İYİ HİSSET - SAĞLIK

Strep A'dan korunmak için dikkat edilmesi gerekenler

Strep A bakterisi, İngiltere’de art arda pek çok çocuğun hayatını kaybetmesi ile sağlık konusunda önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. En çok çocukları etkileyen bu bakteri tedavi edilmemesi ve önlem alınmaması halinde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Doktoru Serap Sapmaz, son zamanlarda yaygın olarak görülen ve Strep A olarak bilinen Grup A Streptokok bakterisini anlattı

 Strep A'dan korunmak için dikkat edilmesi gerekenler

Kış mevsimiyle birlikte kapalı ve kalabalık ortamlarda vakit geçirilmesi ile virüs ve bakterilerin yayılma hızı artıyor. Hastalığa yol açan bakterilerden biri de halk arasında Beta olarak bilinen Streptokok enfeksiyonları. En çok çocukları etkileyen bu bakteri tedavi edilmemesi ve önlem alınmaması halinde ciddi sorunlara yol açabiliyor.

GAS kısaltmasıyla da bilinen Grup A streptokok, genellikle boğazda ve ciltte bulunan bir bakteri türüdür. Grup A streptokok enfeksiyonları genellikle tonsilit olarak da bilinen boğaz ağrısına ve bademcik enfeksiyonuna neden olur. Bu bakteri türü, kızıl olarak bilinen hastalığa, impetigo ve selülit gibi cilt enfeksiyonlarına yol açabilir. Nadir durumlarda bakteri, invaziv grup A streptokok hastalığı (iGAS) olarak bilinen ciddi, yaşamı tehdit eden bir nejrotizan fasiit ve toksik şok sendromu tablolarına da sebebiyet verebilir. Bazı bireylerde A grubu streptokok enfeksiyonu kalbe (romatizmal ateş olarak bilinen bir durum) veya böbreklere (glomerülonefrit olarak bilinir) zarar verebilecek ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Streptokok A, halk arasında da beta olarak bilinir.

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uz. Dr. Serap Sapmaz, Strep A olarak bilinen Grup A Streptokok bakterisi hakkında merak edilenleri ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı…

A grubu streptokok bakterisi her insanda hastalığa sebep olabilir, ancak en fazla risk altında olan kişiler şöyle sıralanmaktadır:

 • 15 yaşa kadar olan dönemdeki çocuklar
 • 65 yaş üstü bireyler
 • Bağışıklık sistemi zayıf olanlar
 • Kronik hastalığı bulunanlar
 • Hijyen kurallarına dikkat etmeyenler

Bu enfeksiyon, özellikle çocuklarda boğaz ağrısı yutma güçlüğü, bademcik iltihabı yani tonsilit denilen durum, kızıl hastalığı, selülit, impetigo denilen cilt hastalıkları, zatürre, böbrek iltihapları, kalp romatizması, akut romatizmal ateş ve toksik şok sendromuna neden olabilmektedir. Bu nedenle boğaz ağrısı olan çocuklarda mutlaka boğaz kültürü almak önemlidir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu virüs kaynaklıdır. İstirahat ve bol sıvı alımı önerilir.


Streptokok A’nın belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Boğaz ağrısı
 • Ateş
 • Ciltte kızıl benzeri döküntülerin olması
 • Boğazda beyaz iltihaplı görünüm
 • Lenf bezlerinde büyüme
 • Damakta oluşan kırmızı noktalar
 • Halsizlik, yorgunluk
 • Kas ağrıları
 • Baş ağrısı

Bu belirtiler görüldüğünde vakit kaybedilmeden hızlı Strep A testi yapılıp boğaz kültürü alınmalıdır.

Boğazda beyaz iltihaplı yaraların çıkması, boyunda lenf bezlerinin büyümesi, damakta peteşi denilen kırmızı noktaların çıkması; bu hastalıkta daha fazla görülmektedir. Boğaz ağrısı ve ateş şikayetiyle başvuran hastalardan ‘hızlı strep A testi’ ile beraber boğaz kültürü alınmalıdır. Eğer hızlı Strep A testi pozitif çıkarsa hemen antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Eğer testin sonucu negatif gelirse yüzde 25 oranında boğaz kültüründe üreme olabilmektedir. Bu nedenle boğaz kültürü sonucunun takip edilmesi çok önemlidir. Test sonucunda ‘Boğaz kültüründe A grubu streptokok (beta) üredi’ ibaresi varsa, vakit kaybedilmeden antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.


Hastalığın belirtilerinin başlamasıyla birlikte dokuz gün içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir. Diğer boğaz enfeksiyonlarının hiçbir türünde antibiyotik kullanılması gerekmez ancak Beta’da tedavinin amacı kalp romatizması, böbrek iltihabı gibi komplikasyonları önlemektir. Tedavilerde (alerji olmaması durumunda) tek doz penisilin iğnesi yapılabildiği gibi ağızdan antibiyotiklerin de 10 gün, 20 doz kadar kullanılması gerekir.


Streptokok A grubu bulaşabilir. Bu nedenle bulaşı önlemek adına hasta kişilerle sarılmak, tokalaşmak, ortak havlu kullanmak, ortak kaşık kullanmak gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Kişisel hijyen tedbirlerine çok dikkat edilmelidir. Antibiyotik tedavisi başlandıktan 24-48 saat sonra bulaştırıcılık sonlanmaktadır. Tedavi almayan kişiler iki-üç haftaya kadar enfeksiyonu bulaştırabilmektedirler. Üst solunum yolları enfeksiyonlarının çoğu virüs kaynaklıdır. İstirahat ve bol sıvı alımı önerilir.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog