İYİ HİSSET - FITNESS

Hangi yaşta hangi spor

Her yaşın ayrı güzelliği olduğu gibi her yaşta spor yapmanın da ayrı bir verimliliği var! İnsan istedikten sonra her yaşta ve her zaman başarılı olacaktır tabii ki; ancak genç, orta ve ileri yaşlar için yaptığınız spordan alacağınız faydalar değişir. Kişisel Antrenör Cem Sarpay, 10’lu 20’li 30’lu ve 40’lı yaşlarda yapılabilecek sporları sizin için değerlendirdi.

profil
BT Ekip
12.11.2021
Hangi yaşta hangi spor

Her zaman tavsiyem çocuklarınızı olabildiğince erken yaşta spor ile tanıştırmanız. Gelişim çağında olunan bu yaşlar, kas gücünün tam oluşmadığı ama elastikiyetin fazla olduğu çocukluk dönemidir aslında. Bu dönemde, sporun oyun ile birlikte olması gelişim için en verimlisidir! Futbol, basketbol, voleybol gibi spor dalları hem sosyal gelişim hem de psikolojik ve motorize kabiliyetlerin gelişimi için uygundur. Bireysel sporlardan ise jimnastik ve atletizm, çocukların ilgi ve beceri alanına göre seçildiğinde ve erken yaşta başlanıldığında, tüm sporlar için alt yapı olabilecek seçeneklerdir.

 

Hangi yaşta hangi spor

Gelişimin büyük ölçüde tamamlandığı bu yaşlarda, her türlü spor için gereken tüm özelliklere sahipsiniz. Hala esnek olan vücut aynı zamanda kas gücüne de sahip; yani zorlayıcı sporlar için doğru başlangıç yapılabilir. Kabaca, spor için sınır olmayan, en verimli yaşlar denilebilir, tabii doğru programlama ve periyotlamala ile vücudunuzu adapte etmeniz koşuluyla.

 

Hangi yaşta hangi spor

30’lu yaşlar profesyonel sporcuların en verimli yaşları olmakla beraber, spora yeni başlayacaklar için de ileriki yaşlara yatırım adına en uygun yaşlar. Yaşam tarzınızın belirlendiği bu dönem için en önemlisi, sürdürülebilir sporları seçmek olacak. Haftada 2-3 gün, orta seviyede başlamak uygundur, ki zamanla 5-6 gün antrenman yapacak kondisyon da kazanılır. İsterseniz hala maraton koşabilirsiniz; ancak spor altyapısından gelmediyseniz üç gün yürüyüş sonrası koşu yapmak, daha sonra maraton niyetiyle tempolu gidilmesi gerekebilir. Yani bütün sporların kapıları size hala açık sadece vücudunuzun adapte olması ve kendini onarması için ona biraz daha zaman vermeniz gereken dönemdesiniz.

 

Hangi yaşta hangi spor

Hala spora başlamadıysanız, başlamak için daha fazla beklemeyin. Çünkü artık kaslarınız kısalmaya, damar elastikiyetiniz azalmaya ve yapıcı hormonlarınız da azalmaya başlıyor. Bu biyolojik bir saat ama bunu yavaşlatabilirsiniz.  İlk kez spora başlıyorsanız, önce bir doktor kontrolü gerekiyor. İkinci husus, profesyonel antrenör seçimi! Çünkü artık, bazı ağır sporların riskli olabileceği döneme adım attınız. Tabii ki birçok profesyonel sporcu bu dönemde de çok ağır çalışır ancak yeni başlayanlar için en uygunu kardiyovasküler sistemi güçlü tutan yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi sporlar ve kemik-kas yoğunluğu için reformer, yoga, vücut ağırlığı çalışmaları gibi hafif direnç egzersizleridir. Korkmayın yaşlı değilsiniz; sadece spora yeni başlamak için tedbirli olma vakti geldi. Yine üst limitlere çıkabilirsiniz ama kapasitenizi doğru değerlendirecek profesyonellerin değerlendirmesi ile uygun ölçülerde...

Son söz olarak, yaşa göre antrenman kapasitemiz değişse de hayat mucizeler ile dolu. Bazı insanlar çok genç ya da çok ileri yaşta da harikalar yaratmaya devam ediyor. İnancın gücü her yaşta sınırsız; kendinize inanın sporla ve sağlıkla kalın!

Bonus: Haftada kaç gün antrenman yapmalı?

 

Hangi yaşta hangi spor
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog