer insanlara bulaşma riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu süreçte, bol su tüketmek, bağışıklığı güçlendirmek için egzersiz yapmak ve düzenli egzersizler yapmak, virüsten enfekte olmanız durumunda daha kolay bir şekilde atlatmanız ve genel vücut sağlığınızı korumak için önemlidir. Yapılan araştırmalar, düzenli ve kaliteli bir uykunun bağışıklığı önemli ölçüde güçlendirdiğini göstermektedir. 

Mutlaka okuyun: Coronavirüs'e karşı 14 gün kuralı hakkında bilmeniz gerekenler


Hamile kadınların en çok merak ettiği konulardan biri de enfekte olma riskinin gebelikte artış gösterip göstermediği oluyor. COVID-19, yeni bir virüs türünden kaynaklanan bir hastalık olduğundan, hamile kadınlar üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu ile ilgili veriler henüz yetersizdir. Bu noktada uzmanlar, hamile kadınlarda COVID-19 gelişme riskinin genel halktan daha olası olduğunu düşünmektedir. Güncel bilgiler, genç yaş aralığındaki ve sağlıklı olan kadınlarda, semptomların hafif ile orta derecede olabileceğini düşündürmektedir. 


Çin’de yapılan çalışmalardan elde edilen veriler, virüsün düşük ya da gebelikle ilgili diğer komplikasyonların riskinde bir artışa neden olmadığı yönünde. Virüsün ait olduğu Coronavirus ailesinin daha önceki yıllarda neden olduğu SARS ve MERS gibi diğer salgın hastalıklarla ilgili çalışmalardan elde edilen verilere dayanarak; hamilelikte virüsten enfekte olmak bazı komplikasyonların riskini arttırabilir. Ancak, bu yeni virüs türü ile ilgili veriler henüz yetersizdir. Yine de, enfeksiyon erken doğum nedeni olmayabilir. 

Mutlaka okuyun: Erken dönem hamileliklerde düşük riskine dikkat


Virüsten etkilenen ve semptom gösteren 9 hamile kadın üzerinde yapılan bir çalışma, hamile kadınların virüsü bebeklerine bulaştırmadığını göstermiştir. Ayrıca amniyotik sıvı ve anne sütünde de virüsün olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, COVID-19 hastalığı olan hamile bir kadının, virüsü bebeğine geçirme riski oldukça düşük gibi görünmektedir. 


Yapılan çalışmalar, anne sütünde virüs olmadığını göstermektedir. Ayrıca, virüsün hapşırma ve öksürme ile havaya salınan damlacıklar yoluyla bulaştığı düşünüldüğünde; annenin emzirirken koruyucu maske kullanması ve ellerini sık sık yıkaması önemlidir. 

Mutlaka okuyun: Emzirmenin psikolojik yönü


Baby shower gibi etkinlikler oldukça keyifli toplantılar olsa da, Sağlık Bakanlığı ve DSÖ gibi sağlık kurumları, virüsün yayılmasını sınırlamak için izolasyon önermektedir. Özellikle kalabalık ortamlar, virüse maruz kalma ve enfekte olma riski oldukça yüksek ortamlardır. Uzmanlar aksini söyleyene kadar, sosyal ortamlardan uzak durmanızı öneririz.     

Mutlaka okuyun: Sağlık Bakanlığı'ndan online Corona testi               


Her hastane, süreçle başa çıkmak için belirli kurallara sahiptir. İlk adım olarak, bir sağlık uzmanını telefonla arayarak belirtiler, yakın tarihli seyahatleriniz ya da COVID-19 test sonucu pozitif çıkmış kişilerle temasınız hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Bu süreçte, ilk iş olarak hastaneye gitmek yerine telefonla iletişime geçmelisiniz. Unutmayın, Coronavirus’un neden olduğu bu hastalığın yayılmasını sınırlandırmak son derece önemlidir. Özellikle belirtileriniz varsa, bir test yapılması ya da hastaneye gidip gitmemeniz gerektiği konusunda önce doktorunuzu aramanız en doğrusudur. 

Mutlaka okuyun: 9 soruda Coronavirüs


Şu anda, herhangi bir doktorun kendi görevinden alınması konusunda bir plan yoktur. Salgın haline gelen bu virüsün ciddi boyutlara ulaşması riskine karşı, konuyla ilgili doktorunuza danışın. Son olarak, bu yeni Coronavirus türünün neden olduğu COVID-19 hastalığı ile ilgili kaygılarınızı azaltmak için sosyal medyadaki bilgi kirliliğinden uzak durun ve Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı gibi güvenilir sağlık kaynaklarını takip edin. 

Kaynak: 

CDS – Coronavirus Disease 2019
 

Bülent TIRAŞ – Hamilelikte Korona Virüsü Hakkında bilinmesi gerekenler
 

Harvard Health Publishing - Pregnant and worried about the new coronavirus?
 


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog