YAŞAM - SEYAHAT

Hafta sonu rotası: İğneada

Kırklareli sınırları içinde bulunan İğneada, İstanbul’a 250 km uzaklıkta bir doğa harikası… Longoz ormanları ile ünlü Bulgaristan’ın sınır komşusu bu belde için keyifli bir hafta sonu rehberi hazırladık.

profil
BT Ekip
18.04.2019
Hafta sonu rotası: İğneada

Yaklaşık 3.600 hektarlık alanı kaplayan İğneada Longoz Milli Parkı  592 bitki ve 224 kuş ve birçok hayvan türüne ev sahipliği yapan çok özel bir ekosistem. Bu doğal alanı uzman rehberler eşliğinde gezmeniz öneriliyor. Burada Bulanık Dere ve ayrıca Hamam, Saka, Erikli, Pedina ve Mert adlı beş lagün gölü bulunuyor. Göl çevresinde kano turu yapabilir ve ormanda ATV safarisine çıkabilirsiniz. İlkbahar ve Sonbahar aylarında göç yolu üzerinde bulunan İğneada’nın bu bölgesinde kuşları gözlemleyebilirsiniz…


Türkiye-Bulgaristan sınırını oluşturan, Rezve Deresi’nin Istranca Dağları’nı derin vadilerle yardığı, vahşi görünüme sahip bir bölgede yer alıyor. 4 milyon yıllık bu oluşumun izlerini taşıyan bu mağaranın içinde sürekli akan bir yer altı nehri ve derinliği yer yer 2 metreyi aşan göller bulunuyor. Turizme 2003 yılında açılan ana mağaranın 10-12 derece sıcaklıkta ve %80-90 oranında nemli olduğunu da ekleyelim… 


İğneada yaz aylarında deniz tatili yapmak için İstanbul’a en yakın seçeneklerden biri. İğneada’dan Kıyıköy’e uzanan kumsal 27 km uzunluğunda ve şaşırtıcı derecede temiz. Pabuçdere ile deniz arasında dar, uzun ve temiz bir kumsal bulunuyori burada yaz aylarında kamp kurma imkanı var. Ayrıca Kıyıköy’e 18 Km., Vize’ye 48 Km., Kırklareli’ne 85 Km. ve İstanbul’a 223 Km. mesafede yer alan Kastros plajları da berrak denizi  ve ince kumlu sahili sebebiyle öneriliyor.


İğneada bölgesinde Liman Feneri, Sislioba Kalesi, Hamdibey Kalesi, Gökyaka kalesi gibi yakın dönem tarihi kalıntılar ve deniz altındaki batıkların ziyareti mümkün. Limanköy’de bulunan fener sultan Abdülmecid tarafından Fransızlara yaptırıldığı için Fransız feneri olarak da bilinir. Ayrıca Bizans eseri Vize Mağara Manastırı ve Papuçdere yolu üzerindeki Aya Nikola Manastırı da eşsiz bir seyahat rotası olarak not düşülmeli.  

Bonus: İğneada’ya 15 km uzaklıkta bulunan Beğendik Bulgaristan sınırında kalıyor, buraya kadar gelmişken Bulgaristan’a geçip Rezova kasabasını da uğrayabilirsiniz. 


Önceki ve Sonraki
Haberler