İYİ HİSSET - FITNESS

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur

Vücuttaki seratonin ve dopamin seviyelerini artıran spor, bedensel sağlığımızı koruduğu kadar ruhsal sağlığımızı korumaya da yardımcı oluyor. “Güçlü bir bedene güçlü bir zihin ve güçlü bir zihne de güçlü bir beden eşlik ettiğinde tam anlamıyla sağlıklı kararlar alıp net adımlar atabiliyoruz” diyen kişisel antrenör Cem Sarpay, spor yaparak depresyondan korunabileceğimizi söylüyor

profil
BT Ekip
31.12.2021
Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur

Hepinize iyi seneler! Geçtiğimiz sene ve bir öncesi çoğumuz için oldukça zorlu geçti. Yeni yılın bu ilk yazısında, hepimizin artık gerçekten iyi bir sene geçirmesini dilediğim için, spor ve olumlu ruh hali üzerine düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Son yıllarda çevremdeki insanların zorlu şartlarda verdikleri tepkileri, bir spor hocası olarak spor performansı açısından değerlendiriyorum.  Sporun serotonin ve dopamin seviyesini artırdığı araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır. Bunu pratikte de çok rahat gözlemleyebiliyoruz. Birçok insan çeşitli ilaç takviyelerine başvururken, bizler bu hormonlarımızı uyararak hayattaki olumsuz durumlara iyimser bir bakış açısı ile bakıp pratik çözümler bulabiliyoruz! Yani bu hormonlara daima ihtiyacımız var ve fiziksel aktiviteler ile yıl boyu bu hormonları uyarmamız durumunda daha mutlu ve güzel bir sene geçirebilmek mümkün.


Çoğu insan sadece egzersiz sırasında kafasındaki olumsuz düşünceleri bırakabilir. Bu nedenle spor, saplantılı ve olumsuz düşüncelerden uzaklaşma imkanı sunuyor. Güçlü bir bedene güçlü bir zihin ve güçlü bir zihne de güçlü bir beden eşlik ettiğinde tam anlamıyla sağlıklı kararlar alıp net adımlar atabiliyoruz. Bu yüzden haydi bu sene bir öncekinden daha güçlü bir birey olalım ve kendimize bu yönde yatırım yapmak için geç kalmayalım.


Depresyon, dünya çapında yaklaşık 121 milyonu etkileyen yaygın ve önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Her beş kişiden en az birinin yaşamı boyunca en az bir kez depresif bozukluk geliştireceği söyleniyor. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için elimizde çok güçlü silahlar var. İşte bunlardan bazıları:

  • Spor yapan bireylerde uyku kalitesi zamanla ciddi oranda artmaya başlayacaktır.
  • Spor yapan bireylerin özdeğeri zamanla artar ve bu onlara canlılık olarak geri döner.
  • Spor yapan bireyler zihin olarak aktif olurlar ve muhakeme yetenekleri artar.
  • Spor yapmak düzenli ve sağlıklı öğünler tüketmeniz için sizi motive ve teşvik eder.

 

Spor hayatınızda aktif olarak yer aldığı zaman depresyona girmeniz pek olası değil. Bu yüzden tüm senenizin sağlıkla ve sporla geçmesini dilerim.


Önceki ve Sonraki
Haberler