İYİ HİSSET - SAĞLIK

Hamilelikte düşük tansiyon nedir?

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde çok olağan olarak karşımıza çıkan düşük tansiyonunun bebek üzerindeki riski nedir ve nasıl tedavi edilir? Op. Dr. Erhan Karaalp yazdı.

profil
Op. Dr. Erhan Karaalp
13.09.2018
Hamilelikte düşük tansiyon nedir?

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde çok olağan olarak karşımıza çıkan düşük tansiyonun en önemli sebebi değişen hormon seviyelerine bağlı damar düz kaslarındaki gevşemedir.

Hamilelikte tansiyon düşmesi genelde ciddi sağlık sorununa neden olmaz ve kolaylıkla tedavi edilebilirken nadiren çok düşük olan tansiyon rahatsızlık veren yakınmalara yol açabilir.

Aslında genel itibariyle tansiyon düşüklüğü çok belirti vermez, fakat tansiyon düşüşünü derinleştirebilecek çok yorulma, enfeksiyonlar, uzun süreli yatma, az sıvı alımı, yetersiz beslenme, kansızlık, kanama, kalp hastalıkları, alerjiler gibi bazı durumlar ve bazı ilaçlar baş dönmesi, bulantı hissi, göz kararması, baygınlık hissi belirtilerini ortaya çıkarabilirler. Bu şikayetlere nadiren hızlı nefes alıp verme, bulanık görme, kronik yorgunluk hali gibi şikayetler de eklenebilir.

Riski var mıdır ve bebek üzerinde olumsuz etkileri nelerdir?

Anne ve bebek açısından ciddi bir duruma neden olmayan tansiyon düşüklüğünün en önemli ama çok az görülen riski ani tansiyon düşüklüklerinde göz kararmasıyla birlikte bayılma ve düşmeye bağlı yaralanmalardır.

Tedavisi için ne yapılır?

Tansiyon düşüklüğü yaşayan hamile kadınların biraz daha kendilerine dikkat edip yavaş hareket etmeleri önemlidir. Baygınlık hissi geldiğinde oturmak ya da sol yana dönük yatmak kalbe giden kan akımını arttırarak yararlı olur.

Vücutta artan kan miktarı ile özellikle 14. haftalardan sonra kendiliğinden düzelecek olan tansiyon düşüklüğü için düzenli bir ilaç tedavisine ihtiyaç yoktur. Yeteri kadar sıvı alımı, istirahat, alınan tuz miktarını bir miktar arttırmak ilk yapılacaklar arasındadır, nadiren serum takılması da gerekebilir.

Altta yatan ek bir patoloji yok ise tansiyon düşüklüğü anne adayı ve bebek açısından bir sorun yaratmayacak geçici bir durumdur.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog