YAŞAM - SEYAHAT

Eylül’de nereye gitmeli?

Sonbahara kucak açtığımız Eylül ayında dünyanın dört bir yanından farklı maceralar sizi bekliyor. Eylül ayının öne çıkan etkinlik ve rotalarını Mina Karanis yazdı.

profil
Mina Karanis
05.09.2018
Eylül’de nereye gitmeli?

Eylül ayı denince, akla ilk gelen festival tartışmasız dünyanın en ünlü bira festivali “Oktoberfest”. Festival boyunca, Münih sokaklarında bira içen ve dans eden biraseverler görmek mümkün. Aynı zamanda Provence’ta üzüm hasadının da yapıldığı dönem. Yerel festivallere katılıp, dalından yeni toplanmış yiyecekleri deneyebilir ve yerel rose şarabını tadabilirsiniz.

 

Eylül’de nereye gitmeli?

Dublin Fringe Festivali, Eylül ayında film ve sanatseverleri ağırlıyor. Festivalin tadını yerel bir bara uğrayıp Guiness biranızdan yudum alırken çıkarabilirsiniz. Bir diğer kültürel turu için doğru rota Tibet olabilir. Eylül ayında Tibet’te yaz yağmurları sonlanıyor, hava en güzel dönemlerinden birini yaşıyor. Aynı zamanda Pekin için de en doğru zamanlardan biri, hatta bunu yerel halk “tian gao qi shuang” – “Gökyüzü yüksek ve hava temiz” sözleriyle tanımlıyor. Pekin’e giderseniz mutlaka Yasak Şehir, Yazlık Saray ve Çin Seddi’ni gezin.

 

Eylül’de nereye gitmeli?

İtalya’nın Puglia Bölgesi’nin seyahat etmek için en sakin ve güzel dönemi. Puglia mutfağı ne kadar “cucina povera” (yoksul mutfak) olarak adlandırılsa da burrata, orecchiette makarnası ve birbirinden leziz ekmeklerini tadabilirsiniz. Unutamayacağınız lezzetleri tatmak için Korsika Bölgesi’ne de gidebilirsiniz, hatta tekne turu da yapmanızı öneririm.

 

Eylül’de nereye gitmeli?

Eylül ayı, Türkmenistan’ın çok sıcak olmadığı ve Kırgızistan’da bulunan dağların da çok karlı olmadığı seyahat etmeye elverişli bir dönem. Aynı zamanda bu dönemde Özbekistan da yüksek miktarda turist ağırlıyor. Adrenalin ve doğayı bir arada arayanlar için, Guyana en doğru tercih. Kaieteur Şelalesi’ne yapacağınız doğa yürüyüşü sizin için unutulmaz bir deneyim olacak.

 

Eylül’de nereye gitmeli?
Önceki ve Sonraki
Haberler