YAŞAM - SEYAHAT

Kopenhag’da yapmanız gereken 10 şey

Mina Karanis kuzeyin büyüleyici şehirlerinden Kopenhag'ı keşfe çıktı. Mutlaka tatmanız gereken lezzetler ve uğramanız gereken büyüleyici mekanlar Kopenhag şehir rehberimizde!

profil
Mina Karanis
17.02.2017
Kopenhag’da yapmanız gereken 10 şey

Listemin başında Nyhavn Bölgesi’nde bulunan, Vaffelbageren yer alıyor. Burada ne yemeli ? Ev yapımı doğal dondurmaları, günlük hazırlanan kornetleri, waffleları ve elmalı tartları; hepsi birbirinden lezzetli. Bana kalırsa hem dondurmalı waffle hem de elmalı tartını denemelisiniz. Waffle+Kahve 75kr.

Kopenhag’da yapmanız gereken 10 şey

Kopenhag’ı araştırmaya başlayınca önünüze en çok çıkacak isimlerden birisi Nyhavn olacak. Buraya birkaç saatinizi ayırıp etrafı gezmenizi öneririm, şehrin en turistik bölgelerinden biri. Kanalın başında ve renkli şirin evlerin önünde fotoğraf çektirip, sonrasında etrafındaki irili ufaklı kafe ve restoranlara gidebilirsiniz.

Kopenhag’da yapmanız gereken 10 şey

Son derece salaş, oturacak yeri bile olmayan küçücük sempatik bir yer burası. Hayatımda yediğim en lezzetli pizzayı burada yedim. Akşama doğru mekanda uzun bir sıra oluşmaya başlıyor, insanlar pizzalarını paket olarak almaya geliyorlar. Ananaslı ve peynirli olanını denedim çok lezzetliydi. Vaffelbageren’e yürüme mesafesi uzaklıkta. Yemeğinizi yedikten sonra sokakları da gezmenizi öneririm, bin bir çeşit dükkan var. Büyük boy pizza 65 kron.

Kopenhag’da yapmanız gereken 10 şey
Kopenhag’da yapmanız gereken 10 şey

Kopenhag’da kendine özgü, hem göze hem mideye hitap eden birbirinden değişik restoranlar var. The Union Kitchen’ı gelmeden önce çok duymuştum, bu yüzden merak ediyordum. Brunch için çok güzel bir seçenek. Bizim yoğun bir programımız vardı ondan çok uzun oturamadık ama sizin zamanınız var ise bohem ve sıcak mekanın keyfini çıkarın. İki kişilik poşe yumurta ve avokado 95 kron.

Kopenhag’da yapmanız gereken 10 şey

İstanbul’da da hep gerçekleştirilmesini istediğim konseptlerden biri sokak yemekleri. Kapalı bir alanda mekanlar stand açmış ve yiyecek içecek satıyorlar. Hatta olay daha çok kültürel bir etkileşim haline dönüşmüş; bunu stand sahiplerinin asılı ülke bayraklarından da anlayabilirsiniz. Kore, Türk, Çin, İtalyan, Fransız... Bu bölgeye en azından 1 saatinizi ayırmanızı öneririm, yemeklerin hem fiyatları uygun hem çok lezzetli. Copper and Wheat’in standında, ördek yağına patates kızartmasını mutlaka ama mutlaka deneyin. Patatesleri anında taze taze keserek ve hazırlayarak yapıyor, hem hafif hem de dondurulmuş patates kızartmasına göre daha sağlıklı. 40 kron.

Kopenhag’da yapmanız gereken 10 şey

Hamburgere bambaşka bir bakış açısı! DUCK IT!, Copenhagen Street Food’un içerisindeki standlardan biri. Ördek eti ile hazırlanan hamburger, dana ve tavuk etine taş çıkarır. Ağır gelmemesi için yağın azaltılmasına ve pişirilme şekline çok özen göstermişler. Standın sahibi Tony, önümüzdeki aylarda Türkiye’ye de gelmeyi düşündüklerinden bahsetti. Umarım gelirler, yiyebileceğiniz en lezzetli hamburger. Hamburger 80 kron.

Kopenhag’da yapmanız gereken 10 şey

Kendi özerkliğini ilan etmiş 850 nüfuslu bir kasaba. Christiania’ya girdiğiniz anda Avrupa Birliği kurallarından çıkıp Christiania kurallarına girmiş oluyorsunuz. Bu bölge 70’lerde hippiler tarafından işgal edilmiş ve daha sonrasında hükümet, buraya yerleşenleri çıkarmayı başaramamış. Evlerin üzerleri grafitilerle kaplı. Duyduklarınız doğru; Danimarka içerisinde esrar ve marijuana yasak olsa da burada bu yasağa uyulmuyor. Ayrıca Christiana’nın vatandaşları vergi ödemek zorunda değiller, dar sokakları nedeni ile araba kullanımı da yasak. Copenhagen Street Food’a 10 dakika yürüme mesafesi uzaklığında başka bir dünya. Bu arada önemli bir bilgi, içeride fotoğraf çekmek yasak.

Kopenhag’da yapmanız gereken 10 şey

Kahve severlerin ilgisini çok çekecek bir mekan Copenhagen Coffe Lab. Bir binanın en alt katında, loş sıcak bir kafe. Kendi ürettikleri değişik aromalı kahveleri var. Kopenhag’dan güzel bir kahve içmeden dönmeyin. Zaten dondurucu soğukta, insanlar ısınmak için kafelere girip kahve içmeyi tercih ediyorlar. Hatta bu durumu anlatan özel bir kelime bile üretmişler. Coffee Lab de buranın yerel ve en lezzetli kahvecilerinden.

Kopenhag’da yapmanız gereken 10 şey

Kopenhag, bisikletin başkenti olarak biliniyor. 1970’den bu yana Kopenhag’da özel araç kullanımı azalırken, bisiklet kullanımı hızla artıyor. Bisiklet kullanımını teşvik etmek için, trafik ışıkları, ayrı yol gibi birçok düzenleme getirilmiş. Bisiklet kiralayarak şehri gezmek istiyorsanız doğru yer burası.

Kopenhag’da yapmanız gereken 10 şey

İçinde kafeler, restoranlar, açık hava tiyatroları ve bir de lunapark bulunuyor. Bunların dışında botanik bahçesi, göl, akvaryum gibi etkinliklerle hava güzel olduğu bir zaman saatlerce keyifli zaman geçirebilirsiniz. Tivoli Bahçeleri; Noel, Cadılar Bayramı gibi özel etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Giriş 120 kron.

Kopenhag’da yapmanız gereken 10 şey
Önceki ve Sonraki
Haberler