YAŞAM - SEYAHAT

Çocuk filmlerine ilham veren 5 büyüleyici yer

Büyük-küçük demeden hepimizin keyifle izlediği animasyonların, çizgi filmlerin geçtiği yerleri birlikte keşfetmeye ne dersiniz?

profil
Mina Karanis
01.08.2018
Çocuk filmlerine ilham veren 5 büyüleyici yer

Moana, Güney Pasifik yolunda, kendi yolunu bulmaya çalışan ve ailesini gururlandıran bir kızın hikayesi. Filmin yönetmenleri; Fiji, Samoa, Tahiti, Bora Bora ve Yeni Zelanda gibi çeşitli adaları gezerek kurgusal bir ada ve Motonui halkını yarattılar. Özellikle Tetiaro, Motonui için en büyük ilham kaynaklarından biri oldu. Güney Pasifik ziyaretinizde, Fiji’nin cana yakın halkı ile tanışabilir veya Hawaii’de bulunan Oahu Adası’nda bulunan Disney Oteli’ne gidip Moana’dan hikayeler dinleyebilirsiniz.

 

Çocuk filmlerine ilham veren 5 büyüleyici yer

Madagaskar’da çocukların keşfedebileceği binlerce çeşit canlı bulunuyor, bu canlılara Kral Julien’in yönettiği 100 çeşit lemur da dahil. Lemurlar tükenme tehlikesi yaşayan hayvanlar sınıfında bulunuyor, onları korunmakta olan Lemur Adası’nda ziyaret edebilirsiniz.

 

Çocuk filmlerine ilham veren 5 büyüleyici yer

Avustralya’da Great Barrier Reef’te "Kayıp Balık Nemo" filminin yıldızlarıyla yüzmeye ne dersiniz? Maceranıza Hamilton Adası’nda ya da Lady Elliot Adası’nda başlarsanız; palyaço balığı, deniz atı, uzun burunlu kelebek balığı, benekli kartal vatozu, büyük beyaz köpekbalıkları, balinalar ve denizanalarının hepsini gerçek hayatta görebileceksiniz. Rotanızı Sidney’e çevirirseniz, Nemo’nun tutulduğu diş hekimine doğru gitmiş olacaksınız. Sidney Liman Köprüsü’nden karşıya geçin, Sidney Opera Evi’nde bir gösteri seyredin ve Sidney Limanı’ndan bir tekne turuna çıkın.

 

Çocuk filmlerine ilham veren 5 büyüleyici yer

Karlar Ülkesi’nin hayranları için doğru rota Norveç. Maceraya, Oslo’da Akershus Kalesi ile başlıyoruz. Akershus Kalesi, 500 yıllık bir kale ve aynı zamanda Anna ile Elsa’nın evi Arendelle’e de ilham kaynağıdır. Sonrasında filmde de yer alan geleneksel folk-dans kostümlerini görmeye Norsk Folkemuseum’a gidiyoruz. Bir sonraki hedefimiz, filmdeki sevimli kardan adama da adını veren St.Olaf Kilisesi. Filmde St.Olaf Kilisesi taç giyme törenine ev sahipliği yapmıştır. Son olarak Bergen’de trolleri aramak ya da kuzeye doğru adeta Elsa’nın büyülü güçlerini andıran kutup ışıklarını görmek için yola çıkıyoruz.

 

Çocuk filmlerine ilham veren 5 büyüleyici yer

Dev pandalar ile tanışmak için rotamızı Çin’e çeviriyoruz. Hiç beklenmedik bir şekilde eski bir kehaneti yerine getirmek için seçilen tembel panda Po’ya ilham veren pandaları ziyaret etmek için Chengdu Araştırma Merkezi’ne gidiyoruz. Bambu ormanlarını, akarsuları ve Panda Köyü’nü görmek için Qingcheng Dağı’na doğru rotamızı çeviriyoruz. (Panda Köyü’nde maalesef hiç panda bulunmuyor.) Filmde yer alan yerel lezzetleri denemeyi unutmayın; dandan noodle, tofu ve güveç.

 

Çocuk filmlerine ilham veren 5 büyüleyici yer
Önceki ve Sonraki
Haberler