YAŞAM - SEYAHAT

Bozburun seyahat rehberi

Bozburun, muhteşem koyları, turkuaz mavisi koyları ve doğasıyla Marmaris'in, hatta tüm Akdeniz'in en güzel beldelerinden... Gezgin çift Asya ile Umut (yoldabiblog) Bozburun'a özel bir seyahat rehberi hazırladı.

profil
BT Ekip
10.07.2021
Bozburun seyahat rehberi

Bozburun, Marmaris'in Güneybatı ucunda, kendi adını taşıyan yarımada, Simi Adası'na tekneyle yarım saatlik mesafede. Aynı zamanda Marmaris'in bir diğer güzel ilçesi Selimiye'ye arabayla 15 dakika mesafede. Bozburun'a gelmişken komşu beldeleri Selimiye, Orhaniye ve Çiftlik'i de keşfetmeyi planlarınızın arasına alabilirsiniz. Uçakla gelmeyi planlıyorsanız en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı'dır.

Bozburun'da deniz sezonu Mayıs ayında açılır ve Ekim ayı ortasına kadar sürer. Temmuz ve Ağustos en kalabalık ve sıcak sezon olsa da, Eylül ayı da az rüzgarlı ve yağmurludur. Ekim ayında gelirseniz Bozburun Gulet Festivali'ne denk gelebilirsiniz. 


Bozburun uzun yıllardan beri bir balıkçı kasabası olduğu için, burada bir balık şöleni yaşamaya hazır olun! Balık yemeklerinin yanısıra otlu yemekler ve Bozburun peksimeti de Bozburun'un olmazsa olmazları arasında...
 

Bozburun'a gelenlerin denemesi gereken iki geleneksel mekan Filike Restaurant ve Kandil Restaurant. Bu iki mekanda Bozburun'a özgü Atatürk mezesi ve Bozburun ezmesini tatmayı unutmayın! Bozburun sakinliğiyle ünlü olduğu için, gece hayatıyla ilgili büyük bir beklentiniz olmasın ama onun da çözümü var. Eğer akşam geç saatlere kalıp müzik dinleyebileceğiniz bir yer isterseniz bir akşamınızı Selimiye'de geçirebilirsiniz.


Bozburun’da küçük tezgahlarda doğal kekik, adaçayı gibi otlar; çam ve dağ kekiği balı ve yörenin bademlerinin satıldığını göreceksiniz. Ayrıca Bozburun bölgesinin doğal zeytinyağları da çok başarılı. Yine de bal ve zeytinyağı alacaksanız mutlaka önden tatmak gerekiyor. Gelelim Bozburun'a gitmenizin muhtemelen esas sebebi olan muhteşem Bozburun koylarına...


Bozburun limandan kalkan teknelerle ister günübirlik Bozburun - Söğüt koy turu yapabilir, ister gün batımı tekne turu yapabilir, isterseniz de daha uzun konaklamalı bir tekne turuna çıkabilirsiniz. Dilerseniz tekneye Söğüt limanından da binebilirsiniz.

Günübirlik tekne turları birbirinden güzel 5 adet koy geziyor. Arada istediğiniz koylardan birisinde öğle yemeği molası veriyorsunuz. Öğle yemeğinde genelde makarna, balık, salata ve karpuz oluyor. Sırayla bakalım...


Adatepe mevkisinin en güzel noktalarından ve Bozburun’un bakir kalmış köşelerinden biri olan Ada Boğazı. Suyu tertemiz, masmavi! Adaboğazı'na gelince Roma döneminden bile önceye ait kalıntıları göreceksiniz. Bu yapılar zamanla çökmüş fakat kalıntıları hem kara kısmında hem de deniz kısmında duruyor. Hatta Kekova'yı hatırlatıyor. Tekne turunuzun en sevilen duraklarından biri olacağı kesin. 


Tekne turunun yine turkuaz rengi suları olan ve balıklarla birlikte yüzebileceğiniz en güzel koylarından. Burada çok sayıda balık olduğu için şnorkel keyfi de yapabilirsiniz. Eğer tekne turu planlamadıysanız ve bu koyu yine de görmek istiyorsanız karadan da ulaşabiliyorsunuz. 


Burası ilk iki koya göre biraz açıkta ama yine de çok çok berrak denizi olan bir tekne turu durağı. Öğle molanızı burada verip kaptanın pişireceği balıkların tadına varabilirsiniz. 


Kıyıları yeşil, açıklıkları mavi çok güzel bir koy. Tekne turlarının en sakin durağı diyebiliriz.


Çomçalık Koyu hem çok güzel hem de bir o kadar sakin bir koy. Geleni gideni fazla olmadığı gibi huzur içinde yüzebilir ve doğru zamana denk gelirseniz Caretta Caretta'ları görebilirsiniz. 

Bozburun işte böyle sıcak, samimi ve salaş. Aynı Bülent Ortaçgil'in Bozburun şarkısında söylediği gibi; '' En küçük bir ses bile sanki gök gürültüsü / İçim kıpır kıpır deniz kıpırtısız…”

Bonus: Bu yaz Çeşme'de neler oluyor?


Önceki ve Sonraki
Haberler