İYİ HİSSET - FITNESS

Özel ders hocanızı seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Spor yaparken iyi bir antrenörle çalışmanın farkı çok büyük olacaktır. Tecrübeli ve anlaşabileceğiniz, etik ve mesleki değerleri yüksek bir antrenör size gerçekten vakit ayırdığında sonucun göz alıcı olması kaçınılmazdır. Kişisel antrenör Cem Sarpay, özel ders hocanızı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri anlattı

profil
BT Ekip
17.12.2021
Özel ders hocanızı seçerken dikkat etmeniz gerekenler

‘Personal trainer’ yani kişisel antrenör ile çalışmak; hem gittikçe popülerleşen, hem de daha verimli ve hızlı sonuç verdiği kesin olan bir yöntem. Ne var ki birçok insan bu şekilde spor yapmak istediği için, yeterli donanıma sahip olmayan birçok antrenör de özel ders hocası olarak kendini tanıtıyor. Bu sebeple yaklaşık 10 yıldır özel ders konseptinde çalışan 20 senelik bir antrenör olarak; özel ders alarak spora başlamak isteyenler için dikkat edilmesi gerekenleri sizler için yazdım...

Burada antrenör olmaktan değil, bir kişiye birebir eğitim vermekten bahsettiğimin altını çizmek isterim. Yani genç antrenör meslektaşlarımın hakkını yemek istemem; bu arkadaşlarımız da pek tabii ki ilgili bölümlerden mezun olmuş ya da kısa sürede çok araştırmış ya da çok yetenekli olabilirler. Ancak birebir eğitim konseptinde çok fazla karşılaşmak, denemek ve ne yazık ki yanılmak gerekir; bu da ancak yıllar içinde oluşur. Bu açıdan bakıldığında spor salonlarında genç ve yetenekli arkadaşlar size koçluk yapabilir, spor programı çıkarabilir ya da bilgi verebilir, hiçbir sakıncası yok. Yine de tecrübeli bir antrenörün yöntemleri çok daha farklı ve etkili olacaktır.


Tecrübeli bir antrenör olarak, tecrübenin verim için yeterli tek şart olmadığına birçok kez şahit oldum. Yaptığımız iş sonuçta bir insan ilişkisine dayanıyor; bu nedenle antrenörünüz ile güven bağı kurabilmeniz çok önemli. Bu yüzden size anlaştığınızı hissettirmesi gerekir. Tabii ki anlaşamadığınız bir antrenör kötü demek değildir, sadece size uygun olmayabilir. Sonuçta kendinizi teslim edeceğiniz kişi yapı olarak size çok uzak bir insan ise; buradaki bağın zayıflığı hem antrenmanlardan aldığınız keyif, hem de sonuç adına size eksi puan olarak döner. O yüzden ön görüşmede çekinmeden sorular sorun, tanıyın ve mümkünse bir deneme dersi isteyin.


Diyelim ki tecrübeli bir antrenör buldunuz ve çok da iyi iletişim kurdunuz ve sonuç garantili bir çalışma olacağından eminsiniz. Karşınızdaki profesyonel bile olsa belli bir kapasitesi olduğunu ve gerçek profesyonellerin bu kapasite içinde çalışacağını unutmayın! Ders alan kişiler bunu fark etmese de yani her şartta sonuç alınsa da, aynı dönemde 10 kişiye ders vermek ile üç kişiye ders vermek arasında fark oluyor. Sonuç alınır elbet ancak gece gündüz ders veren, kendi dahi spor yapamayan iyi bir antrenör ile çalışmaktansa sporunu yapan ve kendini bilip sınırlı kontenjanla çalışan bir antrenör ile çalışmak daha verimli olacaktır.


Önceki ve Sonraki
Haberler